Egy kicsi tengeri tervezgetése

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
kriszko
Remeterák
17 1

Egy kicsi tengeri tervezgetése

kriszko » 2020.12.10. 16:21

Sziasztok!

Nem tudom, hogy valaki olvassa e még ezt a fórumot, jó lenne, hátha kaphatnék több segítséget.

Szeretnék egy nano tengeri akváriumot. Elképzelés az van, de sok kérdès merült fel bennem. A méret az adott lenne, 90x40x40cm, ez 144 liter. Vaciláltam hogy belső lehabos lenne egy tunze 9004-el, valamint egy tunze belső szűrővel, de most eléggé hajlok egy alsó technikai tartályos megoldás felé. Ezt viszont behatárolja a szekrény amiben 40x38cm-es alapterületű hely van csak. Ebben talán elférne a lehab és a felnyomó, az automata vízutántöltő pedig a szekrény másik oldalán lehetne egy tartállyal. A cél egy lágykorallos akvárium csigákkal, rákokkal és néhány hallal. Ami nem tiszta hogy lehetne kivitelezni a túlfolyót. Belső box, külső, hány és mekkora cső, hogyan... Nagyjából vágom, de mégsem. Köszönöm azoknak akik segítenek.

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

Re: Egy kicsi tengeri tervezgetése

sasa » 2020.12.10. 17:10

Szia!

Én mindenképpen az also szűrőházat javasolnám, főleg, hogy azért 150 liter már nem is annyira nano. A 40x38 hely nem kicsi, de pont 40x38-al több, mintha az akváriumba kéne belepréselned a technikát! Hang, szag és nem utolsó sorban minőség tekintetében is jobban jársz alul!

A lefolyót én mindenképpen egy külső boxal oldanám meg, ha van kívül helyed. Kifejezetten szépen kidolgozott kész megoldásokat is kapni (sajnos csak külföldön...), pl ilyet:

https://www.ebay.co.uk/itm/Fiji-Cube-Lo ... 2890893974

De meg is tudod csináltatni, nem negy nagy gond. Minél nagyobb felületen folyik le a víz annál jobb lesz! Külső box további előnye, hogy teljesen némára tudod csinálni amennyiben legalább 2 db lefolyó csöved lesz. Erre példákat "bean animal overflow" néven fogsz találni, millió változata van de mindnek egy a élnyege - egy csappal addig zárod a lefolyó csövet amíg abba már csak víz van, levegő nincs. Így a hang is nulla mind alul mind felül. Csőátmérőben - amennyiben bean animalt csinálsz - bőven elég 2 db 20-as lefolyó, egyiken megy le a víz csappal másik a vészlefolyó.

Erre az alapterületre simán befér egy jó lehabzó (pl. kis HS alapterülete 26*10, ez egy DC pumpával mindenre elég, de több DC pumpás kis méretű habzó is van ami bőségesen kiszolgálhatja az igényeidet) és egy felnyomó pumpa. Nem tudom milyen magas a szekrény de olyat keress, ami a megfelelő magasságba ~ 1000 liter / órát képes felnyomni.

Ha van esetleg tered / rajzod akkor azt oszd meg itt nyugodtan, fog mindenki segíteni :)
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

sasa » 2020.12.10. 17:12

Utántöltésről még annyit, hogy egy ekkora akvárium napi 1,5-2 liter körül párolog átlagban, tehát ha egy 20 literes kannát el tudsz dugni a szekrény mögött az akár 2 hétig is elég lehet.

kriszko
Remeterák
17 1

kriszko » 2020.12.10. 18:02

Szia sasa!

Először is köszönöm, hogy ilyen gyorsan válaszoltál. Megnéztem ezeket a külső boxokat, nagyon mutatós darabok, de ha jól gondolom az áruk töredékéből meg lehet ezt oldani "házilag". Bean animal overflow - a neten szinte csak olyat találtam ahol 3 cső van. Mi is pontosan a lényege? Van egy cső amin lefolyik a víz, és van egy másik ami valamivel a vízszint felett van? Ha esetleg valmi miatt túl lenne töltve az akvárium akkor ezen keresztűl is letud folyni a víz? A két cső egy helyre van bevezetve a technikaiban ugye? Valamint ha áramszünet van és leáll a felnyomó akkor csak annyi víz folyik le amennyi a külső boxban van?

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

sasa » 2020.12.10. 18:17

Igen, ahol van hely bőven ott 3-at szoktak csinálni. Amikor 3 csöved van (mint pl nekem) akkor azt úgy használod, hogy:

1) A víz 99%-a itt folyik le
2) Ezzel kvázi beállítod a boxban a "vízszintet", viszont épp, hogy csordogál le rajta a víz
3) Vészlefolyó dugulás esetére

Ebből láthatod, hogy igazából a 3 cső esetén 2 db vészlefolyód van, illetve a 2-es lefolyó miatt egy picit könnyebb finomhangolni a boxban a vízszintet (nem kell tisztán a csap nyitsára - zárására hagyatkoznod), viszont nem feltétlenül szükséges a 3 cső, kettővel is kivitelezhető. 1-el azért nem szabad, mert ha ne adj isten dugul a rendszer akkor baj lesz...

Természetesen minden cső egy helyre megy alulra. Én flexibilis csövekkel szoktam vezetni de a merev ragasztott PVC cső is pont ugyan olyan jó aki szépen tud vele dolgozni.

Igen, ez is egy hatalmas előnye, hogy ha áramszünet van akkor a box szintjéig folyik le majd csak a víz.

kriszko
Remeterák
17 1

kriszko » 2020.12.10. 19:30

Jó lenne egy ilyet élőben is látni... Van különbség, hogy a külső boxnak a befolyó az fúrva van vagy fésüs? Szerintem én is flexibilissel oldom meg. Az csak simán rá van csatlakoztatva az átmenő idomra és le van vezetve alulra? Gondolom szilóval van ragasztva?

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

sasa » 2020.12.10. 20:00

Ha meg tudod oldani hellyel, hogy pl. a teljes hátlap egy leválasztás legyen, mint itt:

Kép

Az a legjobb, mert a vízfelszínről tudod a legtöbb koszt összeszedni. Ez sajnos nem mindig kivitelezhető, de kis akváriumoknál, ahol nem kell merevítés (mint a tied) abszolut kivitelezhető.

Amennyiben csak fúrás van az akvárium és a külső box között akkor mindenképp érdemes belülre is rakni valamit, hogy a vízfelszínt tudd leszívni, különben poros / zsíros olajos lesz mindig a víz teteje és a kosz sem jut majd le a szűrőbe.

Az átmenő idomba mindig ragaszható, nyomásálló pvc cső kell. Ez az egyetlen biztonságos módszer. Erre ragasztod a golyóscsapt, hogy szabályozd a lefolyást és a golyóscsap után már szabadon tudsz használni akár merev PVC-t akár flexibilis csövet.

A PVC-t értelem szerűen szigorúan tilos PVC ragasztón kívül bármi mással ragasztani. A Flexi csövet pedig egyszerűen rá lehet húzni (melegítéssel) a PVC csőre és az esetek 99%-ában az is elég - de ha nem elég megfogatod még egy bilinccsel és örök darab.

kriszko
Remeterák
17 1

kriszko » 2020.12.10. 21:08

A képet sajnos nem látom. Viszont így látatlanban is szimpatikus lenne nekem egy kisebb box, aminek ideális esetben mekkorá ak is kellene lennie (hxszxm)? Valamint hol legyen, az akvárium közepén, szélén, oldalán? Ha mondjuk én fekete akvárium hátteret akarok akkor a boxot is külön le kell fóliáznom feketére? A fésű felső pereme szintben fut az akvárium peremével? A felnyomó cső lehet sima akvárium cső is. A felnyomó fúrt lyukának hol kellene elhelyezkednie (helyileg is és hány centire afelső peremtől)? Bocs a sok kérdésért csak ez nekem ilyen sötétben tapogatózás még ez az egész. Édesvizi növényesben (high tech) van tapasztalatom, de az itt majdnem a nullával egyenlő.

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

sasa » 2020.12.11. 08:51

Capture.PNG
Az ideális lefolyó a lehető legnagyobb felületen folyik le, mert mindig a vízfelszínt kell "leszívni", ott gyűlik össze a sósvízben a kosz. Az, hogy hol van sok mindentől függ (áramlás, szirt), de általánosságban középen biztos nem hibázol nagyot.

A külső box mérete már kevésbé fontos, csak férjenek el benne a fittingek. Viszont a külső box alatt lévő hely egy "halott tér", tehát csak látszólag nyersz helyet azzal, hogy külső boxot raksz fel vagy a teljes hátlapot leválasztod, a végeredmény tök ugyan az.

Ha fekete háttered van akkor a külső boxot érdemes fekete lacobell üvegből csináltatni - természetesen lehet fóliázni vagy festeni is (kívülről).

A felnyomó persze, lehet akármilyen gumi vagy szilikon cső, akár az ismert zöld akváriumi is. Viszont fúrni nem kötelező, csak esztétikailag egy opció, kinek mi tetszik jobban. Nekem fúrva van. Ha fúrod akkor arra kell figyelni, hogy áramszünet esetén a víz a furat aljáig vissza fog folyni a szűrőházba gravitációs alapon, ezzel számolni kell!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

kriszko
Remeterák
17 1

kriszko » 2020.12.11. 10:18

Ezzel az a bajom hogy az akvárium szekrény 90x40-es alapterületű. Tehát vagy nem lenne enne a kilógó résznek alátámasztása (ez ugye nem játszik), vagy az akvárium mélységéből venné el teret. Amúgy jó ez afotó mert több dolog is látható rajta ami érdekelt. Az egik a fésű. Néztem az itthon rendelhető fésüket, ilyen kivehetősek. Annak a tartóját kell beragasztani a kivágot részbe? Apropó, ezt a kivágást egy sima üveges meg tudja oldani? Amúgy azt nem értem hogy ez a box ugye az akvárium hátuljára van ragasztva, ha az akvárium egész hátulja fóliázva van akkor hogyan lehet ezt a boxot ráragasztani? Vagy ha előbb rá van ragasztva akkor hogy lesz fekete ottaz akvarium hátfala? Remélem érthető.

Én is hozzászólok