Tündérkert a tündérnek

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
Bálint
Ikra
10

Tündérkert a tündérnek

Bálint » 2021.05.31. 19:32

Sziasztok!

Pár éve már benne vagyok a növényes akvarisztikában és úgy döntöttem indítok egy nano tengerit is. Az indítást 2021 őszére tervezem. Addig a hiányzó felszereléseket és tudást kívánom megszerezni. Az elmúlt időszakban sokat olvastam a témában. Sajnálatos módon szűk keretek között tudom csak megvalósítani a terveimet, mert feleségem rövid pórázon tart. Kettőnél több üveg nem lehet itthon és csak a jelenlegieket alakíthatom át, ráadásul szigorú elszámolásban is vagyok. Ezt talán magyarázza az a tény, hogy az elmúlt 2 évben 8 növényes layoutot sikerült csinálnom és emiatt nem igazán nézik jó szemmel a terveimet. Ugyanakkor mindenképpen szeretnék kislányomnak csinálni egy tündérkertet. Tulajdonképpen ki is néztem egy layoutot, amit le szeretnék koppintani.
Ezt szeretném megcsinálni:

Nagyjából az üveg mérete hasonló.

Amiben mindenképpen szeretném majd segítségeteket kérni, hogy az algaváltás után aki teheti és van olyan felesleges korallja ami illik az elképzelt listába, az ne fogja vissza magát, mert szeretném feleségem számára is elfogadható kereteken belül létrehozni ezt a kis csodát.

Nemsokára folytatom az üveggel és technikai elképzeléseimmel.

köszönöm, hogy benéztél

sasa
Site Admin
1515 1 12 7 3 34 1

Re: Tündérkert a tündérnek

sasa » 2021.05.31. 20:23

Ez egy szépen megcsinált akvárium. Főleg az tetszik benne, hogy főként alacsonyabb igényű lágykorallokkal van tele, mégis ízléses.

Kíváncsian várom a terveidet.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!
: Bálint (1)

Bálint
Ikra
10

Bálint » 2021.05.31. 20:46

Tisztában vagyok vele, hogy a tengeri akvarisztika teljesen más megoldásokat dolgozott ki, mint amit én használni szeretnék, ne tessék leharapni a fejemet.
Szóval az üveg egy picike 33x33x37cm 40 literes opti white üveg. Átlátszó akril lappal fogom fedni. Leválasztott hátsó rekesz, vagy alsó polc nem lesz.

Lámpa felette egy aqua knight 30w-os. Ezt főleg kék tartományban szeretném majd használni, kevesebb fehérrel.

Áramoltató egy jebao sw2-es lesz, elvileg a napokban érkezik. Fűtő egy pici dennerle.

Van egy bubble magus qq2-es lehabzóm, de ezt csak az algaváltás alatt szeretném használni. Iszonyatosan ormótlan ebbe a kis üvegbe.
Viszont hosszú távon használni fogom a jelenlegi eheim exp.150-es külső szűrőmet. Mielőtt baltával kezdenétek kergetni hallgassatok meg. Tudom, hogy tengeriben a külső szűrőben végbemenő denitrifikáció nem annyira kívánatos, inkább megelőzve azt a lehabzóval vesszük ki a salakanyagot. Ugyanakkor én nem atoll korallt, hanem magasabb tápszintes lágykorallos üveget szeretnék csinálni vörös agával kiegészítve az üvegben. Mivel nem nagyon tervezek magas tápanyagbevitelt (főleg garnikban és csigákban gondolkodtam), ezért rábíznám a tápanyagkontrollt a heti 30%-os vízcserére. Persze, ha túl alacsony menet közben, akkor még mindig lehet többet etetni.

szóval visszatérve a külső szűrőre. Sokat gondolkodtam, hogy esetleg a lekoppintandó üveghez hasonlóan és is akasztós szűrőt használjak. Van is egy használaton kívüli Seachem tidal 35-öm, ami korábban már volt ezen az üvegen. Viszont időközben kijött az aquario új neoflow akril szettje, ami jó megoldást nyújt a felszínleszívásra és az oxigén beoldásra egyaránt. Úgy oldották meg, hogy a kimenő ágra tettek egy mini skimmert, így egyben levegőt is old be a vízbe.

élővilágot következő részben folytatom

Bálint
Ikra
10

Bálint » 2021.05.31. 20:52

Amíg eljutok a következő posztig, megosztom néhány növényes üvegem, amit egy kedves barátom filmezett le:

Bálint
Ikra
10

Bálint » 2021.05.31. 20:54

sasa írta:
2021.05.31. 20:23
Ez egy szépen megcsinált akvárium. Főleg az tetszik benne, hogy főként alacsonyabb igényű lágykorallokkal van tele, mégis ízléses.

Kíváncsian várom a terveidet.
Engem is ez fogott meg. Lehet egy hosszú és szép utazás kezdete.

Groeg
Korallszirt Mester
1048 1 2 1 11

Groeg » 2021.05.31. 21:51

Üdv a forumon.

Egy-két gondolat. Nem célszerű a tengeri akváriumot lefedni. Az édesvizihez képest a gázcsere teljesen más, emiatt nem szerencsés, ha lefedjük. Értem a dilemádat a külső szűrővel kapcsolatban, de ha engeded a nitrifikációs folyamatokat elidulni (pláne egy ilyen kis akváriumban) instabil, nagyon hullámzó lesz a végeredmény, nehezen fenntartható lesz a rendszer. Maximum, mint egy mechanikai szűrőt tudnám elképzelni, napi tisztogatással, de ennek sincs sok értelme. Gondold át az alsó szűrőakváriumot, mint opciót, hidd el sok gondtól óvod meg magad és persze a péztárcádat.

Kislányod előbb-utóbb megkérdezi majd, apa milyen halak lesznek benne . . .

sasa
Site Admin
1515 1 12 7 3 34 1

sasa » 2021.05.31. 22:01

Én azt gondolom, hogy az ilyen kis akvárium - önmagában - fenntarthatatlan, vagy minimum iszonyú sok törődést igényel, hogy működjön. Viszont látva a növényes akváriumaidat azt gondolom, hogy benned meglesz az a "pepecselő" hozzáállás amivel működhet.

Ebben az esetben viszont két dologra hívnám fel a figyelmedet ami kulcsa lehet a majdani sikernek:

1) Vízcsere. Sok vízcsere. Hogy ez heti 30, 40 vagy 50% az majd elválik, ez inkább a terheléstől függ majd. Esetedben viszont annyi "csalást" beiktatnék, hogy legyen valahol a pincébe / padláson / szomszédnál egy nagyobb tartály, hordó, akármi, amiben lesz 100+ liter sósvíz némi kővel keringetve és ebből cserélj majd vizet (illetve ezt pótold friss vízzel). Így kisebb problémát okoz majd a nagy mértékű vízcsere

2) Meleg. A meleg az, ami a kis akváriumok 90%-át pikk pakk kinyírja. Gondolkozz el, hogy miként tudod 27 fok alatt tartani a vizet éjjel nappal télen nyáron.

Ha nem lesz hal és ezáltal biológiai terhelés, de lesznek lágykorallok és vízcsere akkor a szűrést szvsz akár el is felejtheted, nem lesz szükség biológiai szűrésre, maximum rendszeresen tisztított mechanikaira, amire a külső szűrő teljesen alkalmas, de mivel kicsi az akvárium szvsz még felesleges is.

Hajrá, követem a projectet!

Bálint
Ikra
10

Bálint » 2021.06.01. 08:29

Végiggondoltam amit írtatok. Külső szűrőt elvetem, seachem tidal 35 lesz rajta. Az ok amiért így döntöttem az, hogy bár alapvetően a felszíni hártya kialakulása ellen és a víz oxigéndúsabbá tétele miatt szándékoztam bevetni, hosszú távon mégha csak mechanikai szűrésre alkalmaznám is, a terhelés növekedésekor túl sok co2 jutna a rendszerbe és ezáltal instabillá válna a ph. A skimmerrel ellátott akasztós szűrőt könnyebb is rendezni.

sajnos alsó polcos szűrés a hálószobában szóba sem jöhet. Ráadásul teljesen hangtalan rendszert kell kiépítenem.

Jelenleg kéthetente csinálok 40 liter ro vizet, hogy "folyamatosan" üzemeljen a ro. A bekevert vizeket kettő 20 literes kannában tárolom. Persze szükség lesz majd egy plusz kannára a vízpótlás miatt. A sókkal kapcsolatban (meg sok minden mással is) lesz egy csomó kérdésem.

Azért indítom egyébként ősszel, hogy a nyári meleget idén megússzam. Remélhetőleg a napelemes rendszer idén még kiépítésre kerül és jövő nyáron már non stop tudom majd a légkondit menetni a szobában.

Bálint
Ikra
10

Bálint » 2021.06.01. 13:33

Sókkal kapcsolatban kérdésem. Milyet érdemes használni? Nekem valami megmagyarázhatatlan okból a redsea termékei szimpatikusak. Viszont láttam valahol egy táblázatot ami azt feszegette, hogy a redsea sójánál a lúgosság jelentősen csökken idővel. Kérdezem ezt abból a szempontból is, hogy a cserevíz mindig tárolva lesz max 2 hétig.

sasa
Site Admin
1515 1 12 7 3 34 1

sasa » 2021.06.01. 13:38

Sok jó só van, Redsea, fauna marint, tropic marine, stb... De általánosságban elmondható, hogy a nagyon noname markakon kívül bőven elfogadható minőségű minden só - főleg ha nem durva sps akváriumon a cél. Innentől személyi preferencia dönt illetve a beszerezhetoseg.

Én azt javaslom, hogy sok vizcsere esetén érdemes egy márkát használni megelőzve az ingadozásokat.

A lezárt tartályban tárolt sosviz eláll, amiatt ne aggódj.
: Bálint (1)

Én is hozzászólok