DIY led 350w lámpa

technikai kérdések, ötletek, konkrét kivitelezések, épí­tési tanácsok
tibs
Site Admin
Kapcsolat:
122 2

DIY led 350w lámpa

tibs » 2021.06.01. 00:29

Sziasztok,

Hosszú szünet után újra itt. Az eltelt évek során az akváriumom minden nagyobb gond nélkül üzemelt mig vagy két hónapja egy szerencsétlen mozdulattal ledöntöttem a kb 6 éve növögető, a képen látható acropora granulosa korall csoportot. Azt tudni kell hogy a korall nem volt rögzítve és magától úgy építkezett hogy egyensúlyban tudott maradni egészen addig a végzetes szerda estéig. A kb 30-40kg-os korall 40x40cm átmérővel oldalra dőlt. Lehetetlen volt visszatenni és bármelyik pillanatban el törhette volna az üveget a rá nehezedő nyomás miatt. Ki kellett venni és fel kellett darabolni. Ekkor még nem tudtam hogy egyhetes küzdelem vár rám és a végén mégsem tudom meg menteni. Többszöri víz csere és darabolás után is folyamatosan pusztult és teli nyomta a vizet zsíros opálos anyaggal. Persze a lehabozó nem termelt semmit. Csak az aktív szén segített valamit. Végül is egy hét után feladtam nem volt mit tenni mert a pusztuló korall túl nagy volt ehhez a medencéhez.
Szerencsére a mellette lévő kis akváriumban (ugyan az a víz) lévő granulosa -k nem károsodtak csak szín vesztéssel reagáltak a történtekre. Mostanra akvárium lassan rendbe jön és a színek is kezdenek visszajönni. Viszont a cyano egyenlőre nem akar eltűnni. A nagy korallon kívül semmi nem pusztult el és a halak is mind meg vannak, igaz egy jó darabig keresték a helyüket. A korallszirtem ideiglenesen van felépítve, ugyanis az elpusztult korall ki áztatott vázával szeretném újra építeni. De ez már egy más történet...

Kép

DIY lámpa tervezése

Elhatároztam hogy megosztom veletek a mostani épülő lámpám tervezési és kivitelezési fázisait és az ezt követő beüzemelését. Mivel élőben lesz az ismertetés felvállalom az ezzel járó kockázatot.

Figyelem!! Ez csak egy prototípus amit esetleg finomítani lehet (kell ??) a jövőben.

A jelenlegi ATI 8X39W T5+150w LED lámpám igaz hogy még működik hibátlanul viszont cserélni kellene a fénycsöveket. Sajnos úgy tűnik hogy egyre nehezebb lesz beszerezni az évente cserélendő fénycsöveket. Már tavaly is csak ATI csöveket tudtam beszerezni ami nekem színben nem tetszik meg a minősége sem olyan mint a Geisemann.

A kis akvárium ami egy vízkörben van a naggyal és szép színeket produkál LED-s meg világítással. Ezen felbuzdulva gondoltam hogy megpróbálom a nagyon is a LED-es megvilágítást. Első nekirugaszkodásnak nem gondoltam Diy megoldásra hanem inkább egy hasonló kombi gyári lámpára csak nagyobb arányú LED-el a Geisemann-tól. Viszont ennek is húzódott(még mindig) a kibocsátása. Ez idő alatt bőven volt időm egy kicsit megnézni a különböző gyári lámpák kiképzését. Sajnos a Philips kivételével mindegyik pontszerűen világít és sokat kell venni az optimális lefedéshez ez pedig ha ventillátoros akkor bizony zajos lesz és drága.
A DIY megoldás nem feltétlenül olcsóbb viszont kivitelezhető egy kis ügyességgel. Hatalmas előnye hogy könnyen módosítható, javítható, pontosan méretre van tervezve és nem kell nagyobb beruházásra számítani a jövőben sem mivel ha jól van elkészítve nem kell mindent kicserélni egyszerre, mint a gyári terméknél általában.
(van kivétel is)
A jó ellensége a mégjobb.
: sasa Coby75 Isotop ... (4)

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

Re: DIY led 350w lámpa

sasa » 2021.06.01. 06:57

Hajrá Tibi, nagyon vártam már ezt a jelentkezést :)
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

ZON3
Remeterák
45 1 1

ZON3 » 2021.06.01. 18:27

Az a korall pedig nem semmi ☹ nagy kár érte ( pont egy ati sunpower 8×80 wattos világításhoz keresek 2 led Bar - t ) így nagyon kíváncsi vagyok a témára

( amúgy ATI Straton sem jöhetett volna szóba csereként? , vagy egy Neptune Sky ? Pont most néztem a 2021 es Reefpalooza kiállításon azt reklámozzák hogy nem pontszerűen világít hanem lencsékkel térítik el a fényt hogy a végén egy naphoz hasonló homogén világítást adjon , nem értek a témához csak egy kezdő vagyok , szóval bocs ha hülyeséget írok, csak ezen pont megakadt a szemem )

tibs
Site Admin
Kapcsolat:
122 2

tibs » 2021.06.02. 00:37

Hello,

a ATI straton is számításba jöhetett volna ha nem lenne olyan rossz a híre a garanciális javítás esetében. A másik probléma a lámpa konstrukciója. A nagysága még ideális lenne. Viszont a panel vékonysága miatt a hűtés nem lehet hatásos. Nem láttam szétszerelve de a konstrukcióból ítélve LED-ek integrálva vannak igy hiba esetén a lámpát lehet vissza küldeni.:cry:

A Neptune Systems SKY LED Light lámpát nem ismertem. Megkerestem és megnéztem futólag és idemásoltam a ábrájukat persze nem azért hogy eladjam a lámpájukat hanem azért mert az ábrán lehet látni, hogy miért kell a LED-eket másodlagos lencsével ellátni. Ehhez 80 foknál kissebb lencsét kell használni ekkor a fény nagyrésze visszaverődik az akvárium üvegről. Ettől el tekinthetünk ha a lámpa néhány centire van a víz felszíntől.
Pozitív hogy a LED-ek külön vannak szerelve és a lencsék is egyenként vannak még ha egy panelon is. Igy szétterítve jobb a fényelosztás de még igy is lesz árnyékolt rész mert túl kicsi a mérete. Ebből is több kell egy nagyobb akváriumra ami többlet zajjal jár.

Kép
: ZON3 (1)

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

sasa » 2021.06.02. 07:45

És a philips?

ZON3
Remeterák
45 1 1

ZON3 » 2021.06.03. 14:15

sasa írta:
2021.06.02. 07:45
És a philips?
Ez engem is érdekel

tibs
Site Admin
Kapcsolat:
122 2

tibs » 2021.06.03. 17:41

Hello,

A Philips lámpa jó konstrukciónak tűnik és jó nagy felületű. Ventillátor nélküli mint az ATI viszont hűtőbordával van ellátva tehát a hűtéssel nem lehet probléma így a LED-K élettartama is garantálva lehet. A 700mA meghajtás 70% nak felel meg így nincs túl hajtva sem.

68 LED-el van szerelve arányosan elosztva az alábbiak szerint
12x Luxeon C Blue 470nm
22x Luxeon C Royal Blue 450nm 4x Luxeon C PC-Amber
4x Luxeon C Cyan 490nm
6x Luxeon UV U1 415nm
20x Luxeon V2 6500k
Channel 1
4x Luxeon C PC-Amber
4x Luxeon C Cyan 490nm
20x Luxeon V2 6500k
Channel 2
6x Luxeon C Royal Blue 450nm 12x Luxeon C Blue 470nm
6x Luxeon UV U1 415nm
16x Luxeon C Royal Blue 450nm

A LED-k kiválasztását jónak itélhetjük ha "vegyes" akváriumot szeretnénk üzemeltetni és mi szemünknek is kellemes lehet a látványa. Viszont ha SPS -t szeretnénk tartani javarészt akkor a kék LED-K aránya nem elég. Ehhez még hozzáadódik a Luxeon C LED-k széles sugárzási szöge (pl royal blue 165 fok). Ez magában nem lenne gond ha másodlagos lencsék lennének beszerelve, de nincsenek az alábbi fotóról ítélve. A leírtakból kiindulva elvetettem ennek a lámpánál a vételét.

Kép

sasa
Site Admin
1527 1 12 7 3 34 1

sasa » 2021.06.03. 22:49

Érdekes meglátások - ahhoz nem tudok hozzászólni érdemben, hogy tényleg kevés-e a kék vagy sem, azért ha esetleg még nem tetted ide kukkants be, hogy milyen akváriumok futnak vele:

https://www.facebook.com/groups/675444912639974

Amúgy ha már kiszámoltad árban hogyan jönne ki a lámpa? Nem gazdaságosabb pl. egy coralcare gen 2-t (vagy bármi mást) feltunningolni az igényeid szerint?

tibs
Site Admin
Kapcsolat:
122 2

tibs » 2021.06.04. 10:58

Hello,

a Facebook-t nem használom így sajna nem tudom megnézni amit ajánlottál. :(
A költségek úgy alakulnak ahogy gondoltam a LED-k, maró szerszámok kivételével, azaz ha Európából szereztem volna őket be akkor ki szaladtam volna a költségvetési keretből. Amerikáról pedig a szállítási költségek drasztikus meg emelkedése miatt kellett lemondanom. Maradt az ázsiai lehetőség, előnyeivel és buktatóval. Gondoltam hogy végül is a nagy gyártók is Kínában gyártanak le nagyon sok terméket akkor miért ne lehetne nekem is onnan rendelni direkt a hagyományos csatornákat kikerülve. Minden driver amit használni fogok Németország-ból jön viszont mindegyiken " Made in China" van feliratozva és komolyan van dokumentálva. A kínai származásuról már nem lehet ugyan ezt elmondani. Ennél szükségünk van egy minimális ismeretségre a LED-k terén. Nagyon figyelni kell hogy kitől és mit rendelünk. Az európai rendelésnél az itteni cégek válogatnak, ellenőriznek , vállalják a rizikót helyettünk és ezt meg kell fizetni. Nem tagadom hogy az első rendelések izgalommal jártak de minden problémára volt megoldás.:idea: Tehát ez az út is járható csak nagyon időigényes a rendelés terén. Az eddig leszállított 230 LED-ből kettő volt hibás és vagy 20 rendelkezett forrasztási problémával azaz a kiválasztott lencse rögzítés miatt nem volt kompatibilis. Viszont az is igaz hogy csak a fizikai kinézetét tudjuk ellenőrizni és bízni kell abban amit le írnak, igy itt lehet egy nem várt meglepetés.:oops:

Kész lámpát lámpát fel javítani nem igazán gazdaságos. Egy rész úgy vannak építve hogy ne lehessen javítani, módósitani könnyedén. Így arra ösztönöznek hogy ki cseréld egy újabb típusra, és ez megy is mert az esetek többségében a használt lámpák a padláson hevernek , jobb napokat várva.

kisember
Remeterák
4 1

kisember » 2021.06.04. 11:04

Regebben az ecotech radion-hoz volt upgrade kit, amivel ki tudtad cserelni a led panelt, maradt a vaz+vezerles, raadasul 'generacio frissites' is tortent egyuttal a ledekkel.

A philips-nel ez nagyon bejonne, de sajnos egyelore meg nem nincs errol hir. Mintha 3-5 ev lett volna az altaluk meghatarozott idotartam, amig tartja a 80%-es fenymennyiseget. Kar volna utana kidobni az egeszet. Mondjuk ha nem lepik meg, akkor meg DIY-hez igencsak jo alapot adhatnak a lecserelt darabok.

Én is hozzászólok