Egy álom tervezése

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
István80
Ikra

Egy álom tervezése

István80 » 2017.07.07. 14:26

Sziasztok

István vagyok ( milyen meglepő ) Budapestről ;)

Párommal igen régóta kacérkodunk egy tengeri akvárium elindításán 8-)

Mint gondolom sokan mások is,a sok negatív ill. sima halas üzletben kapott infó után mi is meghátráltunk ( bele se kezdj,csak a pénzt öntöd ki az ablakon,nincs annyi idő ill. pénz ami fentartásra elég lehet ) ,volt már minden féle akvárium otthon,a kicsitől a közepesig,sima proli majd növényes, lágy vizes extrább garnélás.... :lol: :lol: :lol: De lehetett bármi,egy egy év után a vége mindig az volt,hogy csak a tengeri lenne az igazi !

Mondhat bárki bármit,ha azt is ( édesvizi ) profin akarod művelni,az se sokkal kedvezőbb anyagilag !

Bár itt az élővilág beszerzése borsosabb,de az idő is jóval több rá,ha az ember ésszel akarja indítani a dolgokat :)

Jelenleg már ott tartunk,ha meglenne a rávaló a technikára már indulhatna is,de még elöttünk a nyaralás 8-)

Amit szeretnénk : Mivel masszívan kezdőknek nevezem magunkat ( hiába az édesvizes pancsolgatás ) így első nekifutásra lágykorallok,ill. lps.... ha majd minden jó és esetleg a tudás is kezd beépülni a fejünkbe akkor valami könnyebb sps,bár a lámpa nem biztos,hogy oda elég lesz !

Akkor amit eddig a fórum olvasgatása,és saját tervek alapján kitaláltam :

Akvárium : 90*45*45-ös 180 literes ,ami tudom nem túl nagy de talán nem is olyan kicsi,hogy az miatt legyen sok a szívás :)

Lehab : H&S 110

Áromoltatók : 1db Tunze 6025, 1db Jebao RW4

Felnyomó : Jebao DC2000 ? nem tudom,hogy elég e ?

Villágitás : Odyssea QUAD 4*39 :? Ledet nem merem bevállalni,ill. most egy komolyabb ati,vagy hasonló kategória,még tovább tolná a dolgokat,így is csak jósolni tudom az indítást :cry:

Valamilyen autómata vízutántöltő,abból még nincs fix,van jópár opció,max majd segítetek ki mit használ,mi a megbízható !

Későbiekben egy Jebao dózispumpa ( 4csatornás ) és egy autómata etető,hogy minnél töbször legyen megoldott az etetés !

A furatokat az aksi hátuljára gondoltam ! Mennyi lefolyó furat kell ? 1-2 ? ill. gondolom nem árt egy vészlefolyó sem !
Mekkora átmérőjü csövezéssel ? Bár csapokkal minden szűkithető :D de mégis mi az ideális tapasztalatok alapján egy ekkorka medencének !

Technikai akváriumnak egy 60*30*35-ös fog helyet kapni ! Ez gondolom elegendő !

Inditáshoz élőkő,ill. szárazkő keverékében gondolkozom ! 15kg-10kg arányban jó lehet ??? ha nem kötelező nem indulnék 25-30 kg élőkővel :( Inkább tovább nézem az üres akváriumot ;) )

Lámpa,akvárium( technikai ),RO,refraktométer,tds mérő már megvan ! a technika beszerzése van hátra ill. némi kp félretétel :roll:

Bármi észrevétela technika terén szívesen fogadok,tanácsokat ,tippeket,tapasztalatokat szintén :)

Köszi,hogy elolvastad.

Ha itt dűlőre jutunk a technika terén,akkor azokat fokozatosan beszerzem,és akkor max a kövek fognak még egy nagyobb egyszeri anyagi kiadásba kerülni! :8-)

Isotop
Doktorhal
228

Re: Egy álom tervezése

Isotop » 2017.07.07. 16:26

Szia!

Üdvözöllek a fertőzöttek között!! :D

Ha jól értem, az akvárium már megvan?

És azt kellene fúrni?

https://www.google.hu/search?q=aquarium ... 36&bih=856

Itt nézelődhetnél egy kicsit, hogy Neked melyik lefolyó a szimpi, hogy fér el stb. stb..

Külső box, belső box, oldalsó leválasztás stb..

A technikákra kicsit visszatérve, szerintem elégséges, a felnyomó is elég lehet, bár ezt a lefolyni képes vízmennyiség is befolyásolja.

Akvárium állványról is írhatnál pár sort, az is fontos..

Ill. javaslom a budapesti boltok végiglátogatását, ott is tudsz infót szerezni a lefolyókról, kialakításokról.Eléggé lényeges dolog szerintem.. :)

A moderátorok hátha beszúrnak Neked egy két topikot amiből lehet tanulni, mert hasonló méretű akvárium projektek indultak bőven az utolsó 1-2 évben..

sasa
Site Admin
1064

sasa » 2017.07.07. 17:12

Szia!

Üdv köztünk!

Elsőre a leírásod teljesen korrekt, pár észrevétel a részemről:
Felnyónak (ha még nincs meg) akkor mindenképpen 3000-est vennék. Minél több az átfolyás annál jobb lesz a szűrésed.
A Quad lámpát én elfelejteném. Tudom, hogy olcsó(nak tűnik), de egy használt lámpával is sokkal jobban jársz hosszútávon. 100e körül már kapnál profi lámpát, jobbat, nagyobbat és az akvárium kinézetén hamar megtérülne a befektetés.
Én a legegyszerűbb kínai DC pumpás vízutántöltőt használom évek óta, bevált. 2-3 évente megdöglik a pumpája (leáll), de 5$ e-bayről egy új...

A lefolyó inkább azért érdekes, hogy halk legyen. Én mindenképpen 2 db lefolyót csinálnék biztonsági okokból. 32-es elég, de a 40-es csak jobb lesz. A legtutibb mindig, ha boxban el tudod rejteni a lefolyókat, erre kiscsillió példa van, a kérdés, hogy oldalt vagy hátul lehet elrejteni. Mivel a 45 mélység elég picike, lehet oldalt lenne érdemes megoldani vagy kívülről (ahogy nálam is van). Csapok nagyon hasznosak - a lefolyás halkításában.

Kő simán mehet 15-10 kg arányban, teljesen jó lesz.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Gabor0036
Remeterák
5 5 4 1 1

Gabor0036 » 2017.07.07. 18:49

Nemrég kezdtem én is, így friss élmények. A lefolyót alaposan gondold meg. Én alapból nem szeretem ha cső látszik az aksiban, így egyedi külső lefolyo boxot csináltattam. Miután egy sporttársnál láttam hogyan oldotta meg egy 900ft-os padló szifonnal halálcsendesen a lefolyást, így most már biztos azt választanám. Egy darab 40-es cső kényelmesen elviszi a 4000-es pumpát ;) Ha most csinálnám, akkor két furat oldalra, egy szimpla átvezető és aksin belül bele ez a lefolyo. Kívül meg csak a cső.

István80
Ikra

István80 » 2017.07.09. 22:31

Isotop írta:
2017.07.07. 16:26
Szia!

Üdvözöllek a fertőzöttek között!! :D

Ha jól értem, az akvárium már megvan?

És azt kellene fúrni?

https://www.google.hu/search?q=aquarium ... 36&bih=856

Itt nézelődhetnél egy kicsit, hogy Neked melyik lefolyó a szimpi, hogy fér el stb. stb..

Külső box, belső box, oldalsó leválasztás stb..

A technikákra kicsit visszatérve, szerintem elégséges, a felnyomó is elég lehet, bár ezt a lefolyni képes vízmennyiség is befolyásolja.

Akvárium állványról is írhatnál pár sort, az is fontos..

Ill. javaslom a budapesti boltok végiglátogatását, ott is tudsz infót szerezni a lefolyókról, kialakításokról.Eléggé lényeges dolog szerintem.. :)

A moderátorok hátha beszúrnak Neked egy két topikot amiből lehet tanulni, mert hasonló méretű akvárium projektek indultak bőven az utolsó 1-2 évben..
Szia

Az akvàrium még nincs legyártva,pont a furatok miatt ;) csak a technikai van meg.

A külsőbox a legszimpatikusabb,csak gondolom az oldalt lenne a legjobb,viszont ott nézhetném a csöveket,amit nem szerrtnék,a balső meg nem tudom mennyire kivitelezhető kis méretbe,hogy ne legyen ottromba egy ekkora akváriumban.

István80
Ikra

István80 » 2017.07.09. 22:35

sasa írta:
2017.07.07. 17:12
Szia!

Üdv köztünk!

Elsőre a leírásod teljesen korrekt, pár észrevétel a részemről:
Felnyónak (ha még nincs meg) akkor mindenképpen 3000-est vennék. Minél több az átfolyás annál jobb lesz a szűrésed.
A Quad lámpát én elfelejteném. Tudom, hogy olcsó(nak tűnik), de egy használt lámpával is sokkal jobban jársz hosszútávon. 100e körül már kapnál profi lámpát, jobbat, nagyobbat és az akvárium kinézetén hamar megtérülne a befektetés.
Én a legegyszerűbb kínai DC pumpás vízutántöltőt használom évek óta, bevált. 2-3 évente megdöglik a pumpája (leáll), de 5$ e-bayről egy új...

A lefolyó inkább azért érdekes, hogy halk legyen. Én mindenképpen 2 db lefolyót csinálnék biztonsági okokból. 32-es elég, de a 40-es csak jobb lesz. A legtutibb mindig, ha boxban el tudod rejteni a lefolyókat, erre kiscsillió példa van, a kérdés, hogy oldalt vagy hátul lehet elrejteni. Mivel a 45 mélység elég picike, lehet oldalt lenne érdemes megoldani vagy kívülről (ahogy nálam is van). Csapok nagyon hasznosak - a lefolyás halkításában.

Kő simán mehet 15-10 kg arányban, teljesen jó lesz.
Rendben,akkor a dc3000 lesz,árba szinte semmi különbség,szóval nem probléma,a világitás,az csak az ára miatt gondoltam erre,ill hogy a lágy és lps-hez elég lehet. (Közbe irtam privátot is a témában )

István80
Ikra

István80 » 2017.07.09. 22:38

Gabor0036 írta:
2017.07.07. 18:49
Nemrég kezdtem én is, így friss élmények. A lefolyót alaposan gondold meg. Én alapból nem szeretem ha cső látszik az aksiban, így egyedi külső lefolyo boxot csináltattam. Miután egy sporttársnál láttam hogyan oldotta meg egy 900ft-os padló szifonnal halálcsendesen a lefolyást, így most már biztos azt választanám. Egy darab 40-es cső kényelmesen elviszi a 4000-es pumpát ;) Ha most csinálnám, akkor két furat oldalra, egy szimpla átvezető és aksin belül bele ez a lefolyo. Kívül meg csak a cső.
Ha lenne valami kép az jó lenne,akár a te megoldásodról,vagy a "sporttársérol " :)

István80
Ikra

István80 » 2017.07.09. 22:40

Bocsi mindenkinek a lassu reagálásért ,de volt némi technikai probléma,nem tudtam semmilyen formában hozzászolást irni a topikhoz :) De már megoldódott :)

Hezoa
Ikra
2

Hezoa » 2017.07.10. 08:14

Üdv!A világításhoz annyit szólnék hozzá h nekem 112 literes aksi(80×35×40) fölött volt 1 4×24 w-os Quad lámpa,Ati csövekkel.Gyönyörűen nőttek alatta a lágykorallok.Szvsz nálad elég lesz a 4×39w lágykoralloshoz.De ha a pénztárcád megengedi vegyél egy komolyabb világítást már csak azért is ha később Lps-t és esetleg sps-t is szetetnél tartani.😆

István80
Ikra

István80 » 2017.07.10. 08:19

Hezoa írta:Üdv!A világításhoz annyit szólnék hozzá h nekem 112 literes aksi(80×35×40) fölött volt 1 4×24 w-os Quad lámpa,Ati csövekkel.Gyönyörűen nőttek alatta a lágykorallok.Szvsz nálad elég lesz a 4×39w lágykoralloshoz.De ha a pénztárcád megengedi vegyél egy komolyabb világítást már csak azért is ha később Lps-t és esetleg sps-t is szetetnél tartani.
Köszi az infót ;) ha esetleg indulásig találok használtan jó állapotu minőségibb lámpát,akkor inkább azt,de jó tudni,hogy ha nem akkor induláshoz ,lágykorallhoz megfelel majd a Quad is

Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével

Én is hozzászólok