Kaesh 130L korallos akvárium

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
ronaszeki
Doktorhal
159

Re: Kaesh 130L korallos akvárium

ronaszeki » 2017.08.03. 12:29

Krisztián!

Akkor a Tiéd simán gravitációs rendszerű?

Kaesh
Kereskedő
1006

Kaesh » 2017.08.03. 13:59

Mármint mi ? :)
Kép

ronaszeki
Doktorhal
159

ronaszeki » 2017.08.04. 08:30

Hát a denitrifikátorod!

Kaesh
Kereskedő
1006

Kaesh » 2017.08.06. 11:20

igen gravitacios atfolyasu
Kép

szathmary
Remeterák
38 8

szathmary » 2017.08.06. 13:59

Kaesh írta:
2017.07.25. 19:51
a dymico nal ugyan nincs hivatalosan lehabzo, de o is levegoztet porlasztokovel, az akvarium szelloztetese fontos, mindemelett a denitrifikacio vegtermeke a fontos, szatmary kollega is irt mar itt a rothaszto tegelyrol, kicsit hasonlo dolgot kell elkepzelni ahol te szabalyzod a denitrifikaciot es a rothadas. erteket rengeteg szervesanyagot visszajuttatva.

Ez így szerintem helytelen elképzelés.
A denitrifikáció lényeg hogy az NO3-ból, ami már szervetlen, N2 gáz képződik, tehát a denitrifikációs szűrő a tengeri akváriumban egy NO3 csökkentő megoldás. Denitrifikációval a DON és DIN (oldott szerves és szervetlen nitrogén) NEM növelhető, még közvetett módon sem, mert a denitrifikációban résztvevő biomassza működése közben jelentősen nem nő és aneorób környezeten kívül életképtelen.

Az én "rohasztó tégelyem"-nek teljesen más szerepe van!
A probléma sok modern, túlszűrt SPS medencében az, hogy sokan nem veszik számításba, hogy a korallok - főleg ha már szép nagyok - komoly szerves és szervetlen nitrogén fogyasztók, és ezt az igényt a halak száma és az eseti etetések már nem tudják kielégíteni.
Egy jól működő tengeri akváriumban a szerves anyag nitrogén oldali lebontása NO3-ra és/vagy beépítése az biomasszába rendkívül erős. Pláne, ha van egy brutál hableválasztó, ami még a szerves bomlás közben kiveszi a tápanyagok egy részét.
Ezért van jól működő piaca minden "koralltápnak", mert egyszerűen csak különböző összetételű és bomlási idejű szerves anyagokkal terhelik a rendszert, ami jó!
(Ez persze nem minden rendszerre igaz. Sok nagy hal, sok etetés, gyenge minőségű előkő vagy kerámia mellett szépen fel lehet tornázni a nitrátot 50-100-as értékekre is...)

Az én "rohasztó tégelyem" lényege, hogy ugyanezt a szerves anyag terhelést végzi el fillérekből és folyamatosan. Miért adagoljak omega 3 zsírsavakat meg vitaminokat ampullából, ha legtöbb fagyi kajában eleve benne van, nem is beszélve arról, hogy sehol nincs tudományosan megalapozott leirata annak, hogy a korallok a vitaminokat vagy a zsírsavakat közvetlenül hasznosítani tudnák.

De kanyarodjunk vissza a DyMiCo-hoz:

A DyMiCo koncepciója olyan 2010 körül jelent meg. NO3 csökkentésre ma már sokkal egyszerűbb megoldások is léteznek mint pl az ecet/vodka (vagy más szerves szén) adagolás, vagy az ammónia megkötő zeolitok.

A DyMiCo lényegében a hableválasztó kiváltását célozta azzal a szándékkal, hogy így több plankton marad a vízben. Sajnos azonban nem csak a hableválasztó csökkenti a planktonok számát hanem a felnyomó és áramoltató motorok is. Erre igazából kis akváriumoknál nincs jó alternatíva - főleg ami a felnyomó motor részét érinti, hacsak úgy nem hogy a szűrőakvárium a főmedence fölé kerül.

A DyMiCo ezek mellett ígéretet tett a vízcserék kiváltására egy kvázi kalcium reaktoros megoldással, amiről ma már, az ICP tesztek óta jól tudjuk, hogy hibás elképzelés.

Érdekes kísérlet lehet az irányított denitrifikáció, de szerintem gyakorlati haszna 2017-ben nincs, hacsak nem akkor, ha minden más megoldás csődöt mondott és a NO3 még mindig az egekben van. Amúgy ha meg a lehabozóval van gond, azt SZVSZ 1-3 ppm nitrát mellett simán ki lehet kapcsolni (mármint levenni a habgyűjtő tartályt, vagy visszahúzni a habképzést)

Nagyképű lennék, ha jóslatnak nevezném, ezért inkább gondolat kíséreltnek hívom:
Ha egy 130 literes rendszerbe beindítasz egy jól működő denitrifikációs szűrőt, akkor
1.) jelentős NO3 konkurencia harcot fogsz előidézni a aerob és anaerob baktériumok között, ami egy ilyen kis rendszerben folyamatosan egyik vagy másik oldalra fog billenni
2.) mivel a denitrifikáció során a biomassza csak kis mértékben nő, NO3 hiányában pedig az aerób baktériumok sem fognak jól szaporodni nem lesz mi lekösse a foszfátodat (hacsak nem teszel be foszfát megkötőt)
3.) NO3 hiány + PO4 többlet = esély egy jó kis cianóra, pláne ha tolod mellé a szerves szenet

Kaesh
Kereskedő
1006

Kaesh » 2017.08.14. 07:08

csak egy rövid megjegyzés, én nem tudok ilyen hosszu anekdótákat irni.

Rendben van amit leirtál, de a denitrifikációbol létezik aerob és anaerob, nálam aerob van.

a keverék adagolásával tudod beállitani a reaktorban zajló folyamatokat.

ebből kifolyólag adagolok nitrátot és foszfátot és egy kis szénhidrátot, a reaktor mögött a lehabzó pedig örülten dolgozik. ez az adagolási metódus finomitása a cél.

Véleményem szerint a dimico is kicsit kamuzik, egyszerüen akkora az átfolyás a tartályában, hogy nem tudom elképzelni hogy ott anaerob folyamat megy végbe....

nálam egyenlőre minden oké a tesztkorallok rendben vannak, de még nem az igazi.
Kép

cha0shunter
Főgépész
323 1 1

cha0shunter » 2017.08.14. 08:08

Ha jól tudom, nincs aerob denitrifikáció. Amikor NH4+ vagy NO2-ből lesz NO3- az nitrifikáció. Az NO3-ból aztán N2 lesz (vagy lehetne még N2O... Csak nem akváriumban) De ez sosem aerob.

Vagy van valami, amirol megint nem tudok :D

Kaesh
Kereskedő
1006

Kaesh » 2017.08.14. 09:19

az a baj veled david hogy te keptelen vagy elengedni azt amit kemikuskent tanultal es azota talan nem is nagyon kepezted magad tovabb, ezt nem bantaskent mondom, de ugy veszem eszre, hogy emiatt sokszor keptelen vagy tovabb latni.

sajnos lehetetlen leirni mindazt az informaciot, amit online könyvtárakbol sok sok ora olvasassal magamba szippantok.

de letezik aerob denitrifikacio, sorry csak eut tudom linkelni.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Aerobic_denitrification

lenyeg hogy cukrok oxigen es nitrogen jelenleteben vegbemegy a denitrifikacio es csillio vegtermek jon letre koztuk aminosavak stb.

allitolag ez megy vegbe az akvariumban is az elokovek FELULETEN es nem pedig az elokobe az anaerob folyamat, amit en hulyesegnek is tartok, mert ha van is az nem lehet tul hatekony.

kicsit ha rafekszel a temara, akkor megtalalod mindenre a valaszt a neten.
Kép

cha0shunter
Főgépész
323 1 1

cha0shunter » 2017.08.14. 11:11

Nem tudod, hogy milyen folyamat zajlik a teknődben, mert nem méred a bemenő és a kilépő anyagokat. A hatékonyságot szintén nem tudod mérni, hacsak nem szereztél be egy fél laboratóriumot. Ergo tarthatod hülyeségnek azt, amit jó ideje sokan mondanak, de nem tudod alátámasztani. Az általad adott linken van pár tanulmány, az egyik például leírja, hogy az aerob denitrifikáció során a kénbaktériumok oxigénes környezetben használnak nitrátot. És a végtermékeket aztán mérték például gázkromatográffal. Itt megint csak a mérésen van a hangsúly. Nem tudod, milyen anyagok keletkeztek, valamint azt sem, hogy milyen szervezetek dolgoznak.

Ez a "képtelen a másik továbblátni az iskolában tanultaknál" meg mostanában elég felkapott lett. Asszem ezentúl én is átveszem :D

Amúgy elég sok választ találni a neten, ebből van most az oltástagadós, meg laposföldes balhé is...

Kaesh
Kereskedő
1006

Kaesh » 2017.08.14. 19:00

igyvan nemtudom merni a folyamatot es nem is tudom pontosan milyen vegyuletek is keletkeznek, de nem is erdekel ilyen szervesvegyulet melysegben, en csak egy dolgot nezek jelenleg, hogy a lehabzo altal termelt cucc zold legyen es ne barna illetve annak mikroszkopos tartalmat, mert sztem egy egeszseges akvaruimban a habzas zold. pdrsze lehet errol is vitatkozni, dehat mi masert is vagyunk itt nemigaz? :-)
Kép

Én is hozzászólok