Fehér pontok S.O.S

Szeretnél többet tudni a halakkal benépesitett akváriumokról, akkor ez egy jó hely a kérdéseidre!
Rusty
Remeterák
48

Válasz: Fehér pontok S.O.S

Rusty » 2012.11.07. 21:19

Szia!

A hyposalinity kúra nem édesvizi fürő, csak csökkentett sótartalmú, a darakornál 11-12ppt-re addig amíg látsz fehér pontot és további 4 héten keresztül napi? 35%-os vízcserével. [url=[url]http://www.reeffrontiers.com/forums/f15/hyposalinity-treatment-process-27155/]Itt[/url] tudsz olvasni róla bővebben én nem mernék belefogni... :-( [/url]
Bocsánat mégegyszer a nevek miatt de nekem ezek jutnak eszembe amikor írok illetve beszélek róluk, de apránként tanulgatom a magyar neveket is. :-) Nekem nincs Palettás-om, azok csak a bolt egyik akváriumában voltak és azokon láttam a kórt, ezért aggódtam is kicsit, nem alaplalanul...

andras73
Bohóchal
46

andras73 » 2012.11.07. 21:19

Sajnos az még nem biztos hogy a gyógyulás ha eltűnni látod v kevesebbet látsz belőle. Ennek a parazitának van egy ciklikussága és lehet,hogy pár nap múlva még többet fogsz látni.
Ami biztos hogy nem bántja a korallokat az a foghagyma. Vannak gyári foghagyma koncentrátumok v lereszelsz foghagymát ozmóba kiáztatod ,leszűröd és ebbe teszed a fagyi kajájukat és ezzel eteted őket,de ez sem egy csodaszer.
Ha nincs túl sok korallod lehet h egyszerűbb azokat kiszedni és úgy legyógyszerezni az aksit amit Sasa is javasolt.
Illetve egyszer itt a fórumról Miska javasota azt hiszem a Hidrogénperoxidot (az adagolásra sajnos nem emlékszem) amit fodrászoktól be lehet szerezni

sasa
Site Admin
1261 1 9 4 12

sasa » 2012.11.08. 06:41

Én nem ismerek egyetlen egy hatásos gyógyszert sem, ami nem tüneti kezelést jelent, hanem megöli a parazitát és korallbiztos.

3 lehetőséged van:

1., Eltávolítod a halakat az akváriumból egy külön karanténakváriumba 8-10 hétre és ott meggyógyítod őket
2., Eltávolítod a korallokat az akváriumból és legyógyszerezed az egészet egy erősebb gyógyszerrel
3., Együtt élsz a dologgal és alkalmazol tüneti, immunerősítő kezeléseket. Ilyenkor ha erősek és fittek a halak néha ugyan előjön majd a parazita de nem fog pusztulást okozni - viszont új, legyengült hal telepítésénél rizikós lesz.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Vasi- Korallosakvárium Kft
Kereskedő
11

Vasi- Korallosakvárium Kft » 2012.11.08. 06:56

sziasztok

sasa 3 módszeréhez még annyit hozzátennék, hogy ha az egész aksit legyógyszerezed akkor az élőkőből szinte az összes hasznos bacit megölöd.

ha a halakat külön kezeled, nem az aksiban akkor az akit talán 4 hétig kell hal nélkül hagyni, hogy gazdaállat híján ott is megpusztuljon a parazita.( tehát az összes halat ki kell szedned egytől-egyig) és a gyógyszer a halnak is méreg, csak olyan dózisban adod amitől a hal nem döglik meg.

az, hogy az első 1-2 nap után csökkenni látod az semmi jót nem jelent met ilyen az életciklusa.

viszont az iromány ami nagyon sötéten látja a témát szerintem étkezési célú halról (is) szól ahol nem szempont, hogy a halak különösen jól érezzék magukat és baromira zsúfolva lehetnek. így könnyebben fertőz .

sasa
Site Admin
1261 1 9 4 12

sasa » 2012.11.08. 09:49

A Nitrosomonas bacik elég jól bírják. Persze ki lehet őket irtani, de a crypto már a bacikra halálos gyógyszermennyiség felénél is megdöglik általában.

Illetve 2 400 forintos ampulla prodibio pótolja a veszteséget.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Rusty
Remeterák
48

Rusty » 2012.11.08. 10:07

Köszi srácok a válaszokat!

Igen Sasa kb ezek a lehetőségek tudom, az első lehetőséget, mint ahogyan írtam is szeretném elkerülni ha egy mód is van rá. A másodikkal kapcsolatban nekem is a Vasi kolléga gondolata jutott eszembe, hogy így kinyírom az összes látható és nem látható életformát is a szirten és a kövekben egyaránt. A 3. lehetőség pedig egy folyamatos rizikó, sajnos nehéz döntetni...
Egy igazi "pestis" ez, olyat is olvastam itt UK fórumokon, hogy ez a parazita gyakorlatilag már mindenhol jelen van (az összes üzletben!?), elterjedése az otthoni akvarisztikában 95%! feletti, mivel nagyon kevés ember tudja (akarja?) a karanténozást megoldani, és ha még meg is oldaná a kezeléshez is, valljuk be nem kis szakértelem és odafigyelés kell, ami ha nem ebből élsz, -melózni kell járni- szinte lehetetlen lefolytatni szakszerűen. Nekem a leírás alapján a drasztikus réztartalmú gyógyszeres kezelés illetve a hyposalinity kúra tűnik hihető fegyvernek ami végleges megoldást ad, sajnos az első -ahogy Vasi is írta- drasztikus mégeg, a második egy sokkal humánusabb megoldás lenne, de annak lefolytatása otthoni körülmények és életforma mellett szinte lehetetlen, és a költségei is megkérdőjelezik az értelmét néhány hal esetén. A másik kérdés, hogy ha hiszünk a híreknek és gyakorlatilag nem lehet kapni parazitamentes halat, akkor mindenkinek minden hallal el kellene végeznie a kúrát mielött beleteszi az akkváriumba. Tehát a szomorú igazság, hogy parazita mentes akkváriumot nem nehéz elérni, csupán ki kell venni a halakat és max 6 hónap (ez volt a leghoszabb eddigi bizonyítottan deketált homokban betokozódva töltött idő) múlva 99.99% ,hogy tiszta lesz a tank, de akkor jönne a halasítás amit ha nem csinálsz precízen akkor megint kezdődik elölről.
Szóval én azt a konklúziót vontam le, hogy várok, a Purple tang-on 1 napig láttam csak fehér pontokat (amik nagyító alatt nézve inkább pici foltok voltak) és tegap du. és ma már csak a nyomok látszódnak picit. Lehet , hogy csak a szállítás és az "ismerkedés" sérülései voltak? Nem tudom, mindenesetre én elhittem és beletörődtem, hogy lefertőztem az akváriumomat, és szinte biztos vagyok benne, hogy nagyon sokat kellene keresni parazitamentes ököszisztéma után, talán már régen megvolt nálam is, nem is most hurcoltam be. Nem lennék meglepve ha az összes kereskeskedő rendszerében találnánk parazitát, akkor meg az elterjedése a kórnak nem 95% hanem gyakorlatilag 100%. :-(
Azon gondolkozok, hogy bekészítek egy UV-t just in case, és ha felütné fejét akkor rásegítek a halaknak a védekezésben.

Rusty
Remeterák
48

Rusty » 2012.11.08. 10:21

Még annyit tennék hozzá, hogy ennek az élőlénynek van egy olyan viselkedése is -amit több leírás külön fajként emleget?- , ami nem a teljes halon, tehát az úszókon bőrfelületet és kopoltyúkban egyaránt, hanem csak a kopoltyúkban élősködik. Ezt, ha a hal jó kondiban van és a rendszer stabil, (ezáltal a parazita létszáma kordában van tartva) gyakorlatilag senki nem veszi észre, tehát a parazia szépen folytatni tudja az életciklusát akár évekig is, miközben a gyanútlan akvarista mindent rendben talál.

Adventurer
Remeterák

Adventurer » 2012.11.08. 10:24

Hello mindenki!
Csak 1 tapasztalat sok betegseg elkerulesere.Eloszor is szeretnem jelezni,h nincs nagy tapasztalatom corallos akvariumban es ami van azzal sem torodok sokat.Amikor kezdtem a tengeri akvariumom sok viz minoseg problemam volt,betegsegek,ido es energia,es soha nem volt szep egeszseges,es stabil a vizem.egyszer jott az otlet,es megemeltem a homok vastagsagot 8-10 cm-re es 1 pumpa segitsegevel noveltem a viz mozgasat.Az ammonia mindig 0 mert a hasznos bacik aktivabban dolgoznak,es azota a viz cserem is csak annyi amennyit hasznalok a so rakok nevelesehez.A betegsegek is megszuntek.
Tovabbi velemenyeket orommel fogadok . :tancol:

Rusty
Remeterák
48

Rusty » 2012.11.08. 10:41

Üdv!

Látom Te is szigetlakó vagy :-) ,ha Manchester felé jársz látogass meg, ha én feléd járok jelentkezek, néha ki szoktunk menni a keleti partra is! Üdv Zoli

barnajanos
Korallszirt Mester
820

barnajanos » 2012.11.08. 14:20

Adventurer írta:Hello mindenki!
Csak 1 tapasztalat sok betegseg elkerulesere.Eloszor is szeretnem jelezni,h nincs nagy tapasztalatom corallos akvariumban es ami van azzal sem torodok sokat.Amikor kezdtem a tengeri akvariumom sok viz minoseg problemam volt,betegsegek,ido es energia,es soha nem volt szep egeszseges,es stabil a vizem.egyszer jott az otlet,es megemeltem a homok vastagsagot 8-10 cm-re es 1 pumpa segitsegevel noveltem a viz mozgasat.Az ammonia mindig 0 mert a hasznos bacik aktivabban dolgoznak,es azota a viz cserem is csak annyi amennyit hasznalok a so rakok nevelesehez.A betegsegek is megszuntek.
Tovabbi velemenyeket orommel fogadok . :tancol:

Az akváriumban a vastag aljat nagy veszélyforrás. Be tud rohadni ha nincs felette elég vízmozgás, vagy kieszi valami jószág az apró izéket amik mozgatnák a homokot. Én az akváriumban nem javaslom a vastag aljzatot. Külön az alsó szűrőben meg lehet csinálni sokkal biztonságosabban. Az akváriumban se lehetetlen, csak a gyakorlatban kevesen tudják megcsinálni. Nem azért mert bénák, csak egyszerűen túl sok a megkötés (legyen jó áramlás mindenütt, ne tegyél rá követ, de vegyél olyan állatot ami nagyon túrja vagy kieszi az apró élőlényeket).

Én is hozzászólok