Fehér pontok S.O.S

Szeretnél többet tudni a halakkal benépesitett akváriumokról, akkor ez egy jó hely a kérdéseidre!
Rusty
Remeterák
48

Válasz: Fehér pontok S.O.S

Rusty » 2012.11.07. 14:50

Sziasztok!

Múlt hétvégén (Szombaton) új lakók költöztek az akvárumunkba, egy (kicsi) Purple Tang egy Flame Angel és egy White Sand Sifting Goby. Az őslakosok 2 Clown, 1 Yellow Tang, 1 Cleaner Wrasse, és 2 Damsel, 2 Fire Dartfish, 1 Yellow Goby és egy Mandarin. A telepítés viszonylag nyugis volt a nagyobbacska Yellow Tang elég békés, szerencsére nem volt nagy balhé csak "ismerkedtek". Ahogy láttam azóta inkább a sügerek akarnak kakaskodni a Purple Tang-al, a Yellow-al és az Angel-el is sokat úszkál még etetéskor se látok veszekedést. Hétfőn a Purple Tang-on egy pici szakadást vettünk észre, a felső uszonyán. A szakadás tegnapra majdnem a testéig haladt (azóta sem nem látni veszekedést gondolom éjjeli odacsapásoktól származhat?, de egyébként semmi hiány vagy belecsípés sem látszik), szintén tegnap néhány fehér pontot fedeztünk fel a kis lila oldalán és a farokúszón, be is paráztunk nagyon hogy darakór, és nem is igazán tudjuk mit tegyünk. A bolt simán visszaveszi a halakat 15 napon belül de egyrészt kifogni lehetetlen, másrészt ha fertőzött volt parazitákkal már 90% ,hogy szétszórta és akkor meg az összes halat vissza kellene vinni (mivel ennyi halhoz nincs HT-m). Azt még nem kérdeztem, hogy a bolt az összes árát visszaadja-e de remélem igen. A fő gondom inkább, hogy nem lehet kifogni őket csak a szirt teljes szétbombázásával, amit nagyon nem szeretnénk, mivel lassan kezdenek a korallok is növögetni, meg amúgy se hiányozna a cirkusz. A Flame Angel hátsó uszonya szintén sérült volt egy picit a boltos csaj azt mondta hogy pár hét alatt kinövi - elhittük pont-. Kérdésem mit tennétek? Mintha mára csökkentek volna a fehér pontok, a hal egyébként él és virul eszik -inkább zabál- . A létező összes fagyis kaját kapják, vitaminozva( JBLAtvitol) és ízesítve (Seachem Garlic Guard). Az uszonyhibák tényleg kinőnek, kijavulnak?

ui.: Utólag nagyon megbántam mert bár az új jövevények nagyon tetszenek és gyorsan megszerettük őket, a boltban a Regal Tang-okon láttam darát amit a boltos is megerősített, hogy igen az, de no problem mert UV-znek...elhittem, azóta több amerkai oldalon kiművelődtem a Marine Ich (Cryptocaryon irritans) szörnyedménnyel kacsolatban de sajnos későn...
[url=[url]http://www.reeffrontiers.com/forums/f15/marine-ich-myths-facts-27003/]Angolosoknak[/url] itt van elég szigorú és nyers leírás ami sztem kb az igazság is akárhogy is nehéz beletörödni...:-((([/url]
Több halat nem terveztünk, de ha egyszer mégis vagy ha úgy alakul és újra kell indulni akkor az otthoni karanténozás nálam minimum 2 hónap lesz az 100%!

Bocsi ha hosszú voltam és várom a válaszokat! Köszi, Üdv Minenkinek : Zoli

belon
Bohóchal
69

belon » 2012.11.07. 16:35

Van egy 70*70*77 cm 270 literes (szerintem 370) akváriumod amit 2 hónapja indítottál és betelepítettél 13 halat van köztük 2 zebrasoma és egy loricula ha jól számoltam , biztos vagy benne hogy ez működni fog ?

zoza98
Bohóchal
18

zoza98 » 2012.11.07. 16:39

Szia!
egy kicsit zavaros nekem ez az egész az angol nevekkel! /USA-ból írsz?! /
De szerintem ez a kis darásodás a beszokás miatt van. Én nem gondolnám, hogy komoly baj lenne belőle. Az uszonyok képesek egy bizonyos fokú regenerációra /ugyan nem tengeriben tapasztaltam, de szerintem erre is igaz/, de valószínűleg mindig látszódni fog, ha nagyon nagy. Az ilyen "éppen beszakadt a vége" általában egy-két napon belül teljesen eltűnik. Szerintem nem lesznek ott nagy gondok.
Ez az én véleményem, hallgasd meg a többieket is, mert nagyon kezdő vagyok.

zoza98
Bohóchal
18

zoza98 » 2012.11.07. 16:43

belon írta:Van egy 70*70*77 cm 270 literes (szerintem 370) akvárium

na! ugye mennyivel másabb lenne ez, ha pl. 150x50x50 llenne...

Rusty
Remeterák
48

Rusty » 2012.11.07. 20:02

Szia!

A 270L az gyári adat, tudok még számolni :-) gondolom ez a nettó amit a túlfolyó is megenged nem számoltam még ki pontosan a netto mennyiséget. A sump kb 20"-os kocka szóval abban is van tartalék. Az akvárium nem a 0-ról indult csak nekünk volt új, jól működő rendszerből lett 1-1-ben. Az össszes liverock végig fűtött áramoltatott tartályban volt a költöztetés alatt is, gondolom ennek (is) köszönhető ,hogy a paramétereim végig jók voltak a kezdet kezdetén is. Minden héten 2x mérem a vizet, Hagen master test kit-tel. A kövekkel kaptam pár Hermit crab-ot amik végig szépen dolgozgattak de kb. 2 héttel késöbb mivel az alga megindult (ami normális) tettünk bele pár thocus-t. meg turbo snail-t illetve még rákokat. Következő két hétben nagyon megindult a copepods-ok tenyészete(az üveg teli volt velük), és minden tökéletesnek bizonyult ment bele a két kicsi clown (zabálták a pici rákokat) meg a yelow goby, aztán pár hétre a többi hal apránként így tovább... KB ez a történet. A tank stabil minden érték perfekt sosem volt jelentős ingadozás sem. Egy héten egyszerre 3 halnál nem ment több bele. A testméretekkel és a terhelhetőséggel számoltunk és kb ennyivel lehet még korallok mellet is -vagy nem jó könyveket olvastam-. A display tank-ban kb 60kg jó minőségű liverock van, alatta csak max ami befolyt az eggcrate-be annyi, a szirt körül talán 2" homok. A Refugium-ban kb 6-8" homok, felette15kg liverock és Chaeto + Caulerpa Prolifera meg csomó a apró szokásos élőlény. A szirt elég szellős sok barlanggal, a közepét felülről illetve hátul is hozzáférem kipucolni de folyamatosan fújja is egy Tunze. Nem igazán értem mit kapkodtam el? Mindenhol azt olvastam illetve kb 3 boltban voltam ott is azt mondták ,hogy ha apránként terhelve se ingik meg a rendszer akkor szépen lehet telepíteni.

Rusty
Remeterák
48

Rusty » 2012.11.07. 20:11

Szia!

Bocsánat, nem az USA-ból a UK-ból vagyok, itt kezdtem ezt a hobbyt csak angol könyveim vannak, az élőlények magyar neveit nem nagyon tudom a latin neveket pedig képtelen vagyok megjegyezni. A magyar oldalakat csak mostanában kezdtem el látogatni köztük ezt a fórumot is, de az emberek írásait olvasva többen nagyon nagy szakértelemmel rendelkeznek és több mindent innnen tudtam meg. Nem kis gondom volt, meg még néha van is beazonosítani egy két rövidítést vagy nevet amit itt használtok (mindig google) . :-) Elnézést ezért :-)

Szóval a purple tang-nak elég mélyen beszakadt a felső uszonya de csak 1 helyen, akkor ez örökre így marad? :-(

Rusty
Remeterák
48

Rusty » 2012.11.07. 20:17

Ez a választ (kérdést) -bár nem nekem jött- nem igazán értem.

sasa
Site Admin
1247 1 9 4 10

sasa » 2012.11.07. 20:23

Purple tang = Xanthurum

A beszakadt úszó az viszonylag gyorsan és könnyen gyógyul, nem lesz vele gond.

A darakór már sokkal kevésbé jó dolog. Az butaság, hogy bármi külső hatástól jött volna elő. A crypto egy parazita. Ahogy mondod már az üzletben is darása
k a voltak a halak - ilyen körülmények között soha semmiképpen nem szabad halat venni!

Nem tudom, hogy vannak-e koralljaid. Ha nincsenek, akkor érdemes lenne még most egy erősebb gyógyszerrel gyógykezelni a halakat, hogy a jövőbeni problémákat elkerüld.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Rusty
Remeterák
48

Rusty » 2012.11.07. 20:34

Szia!

Köszi a választ, amit írtál azzal sajnos már én is tisztában vagyok, amit belinkeltem az angol fórumról az igazán lesulytó, és sokkal kritikusabb mint ahogy itt és sokhelyen is kezelik ezt a betegséget. Vannak koralljaim, néhány LPS 3 kicsi SPS frag, egy nagyobb Montipora , 1 xenia, 1 leader és egy green star... Olvastam itt szerekről amit nem találtam meg itt (UK) illetve sehol sem, meg tudom oldani a Magyar beszerzért is ha kell. Viszont itt (UK) meg van olyan miről Ti nem beszéltetek soha - végigolvasva a 2 idetartozó topikot -. Mit javasolsz a hyposalinity-t nincs energiám se lehetőségem lefolytatni. Ha egy mód van rá a halakat se cibálnám ki illetve a szirtet se szerdném szét...
A darát nem abban a tankban láttam ahonnan nekem vettek ki halat, egyben voltak olyan Regal-ok amik darásak voltak (más kérdés, hogy gondolom közös a szűrőház)
Egyébként ma délutánra eltünni látsznak a fehéres pontok, és a többin se látok, eddig se volt szerintem.

belon
Bohóchal
69

belon » 2012.11.07. 21:09

hyposalinity = édesvizi fürdő
Regal = palettás doki , új telepítéskor 10 ből 8 ledarásodik.

Én is hozzászólok