Új akvárium tervezése.

technikai kérdések, ötletek, konkrét kivitelezések, épí­tési tanácsok
Tomi7
Remeterák

Új akvárium tervezése.

Tomi7 » 2020.04.19. 15:06

Sziasztok!

Véleményeket, javaslatokat szeretnék kérni.

Tervezés alatt van egy kisebb 80szélesx60mélyx50 magas akvárium.
Nagyobb hely nem lesz neki max. 90 cm széles lehet, felújítás után.
Főleg Lágykorallok pár Zoanthis, Ricordea, kalapács, pár könnyebb kőkorall.

Fő szempont lehetőség szerint a hangtalan működés és a minél kevesebb vezeték látszódás, mivel nappali közepén lesz elhelyezve. (Asszony határozott kérése 😊 )

Akváriumból a víz a technikaiba túlfolyó dobozon keresztül "owerflow box" fésűs rendszerrel képzelem el, melyet az akvárium közepén a hátfal előtt helyezném el belülről.
Lehabzó egy Xenoxon CoralDongo 400-s lenne.
Felnyomó pumpa: Jebao DCS 3000
(ezek vannak a régi akváriumból, de ha azt mondjátok van halkabb akkor eladom őket inkább)
Áramoltatással viszont nem tudom mi legyen: 2 áramoltató az akvárium hátfalán, vagy egy darab hullámgenerátor az oldalfalon?
Világítás: 70cm-es Maxspect R420R.

Technikai tartályba viszont legyetek kedvesek segíteni: mekkora, hány rekeszes legyen?Mechanikai szűrésre milyen megoldást javasoltok, sima szűrőzsák?
Megoldható lenne szerintetek ha a technikaiból választanák le egy részt valahogy az automata víz utántöltésnek, vagy ahhoz kicsi lesz az akvárium alatti szekrény?
Az alatta lévő bútor max. 1 méter széles lesz, tehát kb. 75-80cm hosszú lehet a technikai tartáy és max. 45cm mély.

4 csatornás dózis pumpával rendelkezem, melyet beüzemelnék hozzá.

Fő szempont a némaság és a kábelmentesség. 😊

Bármilyen plusz ötletet szívesen fogadok, most még csak tervezgetem. :-)
Főleg a technikai részét szeretném jól összerakni,(meg persze a többit is) amennyire lehet automatára is.

Előre is köszönöm a javaslatokat.

Üdv:

Tomi

sasa
Site Admin
1313 1 9 4 1 18 1

Re: Új akvárium tervezése.

sasa » 2020.04.19. 15:17

ha kevés pumpát akarsz, abból is olyat, hogy ne látszódjon akkor a legjobb megoldás egy Gyre. Nekem a 110*70 alapterületű medencében egy db ilyen van, jó áramlást csinál:

https://www.fish-street.com/jebao-wifi- ... y-delivery

Természetesen ennek létezik a Maxspect "eredetije" is dupla / tripla áron. Abból is van nekem kettő, megmondom őszintén jobb a Maxspect (erősebb, jobban vezérelhető) de cserébe hangosabb. Jóval hangosabb. Nekem egy 2. generációs van, lehet a 3. generációson már javítottak. Mindenesetre a kínai nem hangos egyáltalán.

Ha egy ilyennel akarod megoldani azt mindenképpen a jobb vagy bal oldalra kell rakni, a hátlapra nem fog működni.

Alsó szűrőháznak bőven elég ez a hely még vízutántöltővel is. A lényeg, hogy a habzó fix vízszintbe legyen akár egy külön rekeszbe akár vízutántöltővel szabályozva. Én már régen nem szenvedek rekeszekkel, nagyon max egy fakk a habzónak.

Fizikai szűrést én személy szerint nem javaslom, csak a nyűg lesz vele. Egy valamire hasznos - nem kell majd pucolni az alsó szűrőházat, mert nem jut le kosz, esetleg csiga és egyéb állat.

Ha hangtalan lefolyó kell akkor kb. csak és kizárólag a "herbie overflow"-ban érdemes gondolkodni. Az, hogy külső box, leválasztott rész ebből a szempontból mindegy.
https://gmacreef.com/herbie-overflow-re ... od-basics/
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!
: Tomi7 (1)

Tomi7
Remeterák

Tomi7 » 2020.04.19. 16:29

sasa írta:
2020.04.19. 15:17
ha kevés pumpát akarsz, abból is olyat, hogy ne látszódjon akkor a legjobb megoldás egy Gyre. Nekem a 110*70 alapterületű medencében egy db ilyen van, jó áramlást csinál:

https://www.fish-street.com/jebao-wifi- ... y-delivery

Természetesen ennek létezik a Maxspect "eredetije" is dupla / tripla áron. Abból is van nekem kettő, megmondom őszintén jobb a Maxspect (erősebb, jobban vezérelhető) de cserébe hangosabb. Jóval hangosabb. Nekem egy 2. generációs van, lehet a 3. generációson már javítottak. Mindenesetre a kínai nem hangos egyáltalán.

Ha egy ilyennel akarod megoldani azt mindenképpen a jobb vagy bal oldalra kell rakni, a hátlapra nem fog működni.

Alsó szűrőháznak bőven elég ez a hely még vízutántöltővel is. A lényeg, hogy a habzó fix vízszintbe legyen akár egy külön rekeszbe akár vízutántöltővel szabályozva. Én már régen nem szenvedek rekeszekkel, nagyon max egy fakk a habzónak.

Fizikai szűrést én személy szerint nem javaslom, csak a nyűg lesz vele. Egy valamire hasznos - nem kell majd pucolni az alsó szűrőházat, mert nem jut le kosz, esetleg csiga és egyéb állat.

Ha hangtalan lefolyó kell akkor kb. csak és kizárólag a "herbie overflow"-ban érdemes gondolkodni. Az, hogy külső box, leválasztott rész ebből a szempontból mindegy.
https://gmacreef.com/herbie-overflow-re ... od-basics/
Köszönöm a javaslatokat.

Igen én is pont a Maxspect-t nézegettem áramoltatok tekintetében, de így hogy hangos és láttam az ára mennyi így elvetve biztosan. Megnézem itthon forgalmaz-e valaki ilyen Jebao-s hullámgenrátort.
Kérdés elég-e a kisebb verzió vagy vegyem meg biztos ami biztos alapon a nagyobb kivitelt?
A habzóról vélemény, teljesítmény, hangzás.. :-) ?

Végigolvastam a belinkelt oldalt, jónak tünik, de én ilyet biztos nem tudok megcsinálni...
Nem vagyok egy nagy fabrikáló.
Valaki tud ebben segíteni, vagy akár el is válallhatja ennek a kialakítását, nem leszek hálátlan :-)

sasa
Site Admin
1313 1 9 4 1 18 1

sasa » 2020.04.19. 18:06

Ilyen jebaot MO-n tudtommal nem árul senki (csak a sima streameket). De a linkelt oldalnak van EU raktára, én onnan szoktam rendelni, legrosszabb esetben egy hét alatt minden itt volt, néha 2-3 nap.

Nem olyan nagy dolog ez, sima csövet beleragasztasz az átmenőidomba és kell rá egy csap. Ezt előre nem nagyon lehet megcsinálni, csak a helyszínen. De hidd el nem egy atomfizika.

Tomi7
Remeterák

Tomi7 » 2020.04.19. 18:57

Nem olyan nagy dolog ez, sima csövet beleragasztasz az átmenőidomba és kell rá egy csap. Ezt előre nem nagyon lehet megcsinálni, csak a helyszínen. De hidd el nem egy atomfizika.
[/quote]Hááát majd meglátjuk, még utánaolvasgatok.. nem vagyok egy müszaki zseni :red:

Lehabzóról vélemény, jó lesz ?

sasa
Site Admin
1313 1 9 4 1 18 1

sasa » 2020.04.19. 19:05

Anno még 6-7 éve annál a cégnél dolgoztam aki gyártotta ezeket a habzókat. Jó lehabzó volt annak idején, 200 litert biztosan elvitt. Viszont fogalmam sincs, hogy 6-7 év távlatából mit tud még rajta a pumpa. Ha a Sicce pumpás akkor szerintem az bírni fogja, csak rendszeresen ellenőrizni kell a kábelét, hogy nem-e öregszik, nehogy megtörjön.

Ha valami halkabbat szeretnél akkor egy DC pumpásat kell nézni helyette, azok általában halkabbak az AC-nál. Sokan az ATB márkát használjuk (esetedben a legkisebb is bőven elég lenne belőle), de mivel írtad, hogy alapvetően lágykorallokra tervezel lehet "felesleges" egy prémium minőségű lehabzóba fektetni, mert megkérik az árát. Bár ártani nem ártana, az biztos.

Tomi7
Remeterák

Tomi7 » 2020.04.19. 19:41

sasa írta:
2020.04.19. 19:05
Anno még 6-7 éve annál a cégnél dolgoztam aki gyártotta ezeket a habzókat. Jó lehabzó volt annak idején, 200 litert biztosan elvitt. Viszont fogalmam sincs, hogy 6-7 év távlatából mit tud még rajta a pumpa. Ha a Sicce pumpás akkor szerintem az bírni fogja, csak rendszeresen ellenőrizni kell a kábelét, hogy nem-e öregszik, nehogy megtörjön.

Ha valami halkabbat szeretnél akkor egy DC pumpásat kell nézni helyette, azok általában halkabbak az AC-nál. Sokan az ATB márkát használjuk (esetedben a legkisebb is bőven elég lenne belőle), de mivel írtad, hogy alapvetően lágykorallokra tervezel lehet "felesleges" egy prémium minőségű lehabzóba fektetni, mert megkérik az árát. Bár ártani nem ártana, az biztos.
A motorja tönkrement egy zárlat következtében, így újat kell hozzá vennem, reméljük lehet hozzá venni már DC pumpásat mert akkor nem kell beruházni egy komplett lehabra hanem "csak" egy motorra.

sasa
Site Admin
1313 1 9 4 1 18 1

sasa » 2020.04.19. 19:45

Már nem gyárt a cég sajnos.

Javaslom keresd meg itt a fórumon "saltaqua" Lacit, ő alakít át nagyon jó DC pumpákat sok éves tapasztalattal és akkor meg tudod tartani a testet.

Tomi7
Remeterák

Tomi7 » 2020.04.19. 19:48

sasa írta:
2020.04.19. 19:45

Javaslom keresd meg itt a fórumon "saltaqua" Lacit, ő alakít át nagyon jó DC pumpákat sok éves tapasztalattal és akkor meg tudod tartani a testet.
Pár éve még müködtek, nem tudtam, hogy megszüntek.

Köszi a tippet irok neki.

Tomi7
Remeterák

Tomi7 » 2020.04.29. 11:04

Tomi7 írta:
2020.04.19. 19:48
sasa írta:
2020.04.19. 19:45

Pár éve még müködtek, nem tudtam, hogy megszüntek.

Köszi a tippet irok neki.
Lehab felújitás lefújva, kb. 40-45 lenne.
Helyette beruházok inkább egy újra.

Javaslatokat szeretnék kérni az alábbi tipusokra, kinek milyen tapasztalatai vannak velük, valószínű ezek közül lesz kiválasztva.

CORAL BOX D300
CORAL BOX D300 plus
BUBBLE MAGUS CURVE A5
ATB Elegance 150 24V

Az első 3 ára 60-70 körül mozog, az ATB-nek majdnem duplája...

Nem feltétlen szeretnék kiadni 120-t, :oops: , vagy ha valakinek lenne eladó használtan akkor megvenném de ha nem akkor a másik 3 közül választanék ha azt mondjátok valamelyikre hogy simán jó lesz.

Köszönöm előre is válaszotok.

Én is hozzászólok