Nehéz kezdet

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
Gabor0036
Remeterák
5 5 4 1 1

Nehéz kezdet

Gabor0036 » 2017.05.17. 23:56

sasa írta:Szerintem a mérés és nyomelem korrekció nagyon jó dolog bármilyen akváriumban de lps medencét én nem indítanek teljes tritonnal. Túl alacsonyak lesznek az értékek, amit az lpsek nem szeretnek.

Igazából a vegyes medencék mindig kompromisszumokat tartalmaznak.

Hülyeséget nem akarok csinálni, és jövőhét szombaton lesz az indulás. Mivel nem tudok a közelből segítséget kérni, így magam kell. Az a baj a netes írásokkal, hogy nem biztos jó irányba visz. Jó lenne ha valaki valóban tudna segíteni az indulasban, hogy mit vegyek, (só, adalékok, tesztek,...) mit és milyen gyakran mérjek. Három reaktort vettem, egybe vettem "bio pearl", a másikba aktívszenet, a harmadik még szabad. Úton van a dózispumpa is, de az indulásra nem érkezik meg. Környéken legközelebb Miskolcon van olyan akvarisztika ahol árulnak tengeri kiegészítőket is, de inkább rendelnem kellesz. Azokat viszont a héten mindent be kell szereznem. Akváriumért pénteken megyek, 130x50x60 10mm opti. A lehabzo nyos quantum 120 (500l-ig jó leírás alapján, bár most már inkább a 160-at venném), jecod dcp4000 felnyomó, jebao rw8 áramoltatók aqualink s1 vezérlessel, 11w uv, autó vízpótlás, 300w fuval fűtés, 3db (első körben kettővel lesz használva) Kessil a360we lámpa spektrum kontrollerrel, és van 60kg élőkő amiből majd szírtezek. Próbálok majd minél többet felhasználni, de nem akarom túlzsúfolni sem. Próbáltunk nem kispórolni a dolgokat, nem szeretnénk sem az indulást sem a későbbiekben azon sporolni amin nem szabad.
Szívesen venném bárkitől aki segítene. Nem tudom van e fórumon valaki Kazincbarcelóna környékéről aki segítene az indulasban. Vagy bárki más online. :) Ingyen telefonálok. :D :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Gabor0036 2017.05.18. 18:26-kor.

cichlid
Korallszirt Mester
145

Re: Vízcsere nélkül, de hogyan?

cichlid » 2017.05.18. 09:13

Gabor0036 » 17 máj. 2017 23:56 írta:
sasa írta:Szerintem a mérés és nyomelem korrekció nagyon jó dolog bármilyen akváriumban de lps medencét én nem indítanek teljes tritonnal. Túl alacsonyak lesznek az értékek, amit az lpsek nem szeretnek.

Hülyeséget nem akarok csinálni, és jövőhét szombaton lesz az indulás. Mivel nem tudok a közelből segítséget kérni, így magam kell. Az a baj a netes írásokkal, hogy nem biztos jó irányba visz. Jó lenne ha valaki valóban tudna segíteni az indulasban, hogy mit vegyek, (só, adalékok, tesztek,...) mit és milyen gyakran mérjek. Három reaktort vettem, egybe vettem "bio pearl", a másikba aktívszenet, a harmadik még szabad. Úton van a dózispumpa is, de az indulásra nem érkezik meg. Környéken legközelebb Miskolcon van olyan akvarisztika ahol árulnak tengeri kiegészítőket is, de inkább rendelnem kellesz. Azokat viszont a héten mindent be kell szereznem. Akváriumért pénteken megyek, 130x50x60 10mm opti. A lehabzo nyos quantum 120 (500l-ig jó leírás alapján, bár most már inkább a 160-at venném), jecod dcp4000 felnyomó, jebao rw8 áramoltatók aqualink s1 vezérlessel, 11w uv, autó vízpótlás, 3db (első körben kettővel lesz használva) Kessil a360we lámpa spektrum kontrollerrel, és van 60kg élőkő amiből majd szírtezek. Próbálok majd minél többet felhasználni, de nem akarom túlzsúfolni sem. Próbáltunk nem kispórolni a dolgokat, nem szeretnénk sem az indulást sem a későbbiekben azon sporolni amin nem szabad.
Szívesen venném bárkitől aki segítene. Nem tudom van e fórumon valaki Kazincbarcelóna környékéről aki segítene az indulasban. Vagy bárki más online. :) Ingyen telefonálok. :D :D

Szia,
én ezt a reaktor témát nem eröltetném. egy friss akváriumnak legjobb, ha nincs piszkálva ilyen dolgokkal, mert lassíthatja a beállást és a természetes folyamatokat. Később sem látom szükségét, esetleg a kálcium reaktornak ha akkora a fogyásod hogy indokolt. De ez csak az én véleményem, cáfoljatok meg nyugodtan :) Vannak itt nálam profibbak is.

Gabor0036
Remeterák
5 5 4 1 1

Vízcsere nélkül, de hogyan?

Gabor0036 » 2017.05.18. 09:31

cichlid írta:
Gabor0036 » 17 máj. 2017 23:56 írta:

Hülyeséget nem akarok csinálni, és jövőhét szombaton lesz az indulás. Mivel nem tudok a közelből segítséget kérni, így magam kell. Az a baj a netes írásokkal, hogy nem biztos jó irányba visz. Jó lenne ha valaki valóban tudna segíteni az indulasban, hogy mit vegyek, (só, adalékok, tesztek,...) mit és milyen gyakran mérjek. Három reaktort vettem, egybe vettem "bio pearl", a másikba aktívszenet, a harmadik még szabad. Úton van a dózispumpa is, de az indulásra nem érkezik meg. Környéken legközelebb Miskolcon van olyan akvarisztika ahol árulnak tengeri kiegészítőket is, de inkább rendelnem kellesz. Azokat viszont a héten mindent be kell szereznem. Akváriumért pénteken megyek, 130x50x60 10mm opti. A lehabzo nyos quantum 120 (500l-ig jó leírás alapján, bár most már inkább a 160-at venném), jecod dcp4000 felnyomó, jebao rw8 áramoltatók aqualink s1 vezérlessel, 11w uv, autó vízpótlás, 3db (első körben kettővel lesz használva) Kessil a360we lámpa spektrum kontrollerrel, és van 60kg élőkő amiből majd szírtezek. Próbálok majd minél többet felhasználni, de nem akarom túlzsúfolni sem. Próbáltunk nem kispórolni a dolgokat, nem szeretnénk sem az indulást sem a későbbiekben azon sporolni amin nem szabad.

Szia,
én ezt a reaktor témát nem eröltetném. egy friss akváriumnak legjobb, ha nincs piszkálva ilyen dolgokkal, mert lassíthatja a beállást és a természetes folyamatokat. Később sem látom szükségét, esetleg a kálcium reaktornak ha akkora a fogyásod hogy indokolt. De ez csak az én véleményem, cáfoljatok meg nyugodtan :) Vannak itt nálam profibbak is.

Ahogy én olvastam a bio pearl pont segít a lehabzónak a nem kívánatos nitrát és foszfatot kivonni. Kint vettem angolban, a boltos srác erre meg aktív szénre azt mondta mindenképpen jó ha megy folyamatosan. KépKép

KPali79
Ikra
1 1

KPali79 » 2017.05.18. 10:24

Gabor0036 » 2017.05.17. 22:56 írta: A lehabzo nyos quantum 120 (500l-ig jó leírás alapján, bár most már inkább a 160-at venném),

Szerintem ez nagyon karcsú egy vegyes aksihoz. Ha valamennyi strapabíró SPS-t is akarsz tartani akkor olyan lehabzó kellene ami legalább 1000-1200 literig ajánlott.

Gabor0036
Remeterák
5 5 4 1 1

Gabor0036 » 2017.05.18. 10:37

KPali79 írta:
Gabor0036 » 2017.05.17. 22:56 írta: A lehabzo nyos quantum 120 (500l-ig jó leírás alapján, bár most már inkább a 160-at venném),

Szerintem ez nagyon karcsú egy vegyes aksihoz. Ha valamennyi strapabíró SPS-t is akarsz tartani akkor olyan lehabzó kellene ami legalább 1000-1200 literig ajánlott.

Itthoni bolt ajánlotta ezt a típust, hogy ez elég lesz és tudja a megadott értéket. Most már én is nagyobbat vennék, de már megvan így ezzel lesz az indulás. 2-3x túl méretezés kell?

cha0shunter
Főgépész
322 1

cha0shunter » 2017.05.18. 11:30

Ha jól számoltam, bruttó 380 literes aksi lesz, arra elég kell, hogy legyen egy 120-as Nyos.

A bio pearls meg ugyanolyan pellet, mint a többi, én a beállási fázisban nem erőltetném, ahogy az aktív szenet és az UV-t sem. Sőt egyelőre felesleges lesz a dózispumpa is, ahhoz hogy azt használd, stabil vízértékek kellenek és mérni kell a fogyásokat.

Az elején rakd össze a rendszert (lehab, áramlás, felnyomó), pakold össze a szirtet, és annyi. A világításnál meg választhatsz, hogy a fokozatos megoldást használod (először indítasz napi 3 órával és hetente emeled egy órát), vagy egyből 8-10 órát világítasz.

Gabor0036
Remeterák
5 5 4 1 1

Gabor0036 » 2017.05.18. 11:54

cha0shunter írta:Ha jól számoltam, bruttó 380 literes aksi lesz, arra elég kell, hogy legyen egy 120-as Nyos.

A bio pearls meg ugyanolyan pellet, mint a többi, én a beállási fázisban nem erőltetném, ahogy az aktív szenet és az UV-t sem. Sőt egyelőre felesleges lesz a dózispumpa is, ahhoz hogy azt használd, stabil vízértékek kellenek és mérni kell a fogyásokat.

Az elején rakd össze a rendszert (lehab, áramlás, felnyomó), pakold össze a szirtet, és annyi. A világításnál meg választhatsz, hogy a fokozatos megoldást használod (először indítasz napi 3 órával és hetente emeled egy órát), vagy egyből 8-10 órát világítasz.

Köszönöm szépen! Nem is állt szándékomban az 1. perctől használni a reaktorokat, csak mivel lehetőség volt jó áron megvenni csomagban így bíztam az eladóban és elhoztam. Két reaktort ajándékba kaptam. Világításhoz van gyári spektrum kontrollerem, azon be lehet állítani időt, fényt, mindent. Úgy tervezem, hogy 1-es porton mennek az akvárium lámpák, 2-és portra meg veszek hozzá egy H80 tuna flora lámpát fordított idő ciklussal az alga szűrő fölé...
Az alga szűrőt indítsam szerinted most egyből az elején?Kép

KPali79
Ikra
1 1

KPali79 » 2017.05.18. 12:53

Gabor0036 » 2017.05.18. 09:37 írta:Itthoni bolt ajánlotta ezt a típust, hogy ez elég lesz és tudja a megadott értéket. Most már én is nagyobbat vennék, de már megvan így ezzel lesz az indulás. 2-3x túl méretezés kell?

Azt mondják illik 2-3 szoros. Túl sok tapasztalatom nincs etéren, de egy régi mondta, hogy ő egy BM C7-tel kezdte az 500-as aksiban és nem volt elég pedig 700 literig ajánlott. Cserélte egy C9-re azt mondja ez most jó, pedig az 1200-ig ajánlott. Persze lehet a gyártmányok között is eltérés, de a tapasztaltak azt mondják, hogy az ajánlott felső határ az csak halas rendszerben állja meg a helyét.

cha0shunter
Főgépész
322 1

cha0shunter » 2017.05.18. 13:17

Azt mondják illik 2-3 szoros.

Ja, Bubble Magusból igen :)

Vannak azok a lehabzók, amiből a gyári ajánlást érdemes osztani kettővel, és van az, aminél hozza a gyári adatokat (kb.), de ezek a tipikusan drágább kategóriák. Nálam volt már kínai noname, azt olyan öttel kell osztani, vagy tízzel, BM, Tunze, ezek jók, de csak a felét/harmadát tudják. Próbáltam a H&S-t, az nem volt rossz, de mégsem annyira tetszett - talán a szürke PVC miatt :D. Az ATB-vel viszont nem volt semmi gond, és állítólag a Nyos is ez a kategória a híresztelések szerint. Mindenesetre külalalkra tetszetős, majd kíváncsi leszek az eredményre.

Gabor0036
Remeterák
5 5 4 1 1

Gabor0036 » 2017.05.18. 13:49

cha0shunter írta:
Azt mondják illik 2-3 szoros.

Ja, Bubble Magusból igen :)

Vannak azok a lehabzók, amiből a gyári ajánlást érdemes osztani kettővel, és van az, aminél hozza a gyári adatokat (kb.), de ezek a tipikusan drágább kategóriák. Nálam volt már kínai noname, azt olyan öttel kell osztani, vagy tízzel, BM, Tunze, ezek jók, de csak a felét/harmadát tudják. Próbáltam a H&S-t, az nem volt rossz, de mégsem annyira tetszett - talán a szürke PVC miatt :D. Az ATB-vel viszont nem volt semmi gond, és állítólag a Nyos is ez a kategória a híresztelések szerint. Mindenesetre külalalkra tetszetős, majd kíváncsi leszek az eredményre.

Nekem konkrétan ez a magyar bolt ajánlottam hogy jobb mint az ATB. Nem volt egyik sem úgyhogy nincs viszonyítási alap. (egy évet használt eBayen sikerült megvennem 57 000 Ft-ért) Azt egyébként a gyakorlatban honnan lehet majd tudni, hogy esetleg kevés-e a teljesítménye?

Én is hozzászólok