DIY KH Monitor

technikai kérdések, ötletek, konkrét kivitelezések, épí­tési tanácsok
satsuma2
Ikra
Kapcsolat:

DIY KH Monitor

satsuma2 » 2017.10.12. 20:36

Sziasztok, tudom van néhány DIY topik de ilyen néven nem láttam és talán jobb ha ez külön van.

Szóval van ez a KH Monitor ami beállítástól függően egy nap többször is méri a KH szintet és ez alapján könnyebb beállítani az adagolást, a jobbak már a mérés alapján adagolják. Szóval nem olcsó cucc, a szabályzós durván 400ezer huf. :( Itt jön képbe a DIY megoldás, viszont érdemes elgondolkodni rajta, hogy valóban érdemes hozzá fogni. Ebben szeretném a véleményeteket kikérni.

A működési elv baromi egyszerű és gondolom így működnek a gyáriak is.

A lényeg, hogy kell a teszt víz(a mi esetünkben az akváriumból vett víz), kell sav ami lehet pl. sósav(0,1mol-os) és kell egy digitális pH mérő. Tömören: a teszt vízhez addig adagoljuk a savat amíg el nem érjük a 4,5 pH-t, és a felhasznált sav mennyiségéből kiszámoljuk a KH-t. A képlet: KH=[hozzáadott sav(ml)/hozzáadott tengervíz(ml)]x280 , gyakorlatban: ha hozzá adtunk 20ml 0,1mol-os sósavat 500ml tengervízhez akkor a KH 11,2 lesz, mivel (20/500)x280 = 11,2KH

A tesztelésre sokkal kevesebb víz is elég ha a savat nem csak egész számokban(ml) hanem tized pontossággal lehetne adagolni. Megnéztem, úgy is működik a képlet.

Tehát én egy 125ml-re gondoltam, mivel a pH mérő szondának is kell vízmennyiség.

Egy random számolás: [sav 3,8ml / tengervíz 125ml] x 280 = 8,5KH

A sav nem vészes, egy liter ebből a 0,1mol-os sósavból kb. 3000ft. A fogyás nyilván attól függ ki mennyin tartja a KH szintet. Tegyük fel 4ml fogy a savból minden mérésnél, mérjünk naponta 10x, tehát 30 nappal számolva 1200ml az durván 3600ft havonta, bár kétlem, hogy napi 10x kéne mérnie.

Ami szükséges lenne hozzá az egy automata adagolós fecskendő, mivel a millilitert tized pontosan kell adagolni, 3 dózispumpa és a már említett pH szonda.

Az automata működtetésű fecskendő működési elve elég egyszerű. Kell egy kis villanymotor ami lassú forgásra képes, egy menetes tengely, fecskendő és ha van 3D nyomtatásra lehetőség akkor a többi rész legyártása.

A 3 dózis pumpa: 1. az akváriumból veszi a szükséges vizet, 2. üríti a kis tartályt, ahol a mérés történik, bár nem tuti hogy a legjobb ötlet erre, 3. a bekevert szódabikarbónát adagolná a mérés alapján.

A szabályzás ami nagy falat lenne, mivel teljesen sötét vagyok a programozáshoz. Az ötlet az, hogy arduino-val meg lehetne oldani. Van hozzá sokféle shield, tudja kezelni a pH mérő szondát, az aut. fecskendőt és a dózispumpákat is tudja. Kijelzőt is lehetne bár az plusz nehézség. Gombok akár érintősek lehetnek és a mért adatokat feltolhatja a netre, rengeteg lehetőség adott. A fecskendőt olyan szinten automatizálni lehet vele, hogy ha kezd kifogyni és oda ér az érzékelőhöz akkor a motor vissza fele forog és vissza húzva újra tölti magát új savval. A dózispumpa egy motor, csak beállítás kérdése.
Amit még nem írtam, a tartály ahol történik a mérés ott a vizet valahogy meg kell mozgatni, hogy a mérés pontos legyen. A dolgoknak kell tartály, tehát kell a savnak, kell a KH buffernek és kell a szennyvíznek, mivel a mért vizet nem tudjuk használni(vagy mégis?)

Ami hátrány, hogy nagy a hiba lehetőség, mert könnyen elkophat, elöregedhet, eltörhet akármi benne és így a szódabikarbóna adagolás veszélyes játék lenne. Az akváriumból származó víz ugye nem tiszta nem steril, eldugulhat, eltömődhet idővel, tehát időnként takarítani vagy cserélni kell a csövet. Ha eldugul vagy eltömődik akkor a motor hiába forog x alkalommal, nem a beállított érték fog belefolyni. A pH szonda se örök élet, cserélni kell időközönként. A műanyag fecskendő se bírhatja sokáig a sok használattól, de ez olyan szinten filléres dolog, hogy nem számít, igaz az űrtartalmától is függ hányszor kell kinyomni/felszívni a cuccot. A fecskendő mechanikája szerintem nem problémás, bár ott is van kopó alkatrész. A tartály(ahol a mérés történik) is idővel koszolódik tehát néha takarítani kell.
Az arduino programozását elkezdtem tanulni, elkezdem beszerezni a cuccokat, szóval kb. tavaszra lehet tudok mutatni valamit ha csak nem derül ki, hogy butaság az ötlet.

Az említett link: http://www.reefedition.com/a-diy-alkali ... es-farley/

És még egy paintos rajz utolsó fárasztásnak. :lol:
kh monitor.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

sasa
Site Admin
1085 1

Re: DIY KH Monitor

sasa » 2017.10.12. 20:48

az a gond én nem látok ekkora értéket ebben.

Így amit DIY összeírtál is 100+ ezres tétel vagy akár több. És a valóságban a KH stabilan tartása kulcsfontosságú ám nem annyira nehéz, gyönyörűen el lehet találni a fogyást / adagolás arányát. Innentől kezdve meg akár heti 1x-i kontroll mérés is elegendő.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

sasa
Site Admin
1085 1

sasa » 2017.10.12. 20:48

Egy digitális (0-24) KH mérőt viszont tök jó dolognak tartanék, azt nem találta még ki senki? :D

satsuma2
Ikra
Kapcsolat:

satsuma2 » 2017.10.12. 21:04

Lehet igazad van és túl van lihegve a dolog. :)

Amúgy max. 40-50ezer lenne ahogy számoltam.

Isotop
Doktorhal
229

Isotop » 2017.10.12. 21:22

Ha még várunk 1-2 évet, (egyre több ilyen szerkezet lesz a piacon) akkor talán lemegy ezeknek az ára, a megfizethető kategóriába..

Pl:

https://reefbuilders.com/2017/10/11/loo ... s-trident/

500-600 dodó..

Persze itthon még rájön a vám+áfa..

De lehet, hogy lesz majd Jebao KH monitor is.. :D

hanter13
Korallszirt Mester
172 1

hanter13 » 2017.10.12. 21:48

Szerintem egyrészt felesleges napi szinten mérni. Másrészt segíteni nem fog, max galibát csinálni. Egy hibás mérés utáni téves adagolással vagy épp napokig nem adagolással. Egy aksi kh fogyása jó eséllyel megbecsülhető egy rövid idő alatt.

Egyébként jó kis konstrukció ;)

ui: a fecskendő tök felesleges, ha van egy 5 csatornás dózispumpád, akkor az egyiket arra is lehet használni...

mazoli
Bohóchal
131 1 6

mazoli » 2017.10.13. 12:13

2 éve írta meg cikkét Randy Holmes Harley erről, ahol az elméleti alapokat végigelemezte, leírta:

http://www.reefedition.com/a-diy-alkali ... es-farley/

Ennek alapjan (amit te is irsz) a tavalyi Macna-n Jim Welsh jelentette be elsőként, utána meg 1-2 DIY megoldassal elorukkoltak (pl Jonas). reef2reef-en található több topic errol, érdemes végigolvasni a bejegyzeseket a témában. Ha építész egyet, blogold le, más is tanulhat belőle.

satsuma2
Ikra
Kapcsolat:

satsuma2 » 2017.10.15. 10:43

Köszönöm a linket, a diy megoldásokat még meg se néztem, de akkor még azokon is átrágom magam és utána eldöntöm van-e értelme neki fogni. Ha megcsinálom akkor természetesen végig dokumentálom.

A fecskendőt szerintem nem tudja leváltani a dózispumpa, mert nem olyan pontos. Keresőben "diy syringe pump" néven rengeteg leírás/kép/video van. Akár cseppenként lehet adagolni ami más adagoláshoz is jól jöhet.

sasa
Site Admin
1085 1

sasa » 2017.10.15. 11:20

A dózispumpa szerintem sem alternatíva, még az EÜ-ben sincs olyan dózispumpa, ami helyettesíteni tudná a fecskendőket, nem elég pontosak. ML-re még so-so, de tized milliliterekkel nem tud megbírkózni.

mazoli
Bohóchal
131 1 6

mazoli » 2017.10.15. 14:05

Pedig dozispumpaval oldjak meg. Ha jól emlékszem 3db. Nagyobb mennyiséget/mintát kell venni és akkor dozispumpa is ok.

Én is hozzászólok