Tbenj nano **method** avagy hogy csinálom én

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
tbenj
Remeterák
29 2 7

Tbenj nano **method** avagy hogy csinálom én

tbenj » 2018.04.23. 17:42

Sziasztok,
A nagyobb érdeklődésre tekintettel úgy gondoltam nyitok egy saját kis topikot ahol elmélkedhetünk, a sokak által szeretett és legalább még ugyan annyi ember által megvetett szirtes "poharakról". Igyekszem a lehető legrészletesebben bemutatni mi merre hány méter az én módszeremmel, mit és hogy csinálok és hogyan nem csinálok többet.

A topic blog jellegű lesz célközönsége leginkább a nanora vágyó szakirodalmat olvasó kezdők, újrakezdők. Nem lesz se tömör, se lényegre törő cserébe igyekszem olvasmányosra fogalmazni kérlek ennek tudatában görgess lentebb.

Az építésről és a dolog alappilléreiről már írtam pár mélyen szántó gondolatot egy másik topikba, de a biztonság kedvéért átemelem ide is:

"Pár megjegyzésem ehhez mérethez: játszós. Nem ebben kell megváltani a korszerű tengeri akvarisztikát, össze sem lehet hasonlítani még egy 100L-es sps - lps nanoval, nem erre való. A korlátokról: előretekintés, mindig. Nem telepítünk bele később nagytestűre fejlődő lágykorallt, hiába volt ingyen az a frag, akkor sem fog elférni. Ugyan így nem kerül bele sps sem, LPS-ek pedig csak kellő körültekintés(!) és tapasztalat mellett. A vízcsere jelenti itt a legfőbb tápanyag, terhelés exportját ezért nem fér bele hogy majd a jövő héten, vagy talán azután...ha eljött az ideje csinálni csinálni és csinálni, ez van.
Ennél a méretnél nem jelenti az évszázad üzletét a bontott vagy feltűnően akciós élő - száraz kő, emiatt ez kerülendő fontos a jó minőségű és megbízható forrásból származó szirt. A szárazkövet a kontroll miatt jobb preferálom, elvégre egy két invazív (makro)alga nem megoldható pl rókapofával vagy egyéb természetes ellenfelével, fizikai korlátok.."

A fentit a kis 25x25x25ös nano lágykorallos margójára írtam, róla egy pecsét:
FB_IMG_1522825938731.jpg

De fontos, alapoknak ráhúzhatjuk mindre, amire passzol a nano jelző.

Folytassuk a fenntartással hát: Az alap dolgok a következők: Vasárnap reggel felkelsz, rájössz hogy ez a kiválasztott napod az elhagyhatatlan exportra a kis akváriumodban, a vízcserére. Szuper, előkapod a vízcserés vödröd aminek a mérete a nano-d térfogatának a 10-20%-a (pld. 50Les akváriumhoz az 5 - 10L) függően a telepített korallok, gerinctelenek számától. Aztán lehet néha belustulsz, nincs is kedved megcsinálni legszívesebben csak halasztanád, lehet meg is történik.. "Miért rossz ez? A nagy(obb) akváriumokban sem cserélnek csak havonta, sőt évente, de a Józsi azt mondta még sosem cserélt azt mégis zsinórral húzzák az acroit.." Itt nekünk és az akvárium lakóinak ez az egyetlen módszer arra, hogy a tápanyagok(nitrát, foszfát), méreganyagok (lágykorallok vegyi háborúja, idegenanyagok, formás szőke lány hajlakkja, stb) és felhalmozódott nyomelemek ürüljenek... De nem csak erről lévén szó, hanem importról is beszélhetünk hiszen a vízcserével pótoljuk az ugyanakkor kiürült nyomelemeket is ami elengedhetetlen a megfelelő és kiegyensúlyozott növekedéshez. Na mindezt átgondoltad, már hajítod is bele a literenkénti 38gr sót az ozmóval feltöltött vödörbe, kavargatod egy darabig majd félreteszed pár órára állni, eddig is megpróbálod letakarítani az asszony/barátnő/anyós konyhai mérlegéről a tengeri sót. Elkezded leszívni a nanodból a vizet, érdemesebb egy vékonyabb csővel csinálni mert így sokkal több időd maradt az esetlegesen kövek résében, alacsonyabban áramoltatott helyeken megült mulm & biomassza eltávolításában ami rendkívül fontos, így lényegesen kisebb esélyt adsz a cianonak vagy magas NO3&PO4 értékeknek. Aztán a szokásos, alga levakar a frontlapról minimum, a technika ha kívánja átöblít - kicsit megpucol ahogyan azt illik. Vízteszt.. sarkallatos pontja ez ennek a hobbinak, ezt is hajlamosak vagyunk eltusolni sajnos alkalmanként (vagy egymagam volnék ezzel?! :evil: ) Mit is mérjek? Ha alapvetően lágykorallos nano-ról beszélünk, a heti mérésbe én az NO3 & PO4 párost időzítem be, de fontos, nézzünk rá havi 2x a KH - CA - MG fogyásra is minimum(!) Amennyiben azonban befigyel ott pár LPS is, már bizony kötelező jelleggel hetente csepegteted, kanalazod, rázogatod mind az 5 alap érték víztesztjét és ha szükséges, korrigálsz ez ezzel jár. (de megéri) Aztán egyszer kapni fogsz egy olyan eredményt ha ügyes vagy hogy nulla felé csücsül az NO3 és a PO4 is, mit teszel? Vegyük példának az én kis 30as lágykorallosom, ami a képen néz rád vissza.
Komolyabb terhelést jelentő lakók híján bizony hajlamos erre a szintre kerülni még egy kicsapó hiányában is. Erre nálam a következő megoldás született. Heti 2 csipetnyi fagyasztott eleség (kb 1/4e a teljes normál bliszternek) beetetése az alacsonyrendűeknek. Ez több okból is hasznosnak bizonyult, hiszen fentebb csúszott a tápanyagot jelentő NO3, PO4 és felszaporodtak az akvárium lakóit jelentő különböző alacsonyrendűek is amik egy külön pozitív fajgazdagságot jelentenek. Fontos, nem egyik napról a másikra vagy egyik hétről a másikra lesz a nullából egy tízes nitrát. Minden változtatást csak óvatosan és türelmesen szabad elkövetni legyen ez akár egy ilyen típusú terhelés vagy bármilyen gyári szer, szerves szén stb. adagolása és ez hatványozottan igaz egy ilyen méretű korsónál. Tehát a módszer a következő: adagolsz, az általad számolt mennyiség vagy gyári ajánlásnál inkább kevesebbet mint többet.. ezután figyelsz, adagolsz(ha kell), figyelsz majd ezután eredményt vársz el, ez egy ilyen türelem sport J .
Aztán van hogy magas értékek jönnek ki a két főbb paraméterből, ezt ha időben elcsípted (márpedig így lesz mert szokásoddá válik a vízteszt – vízcsere kombó) nagy baj nincs. Egyszerűen próbálsz az okára rájönni ami lehet: tömör szirt, sok etetés, vastag – terhelt aljzat, sorra elmaradó vízcserék, stb…
Ha nem sikerült időben elkapni az épp elrepülő értékeket és tűzoltás kell, ott a vízcsere ami ha azonos sóval és hőfokkal történik, felvihető 40%-ig és a gondolkodás hogy miért is jött ki ez az eredmény. Fontos, magas PO4 esetén nagyon jó szolgálatot tehetnek a megkötők de apránként, mérések mellett alkalmazzuk a hirtelen PO4 esés nagyobb gond okozója is lehet mint maga a magas érték.

A heti teendőkről egyenlőre ennyit, ha meglett a bővítés azt is rákarcolom a képernyőre :?

Ha óhaj, sóhaj kérdés felmerül, ti is tegyetek így aztán okoskodjuk ki együtt.

A következőkben bemutatom az itthon állványt nyomó nanokat és azok üzemeltetését, konklúzióit is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Aqua.Ata
Ikra
1

Re: Tbenj nano **method** avagy hogy csinálom én

Aqua.Ata » 2018.04.24. 09:29

tbenj írta:
2018.04.23. 17:42
A topic blog jellegű lesz célközönsége leginkább a nanora vágyó szakirodalmat olvasó kezdők, újrakezdők.
Üdv!

Hiánypótló iromány lehet ez kis blog, főleg ilyen hasonszőrű kezdőknek, mint nekem. Itt meg is ragadnám a lehetőséget, írod, hogy "Nem telepítünk bele később nagytestűre fejlődő lágykorallt, hiába volt ingyen az a frag, akkor sem fog elférni". Van-e valahol leírás vagy kigyűjtés a lágykorallok méreteiről? Mert pld. hiába keresem, nem találtam növekedésre, kiterjedésre vonatkozó irományt.

Köszi

tbenj
Remeterák
29 2 7

tbenj » 2018.04.24. 09:50

Aqua.Ata írta:
2018.04.24. 09:29
tbenj írta:
2018.04.23. 17:42
A topic blog jellegű lesz célközönsége leginkább a nanora vágyó szakirodalmat olvasó kezdők, újrakezdők.
Üdv!

Hiánypótló iromány lehet ez kis blog, főleg ilyen hasonszőrű kezdőknek, mint nekem. Itt meg is ragadnám a lehetőséget, írod, hogy "Nem telepítünk bele később nagytestűre fejlődő lágykorallt, hiába volt ingyen az a frag, akkor sem fog elférni". Van-e valahol leírás vagy kigyűjtés a lágykorallok méreteiről? Mert pld. hiába keresem, nem találtam növekedésre, kiterjedésre vonatkozó irományt.

Köszi
Szia,

Örülük ha így gondolod, akkor már nem volt hiába :drink:

Általában a boltban tudnak rá neked némi viszonyítási adatot adni a méretre tekintettel, de nagy segítségedre lehet az is, hogyha beírod a google képkeresőjébe pl hogy "sarcophyton" és meglátod hogy a kicsike frag bizony szívlapát méretű lesz tehát nem éri meg telepíteni kisebb nanoba, de ha azt írod be pl hogy "clavularia" akkor meglátod hogy ez méretben már stimmel.
Később írok a fragelésről is, amiben átvesszük hogy is szabadítsunk fel helyet ha túlnőttek egymáson.
: Gumis (1)

Gumis
Találkozó házigazda
770 148 1 3

Gumis » 2018.04.24. 22:34

Igen és Igen.
Az áram alatt lévő alkatrész úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt csak más a fogása!!! :D
Én csak a tapasztalatomat írom le de látom hogy ez itt nem követelmény. :roll:

Kisgázos
Ikra

Kisgázos » 2018.04.27. 08:00

Szia! Köszi ezt a remek topikot! Jómagam is kezdő tengerisként 60literel kezdtem el 2,5honapja! :)

Aqua.Ata
Ikra
1

Aqua.Ata » 2018.04.27. 08:41

Kisgázos írta:
2018.04.27. 08:00
kezdő tengerisként 60literel kezdtem el 2,5honapja! :)
Szia! Írnál pár szót technikáról, jelenlegi állapotról?

tbenj
Remeterák
29 2 7

tbenj » 2018.04.28. 17:47

<p style="text-align: left;">Egy pillanatkép a legkisebb nano egyik lakójáról, kedvcsinálónak

<p style="text-align: left;">
Screenshot_20180428-174715.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
: Scar22 (1)

Scar22
Remeterák
21

Scar22 » 2018.04.28. 20:56

Ő milyen korall, és mivel csináltad a képet? :D

Humbuk
Bohóchal
72 1 1

Humbuk » 2018.04.29. 10:06

Scar22 írta:
2018.04.28. 20:56
:roll:

Lágy és fényképezővel :lol:

Scar22
Remeterák
21

Scar22 » 2018.04.29. 10:28

Humbuk írta:
2018.04.29. 10:06
Scar22 írta:
2018.04.28. 20:56
:roll:

Lágy és fényképezővel :lol:
Köszönjük egyértelmű kapitány :roll: Ha lesz pénzed ezért igyál egy hektó meleg sört :evil: :P

Én is hozzászólok