pH érték

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
Én is hozzászólok
Isotop
Császárhal
271 4 3

pH érték

Isotop » 2021.04.07. 19:15

Tegnap láttam ezt a cikket, és azóta folyamatosan ezen gondolkozom..

https://reefbuilders.com/2021/04/06/we- ... to-fix-it/

Nem olvastam el eredetiben, csak egyelőre fordítóval, de nem világos..

Ha jól értem, az RO víz tartályában megmérték a pH-t, mert kalkwasser keverésnél sok volt a csapadék, és arra a következtetésre jutottak hogy:

- az RO víz pH-ja 7,95 (???)

- ezt elkezdték levegőztetni és a pH érték felment 8,35-re (???)

- bekeverték a kaltwassert, adagolják, és az akváriumban a pH érték felment 8,2-ről 8,4-re.. (???)

Amit nem értek:

- az RO víz pH-ja 6,5 körül van alapból, de nem sok értelme van mérni, mert olyan kevés benne a pufferhatásért felelős ásványi anyag (Ca,Mg) hogy nagyon kis hidrogénion változástól össz-vissza változik a pH

Megmértem Én is az RO tartályban lévő víz pH-ját, és valóban 6-6,5 az értéke, elkezdtem levegőztetni és lement 4,5-5 re..!!!

- tehát, hogy lehet 7,95 alapból, levegőztetve meg 8,3?

- ha kalkwassert adagolok, aminek a pH-ja 12,5... ha 7,95 pH-s RO-ból csinálok kalkwassert akkor is 12,5 lesz a pHja..vagy nem? :)

Hirtelen ennyi.. :D

Groeg
Korallszirt Mester
1012 1 2 1 11

Re: pH érték

Groeg » 2021.04.07. 21:51

A végénél kezdeném: arra a következtetésre jut a cikk szerzője, hogy egy plusz levegőztetővel nagyjából megoldja az akvárium ph gondját. Ezt nem próbáltam, de a lehabzó által így is jelentős mennyíségű levegőt juttatunk a rendszerbe . . .

Én ugyan nem méregettem a RO víz ph-ját, amikor kalkwassert használtam, de saját tapasztalatból azt szűrtem le, hogy ha a víz ph-ja nem megfelelő, kalkwasserrel nem sikerült a megfelelő értéken tartani, még akkor sem, ha az elpárolgott vizet meszes vízzel pótoltam. Amikor a vizem "beállt", meszesvíz adadgolás nélkül is nappal 8,3-8,5 értékre ugrott, ami lecsökkent 7,9-8,1-re éjjel.

Sajnos a CaO nagyon rosszul oldódik a vízben, keveset tudunk bevinni az akváriumba, pedig a legjobb Ca-Kh növelő lenne.

Isotop
Császárhal
271 4 3

Isotop » 2021.04.07. 22:34

"We put a large airstone inside the reservoir "

A víztárolóba rakja a levegőztetőt, ez bizti.. :)

Magát a cikket értem, csak szerintem ez így nem működik.. Amerikában max.. :D

kisember
Remeterák
1 1

kisember » 2021.04.08. 06:55

Már régebbi felfedezés, hogy a szoba levegőjével táplált lehabzónál magasabb pH-jú vizet kapunk, ha szimplán lakáson kívülre vezetjük a légbeszívóját (vagy veszettül szellőztetünk), amit a lakás magasabb CO2 tartalma okoz.

Ezt kötötték össze azzal a megfigyeléssel, hogy

- némileg csökkent a pH több független rendszerükben

- a kalkwasser reaktorukban sűrűbben/jobban kicsapódott a kálcium, ami szerintük csak úgy lehet, hogy CO2 jutott a rendszerbe

- mindezek akkor kezdődtek, amikor a reaktoraikat kézi utántöltésésről automatikusra váltották

A következtetés az lett, hogy vizet a zárt utántöltő rendszer miatt szellőztetés nélkül kezdték adagolni, és így annak a magasabb CO2 tartalma okozza a kicsapódást, ami alacsonyabb pH-jú vizet eredményez. Ha kézi módszerrel pancsikolnak, vagy a zárt rendszert egészítik ki egy kis levegőztetővel, akkor magasabb pH-t kapnak, és kevesebbet kell takaríaniuk.

Isotop
Császárhal
271 4 3

Isotop » 2021.04.08. 14:09

Ez tiszta sor..

De:

"ami alacsonyabb pH-jú vizet eredményez"

Ha a kalkwassert bekevered az mindíg 12,5-es pH értéken van, max. a kicsapódás mértéke változik.. (vagy nem?? )

Ki fogom próbálni az RO víz levegőztetését Co2 abszorberen keresztül, azt megmérem a pH-t..

Én is hozzászólok