Tapasztalat megosztás

itt lehet mindenről csevegni de kerülni kell a politikai és vallási témákat
peti1
Korallszirt Mester
80

Tapasztalat megosztás

peti1 » 2007.10.09. 21:17

Sziasztok!
Azért gondoltam hogy nyitok egy ilyen topic-ot, mert talán segít azoknak akik az elején vannak és mégcsak tervezgetik, vagy azoknak akik elkezdték és hosszútávú terveik vannak. Ráadásul talán mások is leírják a személyes tapasztalatukat így többet okulhatunk és nem futunk vakvágányra!
Én elöször egy 60 literes adriai aksival kezdtem, majd megvettem egy 200 l. tengeri lágykorallost. Ezután jött a 400 literes és most a 800 literes aksim.
El?ször csepegtet?s, majd lehabozós-biolabdás, végül csak lehabozós sz?rést alkalmaztam. Áramoltatóim is voltak, de az olcsóbb árkategóriából a Marea az ami bevált. Ezek elég csendes, jól m?köd? motorok. Felnyomónak használtam Eheim-et, nagyon megbízható és er?s motorok, de az Aqua Bee motorok fele akkorák, keveset fogyasztanak és ugyanolyan megbízhatók! A 400-as nál egy Aqua Bee 2000/1-es motor volt a felnyomó, olyan er?s volt, hogy a kis algasz?r?t is megtudtam táplálni vele.
A lágykoralloknál azt vettem észre, hogy sokkal szebben fejl?dnek, ha HQI-t is használok, a viz NO3 nem több mint 10, PO4 0,1 alatt van. Abban az aksiban akkor volt minden a legszebb/ 400liter/, amikor az áramlást 3db Marea 3200l-es fújta, a kövek mögötti áramoltatásról pedig egy 800 L/h-s Aquamedic gondoskodott. A világítás 2X54W kék T5 és 2db 150W-os HQI gondoskodott. Ekkor már kezdtem LPS / nagypolipú k?korallokat/ is elhelyezni.
Mostani medencémnél nagyon bevált dolognak tartom a refugiumot, ahol DSB /mély homok ágy/ és algák vannak. A sz?résem ezen kívül egy lehabozó! Jónak találom a baci adagolást, az aktív szén behelyezését havonta kéthavonta. Nagy teljesítmény? megbízható lehabozót javaslok, f?leg ha a halakat is szereti az ember/ sok halacska/, és emellett jó vízparamétereket akar, meg persze jó áramoltatás!
A kispolipos /monti, acro,stb/ koralloknál a fény nagyon fontos! Nem csak a nagy fényer?, de a hatékony reflektor is! Ez bármennyire hihetetlen, de szemmel látható! Sajnos ezeknél a koralloknál ez elengedhetetlen.
Az Acroporáknál azt vettem észte, hogy jobban fejl?dnek nagyobb áramlásban! Eddíg 2db 12.000 lit./h Streemmel áramoltattam, ami nem kevés, most hogy beraktam a harmadikat és meg tudom változtatni a vezérl?vel a medencében az áramlás irányát, egyes acrók elég szépen "meglódultak".
Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy bármennyire vagyunk leleményesek, mindent házilag nem lehet tökéletesen megcsinálni és ha a technikába nem invesztálunk elég pénzt, nem tudunk látványos sikert elérni. Ezt azért írom így, mert talán mostanában kezd beállni rendesen az új aksim /7-8 hónapos/, a refugium kb 4 hónap után kezdett "életre kelni", a köveken nem szabad spórolni, kb 100 literenként 25 kg-ot ragtam be a rendszerbe /1070 liter a ref. együtt/ ezt úgy, hogy indításkor csak 160 kg volt. Célszer?nek tartom nagyobb "barlangok" kialakítását a szírtek alján. EzElég látványos tud lenni, a nem szimbióta szivacsok, zsákálatoknak maga a kánaán és bekukucskálva a színek és formák kavalkádja alakul ki! Citromsárga, szürke, rózsaszín, kék, narancssárga, fehér szivacsok, melyek tömbös, ágas, pálcika formályúak. Ezek hatékonyan besegítenek a víz sz?résébe. Ide tudunk telepíteni pl: nem szimbióta gorgóniát, tubastreát, lágykoralt./persze ezeket etetni kell!/ Ennek el?ne még az is, hogy elég jól átjárja az áramlás és szinte semmi lerakódás nincs a kövek alatt! A szirtet is "szell?sen" érdemes felépíteni, ezen ok miatt. Amennyiben nem áll módunkban vezérl?s áramoltatót vásárolni, én régen id?zít? órával oldottam meg, két szemben dolgozó áramoltatóval, amik ellentétes id?zítéssel voltak ellátva. Tehát amíg az egyik pumpa ment, addíg a másik állt és fordítva. Ezt akár percenkénti id?zítéssel is programozhatjuk! Ennek el?nye, hogy megfordítjuk a medencében az áramlást, a korallokat mindenhonnan éri, nem csak egyirányból, a kosz sem tud annyira lerakódni, mert felkavarodik.
Meg persze semmi hirtelen változtatás, turkálás, havonta kétszer átrendezés,stb! Figyelni, mérni és türelem, sok türelem.
Ha a capa a kezedböl eszik, a labadbol is fog.....
: dunai7373 (1)

breme
Bohóchal

Re: Tapasztalat megosztás

breme » 2007.10.09. 21:48

Ez jó ötlet volt Peti!
A DSB-t te fel szoktad keverni id?nként, vagy csak hagyod úgy ahogy van? Milyen szemcseméretet használsz a homoknak?

peti1
Korallszirt Mester
80

peti1 » 2007.10.09. 22:17

Szia!
A DSB- t a jelenlegi teoria alapján nem szabad bántani, én legalább is így tudom. Vannak akik azt vallják hogy a fels? rétegét átmozgatják. Ezt úgy oldottam meg, hogy vásároltam bele olyan él?lényt, ami a fels? réteget átmozgatja, de az alsó nagyobb réteget nem bántja. Erre alkalmas él?lények a talajlakó csillag:Archaster angulatus és a talaj lakó sün:/sandollar/ Clypeaster Humilis. Ezek a fels? kb 1-2 cm en mászkálnak elég lassan, de elég jól átforgatják azt. Jelenlegi teória szerint garnélát csak egyet, azt is fél év után, remetét pedig egyáltalán nem szabad berakni. Minimum 10 cm magas homokágy és sokak szerint a zömmel finom homok, keverve különböz? szemcseméret? zúzalékkal. Ez azért fontos, mert a különböz? méretü él?lények más és más szemcseméretet részesítenek el?nyben. Így egy elég népes mikro-fauna tud kialakulni, ami felbecsülhetetlen természetes élelem forrást és stabilabb él?közösséget jelenthet.

breme
Bohóchal

breme » 2007.10.09. 22:28

Én se szívesen túrkálnék benne, f?leg hogy egy erd?nyi alga van felette, de gondoltam megkérdezem a véleményed. A változó szemcsenagysággal sem lesz gond, mert van már 2 féle homok, aragonit és korallzuzi is. Ami aljzat bentvan, az már kb 4 hónapos és nagyon sok apró planktonikus rákocskát meg férget látok már, meg egy miniat?r turbocsigát is mintha láttam volna.
Köszi!

peti1
Korallszirt Mester
80

peti1 » 2007.10.09. 22:56

Az algákat rendszeresen ritkítsad, f?leg ha Caulerpa fajokat tartasz. Erre azért van szügség, mert hajlamosak ivarosan szaporodni és szétviszik a spórákat az egész rendszerbe, másrészt a kivett anyagokat és némely mérgez? anyagot is juttathat a vízbe. Amúgy az alga a leghatékonyabb Nitrát és Foszfát kivételi módszer, mert amikor ritkítod és kidobod, azzal a mozdulattal a már az alga álltal felhasznált és beépített káros anyagokat, egyszer?en kidobod a medencéb?l! Ráadásul a folyamatos ritkítással hajtásra kényszerítjük a növényt, így több anyagot vesz ki.

breme
Bohóchal

breme » 2007.10.10. 08:25

Rendben, akkor ritkítás lesz rendszeresítve:) Azt amúgy honnan veszem észre ha véletlenül mégis elengedi a spórákat? Tényleg tejfehér lesz az aki?

peti1
Korallszirt Mester
80

peti1 » 2007.10.10. 08:59

Ez az algád mennyiségét?l és fajtájától is függ, de igaz. Opálossá, fehérré szinezheti a vizet, a lehabozó orrán-száján folyik a trutyi stb. Úgy vehet? észre, hogy elkezdenek átlátszóvá válni a "levelek", bogyók, majd kifehéredik és belefoszlik a vízbe.

kisember
Remeterák

kisember » 2007.10.10. 11:27

[quote="peti1":10jpa0ri]Az algákat rendszeresen ritkítsad, f?leg ha Caulerpa fajokat tartasz. Erre azért van szügség, mert hajlamosak ivarosan szaporodni és szétviszik a spórákat az egész rendszerbe, másrészt a kivett anyagokat és némely mérgez? anyagot is juttathat a vízbe.[/quote]
Nono!
Én azt olvastam, hogy a caulerpa nem is igazán ajánlott algasz?r?be, mivel az egysejt?, és stressz (pl ritkítás) hatására is 'szétfolyhat'. Erre azt javasolták, hogy csak a mellékágait szabad leszedni. Folyamatos világítás alatt nem szaporodik ivarosan. Azt javasolták, hogy használjunk cheatomorpha/cheato/spagetti algát, mivel ez nem egysejt?, és nagyon gyorsan n?.

peti1
Korallszirt Mester
80

peti1 » 2007.10.10. 11:57

Ez így igaz! A Caulerpa nálam /recemosa/ ha hozzányúlok simán széttörik, elég könnyen és eddíg nem okozott gondot, csak tavaj egyszer, nemsokkal a behelyezést követ?en. Az a helyzet, hogy az álltalad leírt alga nem könnyen szerezhet? be, de tény hogy a leg ideálisabb! Nekem sok más díszalga társoságában nagyon jól m?ködik a Caulerpa és negyon hatékony! Ráadásul a dokik is imádják, néha adok nekik bel?le!
Csak ésszel kel csinálni!

lipizozi
Remeterák

Anemona

lipizozi » 2007.10.10. 16:26

Sziasztok!

Azért én is megosztok itt egy pár információt.
Amikor indítottam az akváriumot (105l) vettem bele egy anemónát a két kis bohócnak. Gyönyör? er?teljes rózsaszín színe volt (feltettem a fotógalériába). A triókerben vettem, csak 3 db volt bel?le. Áruk nem volt magasabb mint a többi heteractis magnificaé, csupán egy 1000-sel kerültek többe. Az elején már gyanús volt, de úgy fogtam fel, mint oltári nagy mázlit. Hazavittem, betettem az aksiba, 1 óra alatt a két kis bohóc már a luxusvillát igazította. 1 hétig simán ment a dolog, majd érdekes habszínt vettem észre a Tunze habgy?jt?edényébe. Piros szín? trutyi, ezzel egy id?ben az anemóna fokozatosan fehéredni kezdett és kialakult a jellegzetes anemóna féle színezet (fehéres, a csápjai vége kék). Ez fél évig így ment, a lehabolóban folyamatosan piros "leves" volt. Elkezdtem bújni a könyveket, míg egyszer csak az egyik akváriumon egy tunze classic xxxx azonosítószámú modelljében piros lötyit véltem felfedezni. Innent?l teljesen meg voltam gy?z?dve, hogy minden ok. Csakhogy elkövettem azt a hibát, hogy a többi tunze fölöz?t nem néztem meg. Az anemóna majdnem 2 év után a nagy melegt?l kinyúvvadt. Az anemóna egy korallsügérrel és egy bohóccal végzett.

Érdekesnek tartom, hogy ilyen szín? anemóna egyáltalán létezik-e?! Bármennyire is furcsán hangzik, de nem mutatott valami túl sok életjelet (nem evett, nem ragadt és ez már az els? pillanattól kezdve így volt). Elképzelhet?nek tartjátok-e azt, hogy be volt "festve", mint a japán csirkék, amelyek kékek, pirosak, stb. szín?ek. Bevallom csak erre a következtetésre jutottam, mert más anemónámmal ez eddig még nem fordult el?. Onnan gondoltam még ezt a nevetséges feltevést, mert az anemóna csak egy része lett fehér, és ha a törzsét néztem, az rózsaszín maradt. Mintha egy törésvonal lett volna a két szín között, ahol nincsen olyan szín, hogy rózsaszínes fehér, fehéres rózsaszín, majd fehér. Egszer?en nincs, mint a világatlaszokban, az egyik ország sárga, a mellette lév? meg kék.

Kérlek tanulmányozzátok válaszomat, mert kiváncsi vagyok rá, hogy ti mit gondoltok err?l. Félreértés ne essék, tisztában vagyok egy anemóna színváltásával, de ez már felettébb érdekes.

Én is hozzászólok