900 Literes vegyes első Akváriumom

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

Re: 900 Literes vegyes első Akváriumom

sasa » 2021.01.19. 11:08

Tippre az osztrák korallenzucht
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

ZON3
Remeterák
45 1 1

ZON3 » 2021.01.19. 18:05

Tomi írta:
2021.01.19. 11:05
ZON3 írta:
2021.01.19. 09:16
Mivel az osztrák határ mellett élünk sokszor járok Ausztriai üzletekben, tegnap egy új "boltot " látogattunk meg nem messze Graz tól..
Szia! Jól alakul a projekt, átgondoltnak tűnik. Én is itt lakom a sógorok mellett Szombathelyen. Mi a címe a Grazi boltnak? Ha arra járok bekukkantanék oda is, én Hartbergbe a Tropencentrumba járok, meg néha Grazba szoktam elugrani a Vogelfarmra. Ha nem vagy messze akár be is ugorhatsz egy kis akvárium nézésre, eszmecserére, ha van kedved.
Hartbergben Manfred ot jól ismerem , oda szoktam járni és szintén Vogelfarm ra Graz mellett

Nem messze lakunk Körmendtől, így simán mi is összefuthatunk ha van kedved megnézni az édesvízi aksit amiből lesz majd a tengeri ( tanácsokat is szívesen veszek )

Heimosriff.at a webcime , ott van a cím is az oldalon ( talán így nagyobb segítség neked is mint csak a cím)

Remélem nem szegek vele semilysn fórum szabályt, ha véletlenül igen akkor kérem az admint törölje és bocsánatot kérek

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

sasa » 2021.01.19. 19:09

Dehogy, csak egész nyugodtan!

Mi itt segíteni próbálunk egymásnak, nem sztárolni vagy lehúzni üzleti erdekeltsegeket :) van pl bal oldalt a menüben ég bolt adatbázis is, felveszem majd a boltot és akkor tudsz véleményt is írni róla!
: Scar22 ZON3 (2): jflex (1)

ZON3
Remeterák
45 1 1

ZON3 » 2021.01.20. 09:01

sasa írta:
2021.01.19. 19:09
Dehogy, csak egész nyugodtan!

Mi itt segíteni próbálunk egymásnak, nem sztárolni vagy lehúzni üzleti erdekeltsegeket :) van pl bal oldalt a menüben ég bolt adatbázis is, felveszem majd a boltot és akkor tudsz véleményt is írni róla!
Szuper köszönöm

Végülis akkor 3 olyan boltról tudok a magyar határ közelében amit minden akvarista ( tengeri is ) meg kell nézzen

Az egyik Hartberg ben a Tropenzrntrum Hartberg

http://www.aquarium-profis.at

A másik egy hatalmas állatokkal foglalkozó hely a Graz mellett

Vogelfarm.at

És a most felfedezett csak Tengeri nem messze Graz tól

https://heimosriff.at

Ez lehetőség újat látni tapasztalni dolgokat , bárkinek segítség kell fordítani stb , nagyon szívesen az üzletek főnökei is mindig segítőkészek kellemesen csalódtam bennük

ZON3
Remeterák
45 1 1

ZON3 » 2021.01.21. 17:16

Sziasztok , itt egy kezdetleges rajz , hogyan szeretném a technikai tartályt ( sokat megnéztem a neten természetesen de lévén ez is egy nagyon fontos eleme az egésznek ( bár mi nem az ... ) szeretném megrendelés előtt megmutatni nektek

165 hosszú 55 magas 50 mély

A rajzon cm el van jelölve a szekciók

1 : szűrőzsák ( később menne bele egy filter roller csak ugye amíg nincs rá pénz... ) ( megpróbálom most a legszükségesebb dolgokat megvenni utána pedig finomhangolni ) + élőkő az aljába

2 : refugium + alulra élőkő

3 átfolyó buborékok kiszedésére

4 : ehabzó

5 :pumpa + esetleg melegítők

A multireaktor( okat ) is be kell valahová tennem lehab mellé szánom de valószínűleg az a szekció igy kicsi lesz )

Kép

ZON3
Remeterák
45 1 1

ZON3 » 2021.01.21. 17:26

Ugyanakkor azt kérdést is felteszem, hogy Balling vagy vízcserés rendszert szorgalmaztok ( van egy olyan aki mindkettőt próbálta? )

Jelenleg az édesvízi akváriumomhoz heti 220 liter ozmót készítek és keverek be gh - kh emelővel és cserélek vizet

Tengerinél reménykedem hogy nem kell emnyit vizet cserélni de ha a vízcserés módszer biztosabb ( árban meg annyival nem térnek el a Balling tól akkor azt is megfontolnám)

Köszönöm

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

sasa » 2021.01.21. 17:32

Két megjegyzés:

1) A refugiumba én nem raknél élőkövet, csak a takarítást fogja nehezíteni
2) 50x50 területre épphogy be fog férni a lehabzó, mellé még bármi egyéb? Elég necces...
3) Ha a 4-es rekeszbe 15 cm-el alacsonyabb lesz a vízszint az ott szerintem csobogni fog
4) buborékcsapdát egy ATB habzó mellé szvsz teljesen felesleges tenni, mert nem jön ki belőle semmiféle buborék. De ha ragaszkodsz hozzá akkor azt az utolsó, felnyomó rekesz elé tedd, ne középre, ahol semmi értelme nincs

A "balling" renddszer nem zárja ki a vízcserét. A Triton method az, ami alapvetően arra épül, hogy vízcsere nélkül is üzemeltethess akváriumot. Nekem ment is 3 évig de felhalmozódik a nátrium benne (teljesen természetes mellékhatása a ballingnak), szóval a végtelenségig nem tartható fenn szerintem. De főleg nagy akváriumoknál jelentősen csökkenthető a vízcsere mennyisége az ICP tesztek segítségével, ami nagy méretnél komoly megtakarítást jelent mint pénzben mind munkában.

A vízcsere helyettesíteni nem képes a ballingot!

Isotop
Császárhal
282 4 3

Isotop » 2021.01.21. 19:54

A refugiumot is többféleképpen lehet értelmezni..

Ha élőkövel és "kevesebb" algával töltöd fel, akkor inkább szaporodóhelyként fog funkcionálni kicsi állatkáknak (mysis, gammarus, kiscsillag, férgek, szivacsok, csigák, üvegrózsák stb)..Ezek idővel felkerülhetnek a fő tartályba gazdagítva annak élővilágát ill. eleségként jó lesz a halaknak..

Esetleg koralfregeket is tudsz itt nevelni..

Takarítani tényleg nagy macera..

Ha inkább a tápanyagkivétel és ph stabilitás lenne a fő szempont akkor maradjon teljesen üresen az a rész ahogy Sasa írja.

Ekkor az áramlás tudja "görgetni" az összeállt algacsomót, is több helyen kap fényt az alga..

Vagy csinálsz egy első verziót + egy algareaktort.. :)

Szerintem..

: ZON3 (1)

ZON3
Remeterák
45 1 1

ZON3 » 2021.01.21. 23:51

sasa írta:
2021.01.21. 17:32
Két megjegyzés:

1) A refugiumba én nem raknél élőkövet, csak a takarítást fogja nehezíteni
2) 50x50 területre épphogy be fog férni a lehabzó, mellé még bármi egyéb? Elég necces...
3) Ha a 4-es rekeszbe 15 cm-el alacsonyabb lesz a vízszint az ott szerintem csobogni fog
4) buborékcsapdát egy ATB habzó mellé szvsz teljesen felesleges tenni, mert nem jön ki belőle semmiféle buborék. De ha ragaszkodsz hozzá akkor azt az utolsó, felnyomó rekesz elé tedd, ne középre, ahol semmi értelme nincs

A "balling" renddszer nem zárja ki a vízcserét. A Triton method az, ami alapvetően arra épül, hogy vízcsere nélkül is üzemeltethess akváriumot. Nekem ment is 3 évig de felhalmozódik a nátrium benne (teljesen természetes mellékhatása a ballingnak), szóval a végtelenségig nem tartható fenn szerintem. De főleg nagy akváriumoknál jelentősen csökkenthető a vízcsere mennyisége az ICP tesztek segítségével, ami nagy méretnél komoly megtakarítást jelent mint pénzben mind munkában.

A vízcsere helyettesíteni nem képes a ballingot!
Marad akkor a szűrőzsákok alá élőkő és a második szekció tényleg csak algának bár van egy csomó felesleges siporax ada bio Rio, sachem matrixom is zsákokban azt is beleraktam volna a refugium részbe ( több helyen is láttam ,hogy használják csak nemtudom van e értelme..) , a 3 as részbe tettem volna akár perlont bármilyen maradék kosz kiszűrésére és " vízpolírozásra " nemtudom menyire jó ötlet hiszen abban is elszaporodik aminek nem kellene ( édesvízi ben tök jól működik, csak ugye ez nem édesvíz 😅)

Az első részt is kisebbre veszem ..igazából a rollnis szűrő miatt hagytam nagyra , hogy később ha lesz kényelmesen elférjen, ha egyáltalán érdemes használni .. van aki azt mondja túlságosan sokmindent kivesz a vízből ( én szeretek sok fagyasztott kaját adni a halaknak a mostaniak rengeteg krillt kapnak és az eléggé leterheli a vizet is)

A legszebb ebben az egészben, hogy minden kérdésre adott válasz újabb kérdést, problémát vet fel ..bárcsak annyi rutin és rálátásom lenne mint nektek 😔 késő is van már szóval bocs az összevissza válaszért

Gumis
Találkozó házigazda
873 197 1 4

Gumis » 2021.01.22. 06:04

Üdv a csapatban. Szerintem valamit figyelmen kivül hagytok az nem más mint az elektromos szekrénnyt ami külön lesz? Én biztos hogy 2/3 viztechnika és 1/3 rész elektonika lenne. Az 1/3 részben a balling a konektorok a Trafok (tápok) a vezérlők lennének. 8-) Nyári meleg ellen milyen hűtés lenne? Akvárium vezérlőt szeretnél-e? 8-)
Az áram alatt lévő alkatrész úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt csak más a fogása!!! :D
Én csak a tapasztalatomat írom le de látom hogy ez itt nem követelmény. :roll:
: ZON3 (1)

Én is hozzászólok