DIY led 350w lámpa

technikai kérdések, ötletek, konkrét kivitelezések, épí­tési tanácsok
sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

Re: DIY led 350w lámpa

sasa » 2021.06.04. 11:13

Nem kifejezetten arra gondoltam, hogy átalakítani egy gyári lámpát (azt én sem csinálnám), hanem pl. kiegészíteni - jelen esetben mondjuk több leddel. Pl. egyszerűen az oldalához hozzárögzíteni mondjuk egy sor kék ledet, mintha egy fénycső futna mellette.

ui:

Pár aktívabb ember beállt akváriuma a Philips csoportból:

Wesley Reef:
https://www.youtube.com/channel/UCELfmx ... wQRw/about

Carlos:

Kép

Kép

Luc Vogels (a tervezőmérnöke a lámpának):
Kép

Kisember:

25.000 óra a technikai specifikáció szerint, amely után még a lámpák 90%-a még tudja a gyári érték 80%-át. Napi 8 óra (100%/-on üzemeltett!) világítás esetén ez durván 8,5 év, de szerintem senki nem használja 100/100-on a lámpát, mert túl erős.

Amúgy miheztartás végett az enyém (ugyan Gen1 nem Gen2) 4. év végén még nem produkált kézi műszerrel egymértelműen kimérhető PAR csökkenést. Nem, hogy 10-20%-ot, de semennyit.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!
: ZON3 (1)

tibs
Site Admin
Kapcsolat:
122 2

tibs » 2021.06.07. 12:39

A tervezéshez kettő programot tudtam használni.

Az első lehetőség a belgiumi akvarista komplett számítási programja ezzel szinte mindent ki lehet számolni amire szükségünk lehet egy akvárium építésénél. Miután feliratkoztunk az oldalára szabadon használhatjuk a programot. Nincs minden elképzelhető LED a programban viszont a fötipusok megtalálhatóak igy a számításunk pontossága kielégítő lesz.
heRVé Reef Tools https://www.rudyv.be/Aquarium/RVRT/RVRTVersions.php

Az emlitett program kalkulációja az igényeim szerint. Nem teljesen pontos mert az UV és a ciánt LED nem ugyanaz viszont ez elhanyagoltó hibát eredményez.

Kép

A másik egy közismert francia profi gyártó -alpheus- oldala ahol lehet kérni árajánlatot a lámpára ha vele késztetném el. Itt nem lehet a LED-t kiválasztani hanem a beirt adatok alapján tesz egy ajánlatot és ezt ki lehet nyomtatni. Az ajánlott LED-k nem leptek meg mert nagyon elismertek viszont a Samsung az igen. Ez a szolgáltatás is ingyenes és jó összehasonlítási alapot ad a másik programhoz képest. https://www.alpheus-led.com/calculateur

Az Alpheus ajánlata full SPS akváriumra de csak a tényleges vizmenniséggel számolva.

Kép

Sajnos mind kettő oldal francia nyelvű igy korlátozott a hozzáférés.

A driverek úgy lettek kiválasztva hogy tudjam vezérelni a GHL ProfiLux-al. Összesen 7 db 0-10V-os vezérlésre lesz szükségem ehhez fogok felhasználni négy kimenet. Minden driver-re annyi LED lesz sorba kötve hogy ne haladja meg megengedett Volt/teljesítmény maximumot betartva a minimum 10%-s tartalék határt.

A LED-ek javarésze Cree típusúak és a jelenleg gyártott -elérhető áron- a legjobbak a rendelkezésemre álló dokumentumok alapján. Az UV SemiLEDs gyártmány, ezekből többet rendeltem mert biztosan cserélni kell mert az UV LED-k élettartama korlátozott. A 430nm-t választottam mert ez ennél alacsonyabb fénysáv káros lehet a szemünkre.
A ciánt LED 3535 EPI gyártmány. Szívesebben vettem volna Luxeon cyan-t viszont nekem a kis mennyiség miatt beszerezhetetlen. Viszont nem lehet olyan rossz hiszen az Orphek lámpák is ezekből épülnek és jó hirnévnek örvendenek.

A LED-k kiválasztásánál a 1/2 hideg fehér és 1/2 kék arányt kiegyensúlyozottnak tekinthetjük. Mig a 1/4 hideg fehér, 1/4 kék, 1/4 királykék és 1/4 UV már igen csak mélytengeri igy super kék hatást ad. Ezek a LED-k alkotják az alapot a korallszirtes akvarisztikához. Más fénysávban dolgozó LED-k inkább a mi szemünknek az igényeit szolgálják, de ezt sem kell elhanyagolni.
A jelenleg gyártott kék LED már jobb hatásfokkal rendelkeznek igy nyugodtan lehet használni nagyobb számban. A LED-k meghajtásánál figyelembe kell venni hogy egy bizonyos áram felett -ennek mértéke típus függő- romlik a hatásfok , ezért is érdemesebb több LED-t kisebb árammal meghajtani mint fordítva. A többlet befektetés néhány hónap múlva megtérül és a LED élettartama is meghosszabbodik.

Az alábbi LED-t választottam ki beépítésre a négy hütőbordán arányosan szétosztva ezért változó a számuk.

32x Cree XP-G3 Fehér 6500k
36x Cree XP-G3 Királykék 450nm
36x Cree XP-E2 Kék 470nm
16x SemiLEDs UV 430nm
12x Cree XP-E2 Zöld 525nm
12x Cree XP-E2 Piros 620nm
16x 3535 EPI Ciánt 490nm-495nm

MInden LED egyedi 60°-os, ø17,5mm, 85-93% hatásfokú lencsével lesz szerelve. Ez egy jó kompromisszum a tervezett vízszint/lámpa közötti távolságra. (kb 20cm)

A hütőbordák eredetileg 1m hosszúak voltak de ketté lettek vágva, hogy jobb legyen a konfiguráció a szirt felépités szerint és a megmunkálás is könnyebbé vált. Négy T alakú bemarást kapnak hossz irányban. ezzel biztosítva van a LED-k tetszőleges elrendezése. A fotón látható a még csak egy félig kész példány.

Kép

A lámpatest szendvics felépítésű szerkezete sorrendben az alábbi elemekből tevődik össze:

1. akril üveg (3mm)
2. rétegelt nyirfa (24mm)
3. hütő bordák a felszerelt LED-el (4x500x200x40mm )

A vezérlést 10x Mean well LDH-65-ös driver (700 & 1050mA) biztosítja , megtáplálva 2x 24V-s HLG-240H-24A Mean well tápegységgel. Ezek a technikai tartály felett lesznek elhelyezve. A lámpa és a vezérlés között kettő 12x1,0mm2 kábel biztosítja a kapcsolatot mobilis sorkapocson keresztűl. Mindkét elem 6A-ig terhelhető igy jelentételen lesz a feszültség esés.

Kép

Kép

Kép
A jó ellensége a mégjobb.
: ZON3 (1): kslszl Isotop (2)

spink
Bohóchal
27 1

spink » 2021.06.07. 20:24

Sziasztok!

Saját topikomban már említettem, hogy Tibs fórumtárssal közösen kezdtünk bele a lámpa építésbe. Természetesen a fő csapásvonalat tartva, de ki-ki szájíze szerint kerestük a fényt az alagútban. :) Az utóbbi időben órákat beszélgettünk és tervezgettünk, számoltunk, kerestük a megfelelő ledeket. Tibs már előrébb jár a lámpával mint én. Elég nehéz beszerezni most jó áron dolgokat, pl a megfelelő Drivert több napja csak rendelgetem és 1 nap múlva jön az e-mail, hogy bocsi de nincs. Viszont, ha minden igaz, ma találtam. :)

Voltam személyesen Tibs-nél Svájcban, láttam mennyire alapos és meggondolt. :)

Tudtam, hogyha vele dolgozom ki a lámpát, ott esélye nincs kokecolásnak!

Azonban szaporítom a szót, íme az én led/szín/ kiosztásom. Ledek típusát Tibs már leírta.

A vezérlés GHL, így minden csatorna %-osan állítható.

12db Mean Well LDH-65 Driver 6db 1050-es és 6db 700-as

173db led 2000mA/1000mA/700mA

44db Fehér

44db Royal Blau

30db Kék

15db UV

15db Cyan

8+7 db Photo red+Amber

10db Zöld

Tibs-el ellentétben, nekem nem jön be a lencse dolog, de ha nagyon indokolt lenne természetesen én is rakok.

De nem szeretnék.

Természetesen ha elkészül megtekinthető,tesztelhető,mérhető.
: Isotop (1)

tibs
Site Admin
Kapcsolat:
122 2

tibs » 2021.07.11. 16:27

Konstrukció és tartó szerkezet

A lámpa 23mm-es rétegelt nyírfára épül. Az impregnálás után megfelelő védelemmel rendelkezik a sós párával szemben. Könnyen megmunkálható és megengedi a kisebb méretbeli eltéréseket ami elkerülhetetlen az otthoni kivitelezésnél. A 23mm vastagsága elég helyet ad az akril üveg és a hűtő bordák között a LED-k és a lencsék számára. A pára és por elleni védelemre tesamoll 2mm-se EPDM profilt használtam. A festék , a szigetelő és az akril üveg mind UV álló így évekig tartós lesz. A jelentős súly miatt az acélkábel és minden kiegészítő és fali tartó elem minimum 26kg-t tud elbirni.

Kép

Driver és tápegység

A méretezésnél a 24V-os megtáplálás és a galvanikus hálózati leválasztás a biztonságot garantálja. Minden elektronikus komponens minimum 10%-os tartalékkal rendelkezik a maximális terhelésnél is. A nyitott kiszerelés a hűtést szolgálja. Viszont nálam a technikai részben lesznek elhelyezve így párának és esetleges fröcskölésnek lesznek kitéve. Ezt figyelembe véve minden driver-t lezártam UHU 110 °C melegragasztóval. A driverek 700 / 1050 mA-s tipusúak és PWM /0-10V vezérléssel bírnak. Ez utóbbit fogom a GHL-l vezérelni.

Kép

A GHL programozásban nem lehet az intenzitást minden LED-re grafikusan beállítani így ezt minden színre külön ki kell számítani. Ezt leszámítva a programozás gyorsan megvan.

Kép

Kép

LED-k csoportosítása

A LED-k elhelyezésénél a szimmetriára, egyszerű kábelozásra és a lehető legjobb csoportosításra kellett ügyelni diszkó effektus elkerülése miatt is. A nagyszámú LED-k miatt a tervezés és rajzolás elengedhetetlen. Ehhez a Scheme-it internetes programot használtam. Könnyedén elsajátítható és a használata viszonylag egyszerű ráadásul ingyenes elég csak regisztrálni.

Kép
: spink Isotop kslszl ... (5)

tibs
Site Admin
Kapcsolat:
122 2

tibs » 2021.10.29. 22:57

Az eredeti elgondolással ellentétben kettő módosítást is kellett véghezvinni. A vezérlő egységet mágneses kapcsolóval kellet kiegészítenem mert a driver 1-10V-os módban nem kapcsol ki teljesen, hanem kb 5% százalékon marad és még így is nagyon erősen világit az éjszakára. Ezzel a holdfény világításnak is búcsút mondhattam.

Kép

A másik dolog hogy a lámpa 25kg-os súlya miatt hozzá kellett adnom egy harmadik fel függesztést a biztonság miatt. A kettő fő függesztés úgy lett kialakítva hogy egy mozdulattal oldalanként 28 cm-t lehet a lámpán emelni így a karbantartás sem gond egyedül sem. Viszont a jelentős súly miatt a lámpa beemeléséhez minimum kettő személynek kell lenni. Lehet hogy jobb lett volna kettő lámpa az egy helyett.

Kép

Kép

Kép

Kábelozás és forrasztás

A kettő 24V-os betáp hajlékony kábel 12x1mm2-es , míg a sorkapocs és az első/utolsó LED közötti vezeték 0,8mm2-es átmérőjű. A belső LED-ek közötti vezetékelés 0,5mm2-es, ezért elhanyagolható a feszültségesés.
A jó és meleg időt kihasználva minden forrasztást a szabadlevegőn tudtam elvégezni az otthoni mesterséges elszívás hiányában. Ez fontos, mert a hiába használtam a legmodernebb forrasztó anyagot ami már nem tartalmaz ólmot csak ezüstöt mégsem ajánlott a keletkező füst közvetlen belélegzése. Ez a nagy számú forrasztás esetében már számottevő lehet. 60W-os pákát használtam és mivel a LED már a hűtőbordán volt maximum kettő próbálkozásom volt, mert a felvitt forrasztó anyag úgy megvastagodott hogy ezután lehetetlen volt bármit is csinálni az elvont hő miatt. A « harmadik » kéz nagyon hasznos volt a forrasztásnál. Minden LED védve volt a forrasztás alatt és utána is hogy elkerüljek minden felesleges szennyeződést.

Kép

Kép

Optikai lencsék

Minden LED 60°-os átlátszó lencsével lett szerelve. A lencse rögzítő rendszer jól működik néhány kivétellel, ezért kiegészítő rögzítést kellett alkalmaznom. Ezt egy injekciós tűbe töltött nem szokványos, oldószer nélküli szilikonnal csináltam meg. A használt szilikon száradási ideje is hosszabb volt, viszont nem károsíthatja a LED-t sem.

A használt lencse nagyon jó hatásfokkal rendelkezik és a beüzemelés után láttam hogy egyáltalán nem világítja meg az akvárium előtt a kő burkolatot, mivel az üveg belső felületéről visszaverődik a fény. A fény a szoros és kevert LED kiszerelésnek köszönhetően jónak mondható, csak néhány helyen látható, a kövek közötti színes fényjáték, azaz diszkó effektus, egy kicsit zavaró. Lehet hogy a prizmás lencse jobb választás lett volna vagy feljebb emelni a lámpát 10cm-el. A fényterelés olyan mértékű hogy csak az van megvilágítva ami közvetlenül a LED alatt van, mert nincs annyi szórt fény mint a T5 alatt. Így utólag a 80°-os lencse jobb választásnak tűnik de egyenlőre nem módosítok semmit.

Kép

Kép

Melegedés, hőátadás

A lámpa a jelentős passzív hűtőbordának köszönhetőnek csak langyos (38C°) a víz felöli oldala (plexi) sem olyan meleg mint a volt ATI lámpának. Az igazi próba csak jövő nyáron lesz amikor már magasabb terheléssel fog világítani a várhatóan melegebb időben.

Vezérlés és szín hatás

A GHL-el oldottam meg a vezérlést.

Kép

Kép

Számos lehetőséget kínál és a programozás sem nagyon komplikált. A fokozatos vezérlésen kívül a beszoktatási időt és a felhősödést is használom, míg a vihart, villámlást és holdfázisokat nem tervezem. Érdekes az óraidő számontartása is így megbecsülhető a várható LED élettartalom is. Ez különösen fontos az UV LED-nél ahol ez néhány ezer órában van megadva.
A GHL görbén megadott beállítással indultam, de ezt már egy kicsit változtattam mert nagyon erősen világitott.

Kép

Ez viszonylag jól sikerült, mert hasonlóan azt a szint sikerült beállítani ami az előbbi ATI lámpán volt, azzal a különbséggel hogy sokkal erősebb, élesebb és hidegebb hatást kelt és enyhén lila árnyalatú. Ez utóbbit (UV) csökkentenem kellett még 20%-al mert nekem nagyon zavaró volt a fénye. Maximum 60%-os teljes fényerősségét céloztam meg tíznapos szoktatási idővel fokozatosan növelve.(utólag kiderült hogy kevés volt)

A produkált fénymennyiség miatt egyenlőre nem lehet 50% felett üzemeltetni a lámpát, míg ATI lámpához képest a fényerősség sokkal intenzívebb még (50%-on) és a 175W-os fogyasztás mellett is.

Az első benyomás alapján a millepora és a granulosa granulosa nyert az ATI lámpával produkált színekhez képest. Az LPS-ek viszont nagyon nehezen viselik a megváltozott fényviszonyokat. A T5 fénycső csere 6 hónapos eltolása miatti ciánó invázió viszont azonnal megállt.

Talán ennyit rögtön mert csak a hosszabb üzemeltetés fogja igazolni a lámpa minőségét.
: sasa (1): Isotop Roberto (2)

Sygnus
Bohóchal
86 5

Sygnus » 2021.11.02. 16:55

Ha a GHL -ben az 1-10v ot amin a világítás van, átírod 0-10v ra akkor le kell kapcsolnia .

A holdfénynél én 0-4,5 voltot adtam meg így nem olyan erős. Bár ott csak 4 db egész pici led dióda van sorba kötve.

tibs
Site Admin
Kapcsolat:
122 2

tibs » 2021.11.03. 12:26

Hello, amit ajánlasz már megpróbáltam de változtat semmit mert a nulla volt-nál sem megy 5% alá a kimenet ennél a drivern-nél mint ahogy le van írva a használati utasításban. Sajnos az elején át siklottam rajta. Gondolom te nem ezt a driver-t használod.

Sygnus
Bohóchal
86 5

Sygnus » 2021.11.03. 19:10

tibs írta:
2021.11.03. 12:26
Hello, amit ajánlasz már megpróbáltam de változtat semmit mert a nulla volt-nál sem megy 5% alá a kimenet ennél a drivern-nél mint ahogy le van írva a használati utasításban. Sajnos az elején át siklottam rajta. Gondolom te nem ezt a driver-t használod.
Ja értem, akkor bocs, csak egy ötlet volt, nem olvastam a leírását...

Én is hozzászólok