Első korallszirtem - 135 liter

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
ghideg
Ikra
1

Első korallszirtem - 135 liter

ghideg » 2021.01.04. 15:47

Sziasztok,

Szeretnék bemutatkozni itt a fórumon. Évek óta tervezgettem már hogy belefogok a tengeri akvarizálásba. Tavaly November közepén sikerült eljutnom odáig, hogy elindítsam az első tengeri akváriumom.

Eddig csak olvasója voltam a fórumnak és sok hasznos infót gyűjtöttem innét is, ezt ezúton is köszönöm!

Az akvárium technikai adatai:
akvárium méret: 60*50*45 cm, középen fésüs külső lefolyó boxxal
technikai tartály: 50*35*40 cm, 3 rekesszel
felnyomó: Jebao DCW-3500
lehabzó: Buble magnus C3
lámpa: AI hydra 26HD
áramoltató: 2x jebao SLW 20M
Kb 15 kg szárazkőből épült a szirt, és kb 2 kg élőkövet adtam hozzá 'beoltásnak'.

A szűrőházba tettem még 6 block (8*13*3 cm) porózus szűrmédiát. No name márka, remélem ér valamit...

Az alga váltás vége felé járok, megvolt a barna, a zöld alaga, most cyano van már kb két hete. Nem vészes mennyiségben, bízom benne, hogy ez is el fog tűnni... vagy szerintetek kell kezdeni vele valamit?

2 bohóchal van/volt benne, sajnos az egyik kiugrott pár napja. :( Gyorsan be is szereztem egy védőhálót körben a szegélyre, kb 6 cm az üveg mentén. Remélem ez elegendő védelem.

Ezenkívől két remete rák, 3 nagy csiga és pár korall is van már benne:
xenia, duncan, pár napja adtam hozzá: fűkorallt, euphyllia-t, és egy kicsi discosomát.

Főleg LPS korrallokat tervezek, anemónán még vacillálok... :)

A két bohócon kívül még két halat szeretnék. Amiket kinéztem sajnos nem nagyon elérhető: royal gramma és tűz géb lett volna. Szóval ezen még gondolkodom, szívesen fogadok tippeket! :)

Szóval egyenlőre itt tart a dolog.

Az áramláson még gondolkodom. Jelenleg mindkét áramoltató a hátfalról fúj előre, viszont így úgy látom, hogy egy hátrafelé menő majdnem folyamatos áramlás alakult ki a koralloknál. Majd megpróbálom két oldalra rakni és a szírt mögé irányítani, hogy úgy milyen lesz. A cél egy jobbra balra lengedező áramlás lenne.

Egy képet csatolok a jelenlegi állapotról.

Hozzászólásokat, javaslatokat szívesen fogadok! :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
: Isotop (1)

sasa
Site Admin
1375 1 9 7 3 24 1

Re: Első korallszirtem - 135 liter

sasa » 2021.01.04. 16:28

Szép munka, kezd is szépen összeállni.

Egy kis ciano miatt egy friss akváriumba én biztosan nem kezdenék el csinálni semmit. Szívd le vízcserénél vagy ha nem cserélsz vizet akkor perlonvattán / szűrőzsákon át is leszívhatod. Valószínűleg hamar el fog tűnni. Vélhetően a terhelésed is nagyno kics (1 db hal), gondolom nitrát foszfát is nagyon alacsony. Telepítasz még állatot, kicsit stabilizálódnak az értékeid és el fog tűnni a ciano. Csak türelem :)

Ezek a pumpák tudnak pulzáló módot, nem? Érdemes azt is kipróbálni mielőtt variálsz, a pulzálás sokszor nagyon hasznos és kimossa sok helyről a koszt és a korallok is szeretik.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!
: dodellito (1)

Groeg
Korallszirt Mester
984 1 2 1 9

Groeg » 2021.01.04. 18:10

Üdv a forumon. Ügyes, nekem kifejezetten tettszik a szirt. Csak így tovább.

kriszko
Remeterák
12

kriszko » 2021.01.04. 19:04

Szia!

Nekem is tetszik ez az elrendezés! 8-)

sferi
Ikra

sferi » 2021.01.04. 20:42

Hello!

Gratula a szép elrendezéshez, le a kalappal.

A ciano elleni küzdelemhez ajánlom figyelmedbe az alábbi oldalt.Nekem sikerült.

Egyszerűen megemeltem a nitrát szintet a megfelelő arányig.

https://www.aqualine-aquarium.com/titko ... gak-ellen/

sasa
Site Admin
1375 1 9 7 3 24 1

sasa » 2021.01.04. 20:54

kiegészítve a korábbit:

A Redfield arány a tengeri akváriumnál is egy fontos tényező. 3 részből áll:

- Szén
- Foszfor (tehát NEM Foszfát)
- Nitrogén (tehát NEM Nitrát)

Régebben elfogadott "tökéletes " arány volt tengeri akváriumban az C:N:P 106:16:1. Manapság már tök más számokkal állnak elő, pl. a Triton ezzel:

https://www.triton-lab.de/fileadmin/use ... os_1.2.pdf

Nyilván ezt nem kell szentírásnak venni aztán mg-okkal küzdeni, de nagy vonalakban ha egy jó arány beáll akkor nem lesz algásodás. Főleg, mert a nitrát és foszfát úgy, ahogy kontrollálható de a szén már nagyon nehezen.

Nekem személy szerint a 10 ppm körüli nitrát 0.1 ppm körüli foszfáttal tökéletesen működött. Szvsz a lényeg, hogy te megtaláld a saját akváriumodban mi működik és utána azt próbáld stabilizálni.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

ghideg
Ikra
1

ghideg » 2021.01.04. 22:28

Köszönöm az elismeréséket az elrendezéssel kapcsolatban! :) Volt pár hetem játszani vele, amíg vártam az üveg elkészültét. :)

A cianoval kapcsolatban akkor kivárok egyenlőre. Vízcsere már volt kettő, szivattam is belőle, meg az aljzattból is, mert kicsit vastag lett néhol.

Szégyenkezve bevallom ezt a Redfield arányt nem ismertem, pedig van pár éve egy növényes kis 'high tech' nano-m is. (már akkor is tengeri tesztett meg, de nem mertem belevágni, úgy hogy azt sem tudtam melyik végén fogjam meg a slagot... :D)

Szóval köszi, ennek utána olvasok.

A pumpák igen, pulzáló módban mennek. Pontosabban van un. 'cross flow' funkió is, ami ugyanúgy ki be kapcsolást jelent, de egészen hosszú ciklus időt is meg lehet adni (akár percben mérhetőt). Nem tudom ez mennyire common, de leírásokban nem találkoztam vele. Még ennél sem, csak amikor próbálgattam fedeztem fel.

Most így használom. 5-6 másodpercet megy az egyik aztán a másik. Majd még kisérletezek vele, bár tudom az lenne a lényeg, hogy ne bolygassuk a rendszert, csak hát ezt így az elején nehéz megállni... :D

Elegáns100l
Ikra

Elegáns100l » 2021.01.04. 23:00

Milyen halak lesznek benne majd ?

ghideg
Ikra
1

ghideg » 2021.01.05. 08:29

Elegáns100l írta:
2021.01.04. 23:00
Milyen halak lesznek benne majd ?
Ami biztos az a két bohóchal. Sajnos az egyiket pótolnom kell, mert pár napja kiugrott.

Ezen kívül még két halat szeretnék. Royal Grammát és tűz gébet néztem ki, de ezek nem igazán elérhetőek nálunk. Azért még próbálkozom, hátha meg tudja valaki rendelni.

Mindenképp valami egyszerűen tartható, békés halakat szeretnék és lehetőleg színeseket... :)

Elegáns100l
Ikra

Elegáns100l » 2021.01.05. 15:16

A gramma állandoan bujkál szinte mintha nem is lenne halad kb olyan föleg este jön elő .Gép nekem még sosem volt olyan színben de gondolkozok most egy pár tartársán ha a Clarkival kijönne. A salaris nagyon hasznos (Nyálkáshalak csoportja) .Nálam anno a sarcoban aludt és pihent .Mandarinhal is szép ha már jó ideje megy az aksi ,kardinális , De doki fajta halaknak nem ez a méret ajánlott bár Youtube rengeted kis 20-30 gallonos térfogatu akváriumban vannak benne néhol 2-3 db is évek óta. Igaz nálam is volt Egy red sea 130 as ban anno egy sárga meg palettás de S méretben 1 évig .

Én is hozzászólok