Első nano 200 liter

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
Scar22
Ikra
4

Első nano 200 liter

Scar22 » 2018.01.05. 19:56

Sziasztok!

Szeretnék indítani egy tengeri akváriumot. Már egy ideje olvasgatom a fórumot, interneten ismerkedek az élőlényekkel, sajnos az angolom nem túl acélos (a németem se jobb, sőt!).
Először egy kis nanot szerettem volna csinálni, aztán minél többet olvasok annál jobban körvonalazódtak bennem a dolgok, és nőtt az akvárium mérete az eredeti 60*35*35cm belső leválasztásos mérettől egészen 80*50*50-es méretig. Ez a maximális méret amit el tudok helyezni, és amit úgy érzem tudok kezelni, és anyagilag sem vállalom túl magam.

A célom egy főleg lágykorallos, zoás medence lenne, kevés hallal, garnlával, remeterákkal, és később ha minden jól megy, van egy két lps korall is ami tetszik, és betelepíteném.
A nappali/hálószoba helységben lesz az akvárium, szempont lenne hogy tudjunk mellette aludni, szóval minnél HALKABB kell hogy legyen a technika. Gondolkozom hogy hátsó leválasztással legyen a szűrés megoldva, vagy alsó szűrőházzal járok jobban. Második esetben később rugalmasabban bővíthető a rendszer, és nagyobb is a display akvárium, mint előny, hátrány talán hogy bonyolultabb először, de az nem is hátrány.

Jelenleg egy Ocean Revive T247 lámpám és egy Jebao rw-4-es áramoltatóm van az egészből, így rugalmasan tudok reagálni a dolgokra, változtatni, tanulni stb. Ha hátsó leválasztás lesz akkor tunze 9004-es lehabzón gondolkozom, vagy bubble magus c3-mon.

Alsó szűrőakváriumnál kicsit tanácstalan vagyok melyik lehabzóval járnék jobban.
Ha alsó szűrőakvárium a halkabb megoldás, akkor 2*25mm lefolyóval gondolkoztam, egy a fix csappal, a másik a vész lefolyó. Azt hogy kölső boxos stb. még nem látom át.
Felnyomónak Jebao dcs 3000-ret gondoltam, ha hátsó leválasztás lesz mégis akkor vagy az említett pumpa, vagy a 2000-res.

Scar22
Ikra
4

Re: Első nano 200 liter

Scar22 » 2018.01.05. 20:15

Indítást azt full technika mellett szeretném kivitelezni, élő kővel, élő talajjal. Talaj vastagságában még gondban vagyok, szeretnék talajforgató állatokat, csillagot, csigát. Első körben a RED SEA Reef Pink Live Reef Sand 1-2mm talajt néztem ki. Ebből 2 csomag elég lehet a 80*50 alapterületre az említett élőlényeknek, vagy biztosabb a 3 csomag? Vagy fölösleges pénzkidobás, és azonos szemcseméretű korallhomokkal jobban járnék?

Élőlények tekintetében:
Első helyen áll a Nassarius csiga, és a kék remete rák,
Utánuk következik 1-2 Gobiodon Okinawae géb, és/vagy más gébféle.
Szerettünk volna bohócokat, de az anemonák lehetséges vándorlása miatt parkolópályára kerültek, de még játszanak, főleg ha a mini szőnyeganemona, vagy valamelyik ricordea faj jó lehet nekik és nekem is.
Garnélát csak ezen élőlények után gondoltam telepíteni, valamely lysmata-t vagy wurdemani garnélát, esetleg többet is, vagy 1-1 felállásban ha lehet őket úgy tartani. (úgy olvastam a halak után jöhetnek a garnélák)

Úgy gondolom ezek a fajok tarthatók együtt, és nincs túltelepítve az akvárium. Ha lehet még bele halat rakni, esetleg sárga doktorhalon gondolkozom, bár annak nagyobb akvárium jobb lehet, nem tudom biztosan, vagy ha megnő eladom/elcserélem kisebbre. Esetleg pár darab korallsügér, pl.:chromis, chrysiptera.

Elnézést a sok kérdésért, esetleges elírásért, de már sokszor keverem a dolgokat.

Köszönöm mindenkinek előre a segítséget!

reeftankos
Ikra

reeftankos » 2018.01.05. 21:19

Szia!először is ne vedd készpénznek amit mondok,én is kezdő vagyok
De hasonló a felállás nálam is
Nekem egy 100x50x40 es aki van,
Tunze comline doc 9004 el,tunze turbelle nanostream 6015,noname led
Élőlények eddig:
Lysmata debelius
Lysmata wurdemani,ők eddig tök jól megvannak
Amphiprion ocellaris pár
Pterapogon kauderni
Chrysiptera parasema
Korallokból zoák,xenia egyéb lágykorallok.
Nagyon jók a tapasztalataim a doc 9004 essel,nagyon szépen megtartja a 0-ás foszfátot és 5-10 körüli nitrátot.
Egyenlőre csak a cianóval volt probléma,de
már az is visszavonulóban.
Ez így egy elég halk rendszer,szinte nem is hallani .talajból szerintem az azonos méretű korallhomok is megfelelne.

Tapatalkkal küldve az én ASUS_X008D eszközömről

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára reeftankos 2018.01.05. 21:19-kor.

reeftankos
Ikra

reeftankos » 2018.01.05. 21:20

Bocsi, ha egy kicsit összeszedetlen

Tapatalkkal küldve az én ASUS_X008D eszközömről

Humbuk
Bohóchal
63 1

Humbuk » 2018.01.05. 21:22

SZerintem ha van lehetőséged mindenképen alsó szűrőakváriumot alakíts ki. Sokkal csendesebbé tödod tenni és a bemutató aksiban több helyed lesz.

Szerintem teljesen rendben vannak az elképzeléseid, Hajrá 8-)

sasa
Site Admin
1119 3 3

sasa » 2018.01.05. 21:55

SZerintem is minden menjen alulra, hang szempontból összehasonlithatatlanul jobb lesz.

Ha lágykorall és LPS a cél akkor nem kell annyira bivaj habzóban gondolkozni, igy lehet halkabb is, két legyet egy csapásra. Kis Tunzék jól müködnek és nem is vészesen hangosak. Viszont a 9004-es egy álló belső habzó, vagyis 22-25 centi viz kell neki, annyi meg neked lehet nem lenne alul (legalábbis felesleges). DC pumpákat keress, lehetőleg olyat ami 1500-2000L-nél nem nagyobb, azok kifejezetten halkabbak.

Kis tunze 40e körül van, ennyiért mennek a BM C3-ak is, vagy picit drágábban van Coralbox D300, az pedig már DC pumpás. Én kb. ezekben gondolkoznék.

Boxnak akár külső akár belső fekete üvegből jó lehet, ahogy neked kényelmesebb és a hely megengedi.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Isotop
Doktorhal
232 1

Isotop » 2018.01.05. 23:13

Szerintem elég lehet akár 1 csomag aljzat is..Nekem anno a 115x60-as alapterületre kellett 1,5 csomag...

Szerintem vegyél 1-et, és ha úgy látod, hogy kevés, akkor még 1-et..

A bohócok, simán elvannak LPS korallban is, pl. Euphylliában...mutatós és strapabíró korall, és mellesleg nem mászkál..mini szőnyeg anemóna, véleményem szerint nem jó a bohiknak..(nem is tudom, hogy belemennének e..)

cichlid
Korallszirt Mester
147 1

cichlid » 2018.01.06. 00:17

Talaj kérdésében, a homokot elfelejteném. Ez már többször bebizonyosodott, hogy nem annyira szerencsés. Könnyen berohad, nitrát, foszfát gyár lehet belőle ha lepang a víz itt ott. 2-3 mm-es korallzúzalékkal próbálkoznék, az egy bevált méret. Ebből is max 1-2 centis réteg.

Alsó technikai tartály ez nem kérdés. A lámpa nem rossz ha csak lágyakban esetleg lps-ben gondolkozol, de kezdőknél a t5 cső lenne a legoptimálisabb. A jó led nagyon drága, a kevésbé jó meg okozhat problémát...Én ledeztem 2 évet, most álltam át T5-re. Hidd el épp elég problémaforrás lehet egy tengeri aksiban, legalább a fényt kizártam :) De ekezdheted a leddel aztán majd meglátod úgyis...

Humbuk
Bohóchal
63 1

Humbuk » 2018.01.06. 08:47

Ha tetszenek a bohóchalak szerintem ne mondj le róluk, nálam rhodactis-ban laktak sokáig, és jól érezték magukat. A hímem még miondig néha belemegy egy két órára az anemona helyett. Arról nem is beszélve, hogy a rhodactis egy igazán golyóálló korak és nem mellesleg szép is (persze ez egyéni izlés dolga).

sasa
Site Admin
1119 3 3

sasa » 2018.01.06. 10:36

Nos nálam semmibe nem mennek bele a bohóchalak és köszönik, jól vannak, ikráznak is, tehát akkor azért gondolom nem szenvednek annyira :)
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Én is hozzászólok