Sasa új akváriuma

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
sasa
Site Admin
1199 1 9 7

Re: Sasa új akváriuma

sasa » 2017.08.02. 20:52

Nos ez az....

Triton mért 3 hete 0,042-t.
Én mérek teljesen össze vissza a Hanna checkerrel, lsd alant. Most pl. 11-et (0,033), de Gyuri is megmérte a vizemet a saját checkeremmel a talin, az meg 30 körül volt (tehát 0,1).
A Tropic Marine PO4 teszt meg elszíneződik, talán 0,05-öt mutat, de vagy én vagyok színvak vagy semmi köze a színskálához amit adnak hozzá.

Most a dilemmám, hogy nagyon jól néznek ki a korallok és van-e értelme valamennyi PO4 megkötőt berakni vagy csak rontani tudok vele a helyzeten. :idea:
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

hanter13
Korallszirt Mester
204 2 4 1 1

hanter13 » 2017.08.02. 21:44

<p style="text-align: left;">Nekem az a tapasztalatom, hogy a hannas meresek a 3x-osat mutatjak a tritonhoz kepest. Mar amikor a hannaval sikerul valami elfogadhatot merni, mert sokszor hulyeseget mutat. Ezt a 3x-os szorzot a korallok szine is tukrozi.

<p style="text-align: left;">

<p style="text-align: left;">Azt sejtem, hogy a hannanak (foszfor tipus) van egy olyan baja, hogy kozepes tartomanyban bizonytalan. A magas ertekeket nagyon stabilan meri, talan az alacsonyakat is, de pont a szamunkra legfontosabb tartomanyban hibazik nagyokat.

<p style="text-align: left;">

<p style="text-align: left;">Az is fura, hogy mostanaban mekem a c1-et van hogy tobb mint 30 masodpercig meri. Sokszir meg 2-3 mp...

Gabor0036
Bohóchal
21 5 4 1 1

Gabor0036 » 2017.08.02. 21:47

Hannabol van kettő is. 713 és a 736 talán. Neked melyik van?

sasa
Site Admin
1199 1 9 7

sasa » 2017.08.02. 22:00

A foszfor, mert az az érzékenyebb (elvileg). Csak vagy én vagyok tök béna vagy szart sem ér.

Én biztosan tudom, hogy az a gondom, hogy nem tudom kiönteni a port a zacskóból (a mostani mérésnél is legalább egy késhegynyi benne maradt)

Már az is eszembe jutott, hogy kiöntöm egy A4-es papírra először, azt félbehajtom és azzal öntöm be a küvettába. De az anyjukat megcsinálhatnák, hogy nem tudtak hozzá folyékony reagenst adni, mint pl. a kalciumhoz....

hanter13
Korallszirt Mester
204 2 4 1 1

hanter13 » 2017.08.02. 22:08

Nyugodj meg, nem a por a gond. En azt hibatlanul be tudom szorni (legalabbis azt gondolom), de a lenyegen nem valtoztat. Ugyanabban a mintat gyors egymasutan merve (elsot 3 perc alatt, utana azonnalival) brutal eltereseket tud produkalni :( Ahogy a topic elejen is irtam.

Kaesh
Kereskedő
1006

Kaesh » 2017.08.03. 07:09

a reagens beszort mennyisegetol nem kell tartani, annyi reagenst szorsz bele ami kepes 1 es foszfattal is reagalni, boven lesz a mintaban por meg ha a felet melle is szorod, egyfele foszfatmeresi metodus letezik, ami burkoltam ketto, wikipedian egy laboros srac leirja. ezt a metodust hasznalja az osszes teszt, a hannanal le van irva ha jolemlekszem, hogy 0,05 szazalekos pontosaggal mer, mely erteket az 1 es foszfatmeresre adja meg, ebbol kifolyolag nemtudni hogy alacsony merestartomanyban mennyi a hibahatar, de van ott is, ilyenkor celszeru tobbet merni majd atlagolni
Kép

Groeg
Korallszirt Mester
952 5

Groeg » 2017.08.03. 09:13

sasa írta:
2017.08.02. 20:52
Nos ez az....

Triton mért 3 hete 0,042-t.
Én mérek teljesen össze vissza a Hanna checkerrel, lsd alant. Most pl. 11-et (0,033), de Gyuri is megmérte a vizemet a saját checkeremmel a talin, az meg 30 körül volt (tehát 0,1).
A Tropic Marine PO4 teszt meg elszíneződik, talán 0,05-öt mutat, de vagy én vagyok színvak vagy semmi köze a színskálához amit adnak hozzá.

Most a dilemmám, hogy nagyon jól néznek ki a korallok és van-e értelme valamennyi PO4 megkötőt berakni vagy csak rontani tudok vele a helyzeten. :idea:

Én nem tennék egyenlőre foszfátmegkötőt. Hogy megnyugtasd magad, a Balázsnál egy kontroll mérést (műszeres) csináltatnék, (nitrátra is) ezzel a Hannát is kontrolálhatod.

szathmary
Remeterák
38 9

szathmary » 2017.08.03. 09:58

Meg tudom erősíteni az előző posztban leírtakat:

1.) A reagens mennyisége nem kritikus a tesztre nézve. Persze itt nem arról van szó, hogy a fele is elég lenne, hanem arról, hogy a tasak sarkaiba szorult pár mikrogramm nem oszt nem szoroz.

2.) A hanna checker egy játékszer. Két érteket mér jól. Azt hogy "van", vagy azt hogy "nincs" foszfor a vízben. Ha a mérések konzekvensen 0-át adnak, akkor már érdemes odafigyelni (főleg akkor, ha a Triton is 0,00-át már hozzá). Amúgy 3 egymást követő mérés átlagát érdemes figyelemebe venni - én is úgy csinálom. A műszer specijében feketén-fehéren ott van, hogy +/- 5ppb a pontosság azaz a 0,02 lehet 0,01 és 0,03 között bármi + erre jön még rá +/-5% (ami ugyan már nem sok, de a magasabb tartományokban ez is számít)

De ami ennél sokkal fontosabb SZVSZ:

1.) A foszfor olyan, mint a ketchup a sült krumplihoz. A sült krumpli a lényeg, ami a mi esetünkben a nitrogén. Hiába van 0,05-ös foszfátod, ha nincs elég nitrogén (főleg ammónia) hozzá, akkor a korallok nem lesznek sötétebbek. Viszont oda kell figyelni, mert ilyen esetben a cyano már meg tud indulni!

2.) Bár a triton összfoszfátot mér annak egy átlag akváriumban kb. a 90% adódik szervetlenből, hacsak nem pont a mintavétel előtt etettél mosatlan fagyi kajával.

3.) Ha jók a nyomelem szintek és van hozzáférhető szerves és szervetlen nitrogénforrás akkor még extrém alacsony foszfátszinttel sem lehet megborítani az akváriumot. (Nekem három egymást követő hónapban mért a Triton 0,00-át) DE ne felejtsük el, hogy a mért érték úgy alakul ki, hogy az elemek egy része vagy az összes még a mérés előtt már hasznosult, tehát 0 lehet úgy is mindenki evett, de lehet úgy is, hogy mindenki éhezik!!

Mivel azt mondod a korallok most a legszebbek, ezért a fő kérdés az hogy mennyi a nitrátod?

UI: sokszor olvasom itt, hogy az Acropórához külditek az embereket, mert ott van egy Hach műszer. Ez a műszer csak azért "pontosabb" mert válogatott alkatrészekből van és rendesen kalibrálják. DE AMI FONTOS: a foszfát tesztje papíron: +/-0,03. A nitrát teszt meg csak újrakalibrálás után alkalmas tengervíz mérésére!!! Mi ezt itt egy kollegával megcsináltuk. Eleve úgy kezdődik, hogy olyan ozmóvíz kell hozzá ami 0-ás, ezt pedig otthon nem tudsz csinálni (a 2x desztillált sem jó). Lehet hogy ők is kalibrálták a műszert, lehet hogy nem. A lényeg, hogy mielőtt a szentírásnak veszitek az eredményt kérdezzetek és legyetek alapból szkeptikusak mind "ez tuti pontos" kijelentéssel kapcsolatosan.
: sasa (1)

Groeg
Korallszirt Mester
952 5

Groeg » 2017.08.03. 10:07

szathmary írta:
2017.08.03. 09:58

UI: sokszor olvasom itt, hogy az Acropórához külditek az embereket, mert ott van egy Hach műszer. legyetek alapból szkeptikusak mind "ez tuti pontos" kijelentéssel kapcsolatosan.

Azért a Triton mérés és a Salifert tesz között létezhet alternatíva . . .

sasa
Site Admin
1199 1 9 7

sasa » 2017.08.03. 12:32

szathmary írta:
2017.08.03. 09:58

2.) A hanna checker egy játékszer. Két érteket mér jól. Azt hogy "van", vagy azt hogy "nincs" foszfor a vízben. Ha a mérések konzekvensen 0-át adnak, akkor már érdemes odafigyelni (főleg akkor, ha a Triton is 0,00-át már hozzá). Amúgy 3 egymást követő mérés átlagát érdemes figyelemebe venni - én is úgy csinálom. A műszer specijében feketén-fehéren ott van, hogy +/- 5ppb a pontosság azaz a 0,02 lehet 0,01 és 0,03 között bármi + erre jön még rá +/-5% (ami ugyan már nem sok, de a magasabb tartományokban ez is számít)

Mivel azt mondod a korallok most a legszebbek, ezért a fő kérdés az hogy mennyi a nitrátod?

2.) Akkor kár volt érte 25e forintot kiadni, ha csak ennyit tud akkor ha havi 1 triton és a csepegtetős teszt is elég lett volna. Konkrétan 2 héten belül 11 és 200 között mindent mértem vele. Ebből még átlagolni is értelmetlen.

A nitrátom most Tropic Marine teszttel mérve stabilan >1 ppm (de nem fehér = 0 mint pár hónapja), etetés után nemsokkal néha 2, de csak ideig óráig. Viszont áztatom a kaját a szűrőházban, ez nyilvánvalóan növeli az oldott tápanyagszintet, csak ki tudja mennyivel. Egyenlőre hetente teszek be 5 kocka fagyit vegyesen harisnyába.

Én is hozzászólok