A véleményetekre vagyok kíváncsi

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
mazoli
Bohóchal
186 2 3 11

Re: A véleményetekre vagyok kíváncsi

mazoli » 2018.03.21. 17:55

Foszfatmegkoto es algaevo allatok (dokik, sunok, stb). Kezzel hiaba kaparod, ideiglenes megoldast ersz csak el, sok meloval. Par honap lesz mig rendbejon.

Depeche73
Ikra

Depeche73 » 2018.03.22. 07:39

Köszi!

A nitráttal küzdök.....

sasa
Site Admin
1210 1 9 9

sasa » 2018.03.22. 08:40

Az alga alapvetően tápanyag buffer. Ha emellett még magas is a nitrátod akkor alga nélkül még magasabb lenne. Dupla akcióra lesz szükséged:

- Távolítsd el kézzel az algát (ne lekapard, vedd is ki!). Igen, vissza fog nőni, de amit kivettél azzal már nagy mennyiségű tápanyagot távolítottál el
- Csökkentsd a nitrátot. Ennek az okát kell elsősorban megtalálni, ami lehet:
gyenge szűrés / habzás
kevés áramlás (sok leülepedő mulm)
túlterhelt medence (túl sok etetés, esetleg túl sok hal a medencéhez képest)
Extrém esetben rossz minőségű kő (ezt szinte lehetetlen biztosan állítani)

Ha a technikai részét ki tudod szűrni akkor lehet próbálkozni baktérium adagolással, szerves szénnel. De ezek szerintem csak látszatmegoldások. A tuti ha a szűrés rendben van a terheléshez mérten.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

szokes
Császárhal
106 2 3 1

szokes » 2018.03.22. 08:52

sasa írta:
2018.03.22. 08:40
Az alga alapvetően tápanyag buffer. Ha emellett még magas is a nitrátod akkor alga nélkül még magasabb lenne. Dupla akcióra lesz szükséged:

- Távolítsd el kézzel az algát (ne lekapard, vedd is ki!). Igen, vissza fog nőni, de amit kivettél azzal már nagy mennyiségű tápanyagot távolítottál el
- Csökkentsd a nitrátot. Ennek az okát kell elsősorban megtalálni, ami lehet:
gyenge szűrés / habzás
kevés áramlás (sok leülepedő mulm)
túlterhelt medence (túl sok etetés, esetleg túl sok hal a medencéhez képest)
Extrém esetben rossz minőségű kő (ezt szinte lehetetlen biztosan állítani)

Ha a technikai részét ki tudod szűrni akkor lehet próbálkozni baktérium adagolással, szerves szénnel. De ezek szerintem csak látszatmegoldások. A tuti ha a szűrés rendben van a terheléshez mérten.
OK, nézzük a fordítottját, mivel 3 hónapja azzal szopok és nem hogy felfele hanem épp ellenkezőleg.

A nitrátom 1 alatti, kb alig szineződik a TM teszt.

Mi javasolt? a több hal, több etetés az megvan, ennek max a foszfátom örül habár két hónap telt el a két triton teszt között és maradt 0,04 a foszfát mindenféle megkötő nélkül. De az indulás utána 2-es nitrát szépen lassan lecsökkent.

A régi medencéből a kövekkel áthozott zöld cianó eltünt szépen kitisztult ám a napokban emitt amott látok lilát, ami számomra arra enged következtetni, hogy nagyon nem jó a nitrát/foszfát arány.

Vigyem lejjebb a foszfátot megkötővel? Vagy adagoljak nitrátot? Vagy vegyem ki a lehabból a dugót és hagyjam egy része hagy csöpögjön vissza az aksiba?

Vagy ki mit javasol?!

Scar22
Remeterák
34

Scar22 » 2018.03.22. 09:51

Wurdi, Ambo, pisztolyrák/szembiózis géb és okinawa géb mellé lehet rakni Stenopus cyanoscelis-t, nem bántja őket? "Gyengén" halasított 150 literesben talál elég élelmet?

sasa
Site Admin
1210 1 9 9

sasa » 2018.03.22. 10:00

Én fél éve pontosan ugyan ezzel küzdök!

A habzó lekapcsolása / visszaeresztése sajnos nem tökéletes megoldás. A korallokra a hatása rövid és középtávon pozitív de: egyrészt a PO4 lassan de biztosan elindul felfele, ami nem akkora gond de a nitrát meg sem moccan semerre. Ellenben Tritonnal jól kimérhetően rengeteg dolog (kén, nyomelemek meg mindenféle egyéb cucc) elindul felfele.

Kajáltatás nekem nem sokat segített. Ahogy a különféle koralltápszerek és planktonkészítmények sem. Az egyedüli dolog ami biztosan működött a Red Sea reef energy A+B irányított (korallokra, fecskendővel) napi szintű etetés ~ 20 ml. Az viszont így bazi drága sajnos, mert egy flakon alig egy hónap. Ez volt az egyetlen készítmény aminek semmilyen negatív hatását nem fedeztem fel, csak macera, mert ha csak "simán" beadagoltam a vízbe akkor elmaradt a várt hatás. Csak a direktbe korallokra fújás működött.,

Nitrátot próbáltam adagolni kálium és nátrium nitráttal is. Az működik, de elindul rá az alga, a korallok meg nagyon keveset profitálnak sajnos belőle, mert pikk pakk felszívja a rendszer. Lehet azt 0-24 dózispumpás adagolással kéne adni, ha adom. Ezt még nem próbáltam, de szerintem ez lesz a következő.

Amúgy ha a TM teszt elszíneződik az szerintem teljesen oké. Nekem nagyon rég nem csinál semmit, csak fotospektrométerrel tudom kimérni a 0,25-0,5 ppm nitrátot (amikor a TM >1 ppm nitrátot mutat az géppel mérve már 5-6 ppm) Én ott nem pánikolnék, főleg, hogy tök szépek a koralljaid amiről tettél fel képet, egyértelműen elég nekik a tápanyag.

LED-nek ez a nyűgje szvsz, ha nincs elég tápanyag rögtön világosodnak alatta a korallok.

szokes
Császárhal
106 2 3 1

szokes » 2018.03.22. 10:19

sasa írta:
2018.03.22. 10:00
Én fél éve pontosan ugyan ezzel küzdök!

A habzó lekapcsolása / visszaeresztése sajnos nem tökéletes megoldás. A korallokra a hatása rövid és középtávon pozitív de: egyrészt a PO4 lassan de biztosan elindul felfele, ami nem akkora gond de a nitrát meg sem moccan semerre. Ellenben Tritonnal jól kimérhetően rengeteg dolog (kén, nyomelemek meg mindenféle egyéb cucc) elindul felfele.

Kajáltatás nekem nem sokat segített. Ahogy a különféle koralltápszerek és planktonkészítmények sem. Az egyedüli dolog ami biztosan működött a Red Sea reef energy A+B irányított (korallokra, fecskendővel) napi szintű etetés ~ 20 ml. Az viszont így bazi drága sajnos, mert egy flakon alig egy hónap. Ez volt az egyetlen készítmény aminek semmilyen negatív hatását nem fedeztem fel, csak macera, mert ha csak "simán" beadagoltam a vízbe akkor elmaradt a várt hatás. Csak a direktbe korallokra fújás működött.,

Nitrátot próbáltam adagolni kálium és nátrium nitráttal is. Az működik, de elindul rá az alga, a korallok meg nagyon keveset profitálnak sajnos belőle, mert pikk pakk felszívja a rendszer. Lehet azt 0-24 dózispumpás adagolással kéne adni, ha adom. Ezt még nem próbáltam, de szerintem ez lesz a következő.

Amúgy ha a TM teszt elszíneződik az szerintem teljesen oké. Nekem nagyon rég nem csinál semmit, csak fotospektrométerrel tudom kimérni a 0,25-0,5 ppm nitrátot (amikor a TM >1 ppm nitrátot mutat az géppel mérve már 5-6 ppm) Én ott nem pánikolnék, főleg, hogy tök szépek a koralljaid amiről tettél fel képet, egyértelműen elég nekik a tápanyag.

LED-nek ez a nyűgje szvsz, ha nincs elég tápanyag rögtön világosodnak alatta a korallok.
Igen ez kb ok...

a koralloknak valamelyest van színűk, van amelyiknek több van amelyiknek kevesebb.

Ami aggaszt a lila cianó megjelenése és ráadásul olyan helyen ahol van áramlás bőven, tehát nem mondhatjuk rá hogy pang a víz

sasa
Site Admin
1210 1 9 9

sasa » 2018.03.22. 10:28

Hát az kb. bármitől lehet. Nekem 1,5 év alatt 3x volt ciano, egyszer mikor megjött a meleg, akkor eltűnt magától, egyszer a zöld ciano amit levegyszereztem és most januárban piros, mikor algásodott a medence (azt is levegyszereztem, mert lusta voltam).

szokes
Császárhal
106 2 3 1

szokes » 2018.03.22. 10:37

sasa írta:
2018.03.22. 10:28
Hát az kb. bármitől lehet. Nekem 1,5 év alatt 3x volt ciano, egyszer mikor megjött a meleg, akkor eltűnt magától, egyszer a zöld ciano amit levegyszereztem és most januárban piros, mikor algásodott a medence (azt is levegyszereztem, mert lusta voltam).
gondolom chemiclean volt?

van nekem is tartalékba itthon várok még ha nem alakul az lesz itt is bevetve

sasa
Site Admin
1210 1 9 9

sasa » 2018.03.22. 10:42

Igen

Én is hozzászólok