Satsuma2 akvárium (rendszer)

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
satsuma2
Ikra
Kapcsolat:
2

Satsuma2 akvárium (rendszer)

satsuma2 » 2017.10.03. 18:35

Sziasztok!

Egy rövid bemutatkozással kezdem. Eddig a háttérben olvasgattam, nem voltam túl aktív tag. Már bő 1,5 éve tengerizek és nem bántam meg, hogy ezt a hobbit választottam. :D

Első egy kis 20 liter körüli refugium jellegű akvárium volt, ezt váltotta egy 72literes akvárium(kb. fél évig), majd váltottam egy 160literesre. Ezen felül bele kezdtem egy projektbe amivel lassan de biztosan haladok. Ez a projekt egy akvárium rendszer. A rendszer összesen 4 akváriumból fog állni.

Első számú akvárium a meglévő 160 literes, ez főleg kőkorallos és halas de található lágykorall is. A világítás led, amivel még mindig szívok.(de mint ha most sikerült volna eltalálni a fényerősséget) Alsó technikai akváriumban van a lehabzó, felnyomó és a fűtő és ha elkészül a teljes rendszer ugyan ezek lesznek itt, értelem szerűen erősebb lehabzóval, a többi rendben lesz.

Második számú akvárium egy 80 literes aminek a feladata coral frag nevelés. Ebből kifolyólag az akvárium alacsony, csak 25cm magas. A 80x40cm területre 4db 24W T5 cső jut. Aljzat és kő nem található benne. Jelenleg két keringető és műanyag rács van. Az alsó részen nincs technikai tartály. Itt található a Ca reaktor, aminek a beüzemelése csak a teljes rendszer elkészülésénél várható. Az elektromos berendezést itt fogom elhelyezni, próbálom menteni a tengervíztől és a párától. Tervben van ózon generátor, ha lesz ilyen akkor ezt is itt fogom elhelyezni.

Harmadik számú akvárium egy 240 literes ami korallok tartására lesz. Részben szaporítás is, vagy a tovább nevelés és részben csak tartás. A terület 120x80cm és csak 25cm magas. Erre 4db 80W T5 cső fog jutni. Ebben nem lesz aljzat, élőkövet nem tervezek, esetleg minimális a korallok véget. Nem lesz műanyag rács se. Halakon gondolkodok, mert 240 literben szerintem elférne 1-2db. Alatta még nem tudom mi lesz, tervezek egy tartályt amibe élőkövet rakok. Az akváriumot 2 helyen fúrom meg, egyik cső közvetlen az egyes számú akvárium technikai tartályába menne, a másik az akvárium alatti tartályba ahol az élőkő van és abból megint csak tovább folyik az egyes számú akvárium technikai tartályába. De ez még nem biztos. A többi üres rész egy pakolós rész vagy esetleg még hasznosabb felhasználásra tervezem.

Negyedik számú akvárium egy 72 literes ami refugiumként fog funkcionálni. Nagyon vékony aljzat és élőkő is lesz benne. Világításnak 2-3db 20W hidegfehér led reflektort tervezek. Legfőbb feladata a makroalgák termesztése, ugyan akkor más élőlénynek is otthont adna mint pl. sárga tengeri uborka vagy valamilyen nagy csőféreg. Hal ebben nem lesz. Az akvárium egy helyen lesz megfúrva, a víz közvetlen a hármas számú akváriumba fog folyni. Az akvárium egy tákolt asztalon lesz ahova le lehet ülni, így alá nem kerül semmi. Az asztalon el lehet végezni a korall szaporítást vagy a barkácsolós dolgokat. Az akvárium fölé lehet építek néhány polcos részt ahova lehet pakolni.

Így röviden ennyi elsőre. Tervezek még egy phytoplankton inkubátort is, amit megterveztem a szükséges dolgokat nagyjából beszereztem de ez később fog elkészülni.

Ha ez mind meglesz azt hiszem kicsit pihentetem az építést, nem mint ha lenne hova tovább. :lol:

Egy béna paintos rajz, hogy kb. hogy fog kinézni.
paint.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

lacika104
Doktorhal
54

Re: Satsuma2 akvárium (rendszer)

lacika104 » 2017.10.03. 18:38

Hát ezt nem lesz egyszerű rendben tartani az biztos. De ha így kigondoltad, sok sikert hozzá

Tapatalkkal küldve az én LG-H870 eszközömről

: satsuma2 (1)

sasa
Site Admin
1093 1

sasa » 2017.10.03. 18:44

Királyul hangzik - de a szűrése egyben lesz?
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

mazoli
Bohóchal
131 1 6

mazoli » 2017.10.03. 18:49

Szia, és welcome. A rendszer egy reefroom-ra emlékeztet, keress rá a neten vannak jópofa kialakitasok. Amúgy miért gondolod hogy több kicsi jobb, vagy előnyösebb?

satsuma2
Ikra
Kapcsolat:
2

satsuma2 » 2017.10.03. 19:07

Lacika104!

Rengeteget agyaltam rajta, mindig jönnek a jobbnál jobb ötletek de most így először ezt megcsinálom. Tapasztalok, és ha úgy alakul építek jobb rendszert.

Sasa!

Igen, a víz teljesen egyben van, tehát a szűrést egy nagy erős lehabzó fogja végezni, a felnyomó is egy lesz ami a vizet eljuttatja a 4 akváriumba.

Mazoli!

Az elgondolás tényleg hasonló, rengeteg külföldi oldalt végig bogarásztam, szóval ezekből merítettem sok ötletet. A több kicsi többféle típus, tehát van egy alap akvárium amiben van korall van hal van minden. Van kifejezetten szaporítós, és van egy nagyobb nevelős amibe rengeteg korallt tudok rakni és legutolsó sorban egy refugium ami szerintem jól fog jönni. Lehetne komolyabban nagyban csinálni de az már erősen pénz függő, ez meg egy szobában van és a rendelkezésre álló helyből ezt tudtam kihozni.

sasa
Site Admin
1093 1

sasa » 2017.10.03. 19:15

satsuma2 írta:
2017.10.03. 19:07

Sasa!

Igen, a víz teljesen egyben van, tehát a szűrést egy nagy erős lehabzó fogja végezni, a felnyomó is egy lesz ami a vizet eljuttatja a 4 akváriumba.

Szerintem ezt gondold át. Tök más az igénye az SPS-eknek, az LPSeknek és a lágyaknak. Sőt, tovább megyek, nagyon más vizet igényel az, hogyha növeszteni akarod a korallokat és az, ha színezni.

Ilyen mindent bele rendszerrel az lesz a baj, hogy vagy barnák lesznek a korallok de nőnek, vagy színesek de nem nőnek, vagy az SPS fragek fejlődnek jól és a lágyak sehogy vagy fordítva.

satsuma2
Ikra
Kapcsolat:
2

satsuma2 » 2017.10.03. 19:27

Tudom, hogy az igények nagyon eltérnek. Főleg lps sps lenne, szóval lágyak nincsenek a képben. Viszont az sps lps csak megy egyszerre, hisz rengeteg jól működő "vegyes" akvárium van. Bár tudom, hogy ez a kettő is igen eltérő. Állapodjak meg csak az egyiknél? :?

sasa
Site Admin
1093 1

sasa » 2017.10.03. 19:31

szerintem igen

hanter13
Korallszirt Mester
174 1 1

hanter13 » 2017.10.03. 19:33

Én a technikára lennék kíváncsi, arról bölcsen hallgattál. Melyik felett milyen lámpa lesz pontosan, milyen áramoltató. Illetve milyen lehab és felnyomó fogja vinni a rendszert.

satsuma2
Ikra
Kapcsolat:
2

satsuma2 » 2017.10.03. 20:19

Mivel még eléggé képlékeny ez a rész, nem is akartam semmi biztosat mondani.

De amit tervezek:

Lehabzónak egy H&S 200-2x1260, ha jól tudom a gyártó max. 3000 literig ajánlja, ez a rendszer lenne legalább 600liter de szerintem lesz 750 is. Lehet túl erős lesz, bár elég sok korall lenne. Mivel teljesen új technikai tartály kell ezért építés előtt mindenképpen megkérdeztem volna, hogy egyáltalán ez a lehabzó jó lesz.

Ca reaktornak egy Schuran Jetstream 1 van, nem tudom mennyire lenne elég, de ez biztos, ha nem elég max kiegészítem. Ha jól emlékszem sps-re 500litert ír, lps-re 750litert.

Felnyomó egy jebao7000-es, ez se biztos, hogy elég. Ha nem elég akkor erősebbet veszek.

Lámpák: 1. akvárium led egy 165W 2 csatornán dimmelhetős, e-bay-es. 2. akvárium 4x24W T5 nem tudom milyen csövekkel lenne a legjobb. 3. akvárium 4x80W T5 és a 4. akvárium 2-3db 20W hidegfehér led refi.

Keringető: Még fogalmam sincs mit hova merre. Valószínűleg noname kínaik lesznek. Attól is függ miket fogok tartani végül és hogyan lesz az elrendezés.

Nekem ez a projekt részben a "puding evés próbája" szóval amit itt írok semmi se biztos, max. kiindulási alap. Amiről sose hallottam vagy sose tapasztaltam arról maximum elképzeléseim lehetnek. És ilyen rendszert nem nagyon láttam még senkinél, külföldi hobbi társak se nagyon írják le részletesen. Tehát marad a tapasztalás és a bölcsen hallgatás. :) Természetesen az építő jellegű kritikát szeretem és örülök ha kapok, ezért is írtam le nagyvonalúakban az ötletet.

Én is hozzászólok