Tanácstalanság

minden téma ami a kezdő akvarista segitségére lehet
nfrici77
Ikra

Tanácstalanság

nfrici77 » 2011.09.25. 18:59

Üdv!
Tanácsot szeretnék kérni induláshoz.
Röviden: gyerekként volt már akváriumom, ha jól rémlik hamar kihaltak. Utánna közönséges patakból fogott sügereket tartottam, egy 5 literes befőttesüvegben meg razbóra

rajt, ez volt a táplálékuk. Barkácsoltam levegőztetőt és kishálót, így etettem a sügereket, hatalmas élmény volt, mint a természetfilmekben a cápák, úgy zabáltak :) Mindez

kb ingyen volt, megbarkácsoltam amit kellett.
Nos, ennyit a múltról.
Most viszont rászántam magam, hogy a régen kapott 350 literes akváriumomat beüzemeljem. És rengeteg bizonytalanság van bennem. Nem szeretnék költeni rá semmit.

De ez gondolom lehetetlen, van amit meg kell venni. Úgy rémlett felszereléssel kaptam, de csak egy levegőpumpa és egy vízmelegítő van, mindkettő ránézésre kicsi, kis

akváriumba való. Van még 2db 12 literes akváriumom is, lehet azokba is kerül valami. Elképzelés: barátnőm hallva terveim, egyből: Némót, Némóóóóóót felkiáltással jött.

Nos ha jól sejtem a bohóchal tengeri és sós vízben él... habár gondolkodom rajt, hogy ritkaság lenne egy sósvízű akvárium, de bonyolultnak gondolom laikusként. És

drágának. De tetszik a gondolat.
Másik gondolatom az édesvizi, és vadvízen befogható (ingyenes) halakkal: sügér, szivárványos ökle, aranyhal...stb tartása.
Nem tudok dönteni, bármilyen tanácsnak örülnék.
Tehát minimális költséggel, sok barkácsolással szeretném beindítani, nem drága kütyükkel és ritka halakkal.
Nézegettem ilyen témájú oldalakat, sok mindenre fény derült már, de rengeteg a fehér folt még. Például ilyen barkácsolásban benne lennék, ha tényleg működik, vagyis

ellátja a szűrést: http://www.akvarista.hu/?oldal=42&uid=13898&cmd=show&id=1819
Tehát először is: édes vagy sós? Előre is köszi a segítséget.
Ha lehetne e-mailre: nfrici77@gmail.com

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

Válasz: Tanácstalanság

sasa » 2011.09.25. 19:05

Szia!

Ritkán szoktam ilyet tanácsolni, de szerintem maradj az édesvíznél. Tengeri akváriumot nem tudsz beindítani még barkácsolással sem null költségen, ráadásul a fenntartása is számottevő összeg havonta. Egy 350L-es akváriumnak csak a villanyszámlája min. 7-8K / hó. Az összerakása pedig a legnagyobb turkálással és barkácsolással is 250-350e forint.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Kaesh
Kereskedő
1006

Kaesh » 2011.09.25. 19:11

Támogatom SASA tanácsát, én 8 hónapja kezdtem elején úgy gondoltam én megcsinálom 30 e ft ból, tufából olcsó világítással stb. Nem sikerült...Lesz ugyan egy akváriumod, de rájössz hogy nem úgy működik ahogy kéne, végül megvettem mindent ami szükséges volt az én 140 L aksim egy 100-asban volt eddig, havonta +4-5 ezer (kaja áram víz).
Lehet ügyeskedni használt cuccal és DIY megoldásokkal, ahogy én is tettem és teszem, de valahol láttam megírva is, hogy amit meg kell venni azt meg kell sajna.
Kép

Gumis
Találkozó házigazda
797 186 1 3

Gumis » 2011.09.25. 19:22

sasa írta:Szia!

Ritkán szoktam ilyet tanácsolni, de szerintem maradj az édesvíznél. Tengeri akváriumot nem tudsz beindítani még barkácsolással sem null költségen, ráadásul a fenntartása is számottevő összeg havonta. Egy 350L-es akváriumnak csak a villanyszámlája min. 7-8K / hó. Az összerakása pedig a legnagyobb turkálással és barkácsolással is 250-350e forint.

Szerintem nem is szabad kisebbe gondolkodni szerintem.
Az áram alatt lévő alkatrész úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt csak más a fogása!!! :D
Én csak a tapasztalatomat írom le de látom hogy ez itt nem követelmény. :roll:

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2011.09.25. 19:31

Kaesh írta:T
Lehet ügyeskedni használt cuccal és DIY megoldásokkal, ahogy én is tettem és teszem, de valahol láttam megírva is, hogy amit meg kell venni azt meg kell sajna.

"A szart lehet tuningolni és lehet belőle drágább szart kreálni, de jót nem ! " Peti007

andras73
Bohóchal
46

andras73 » 2011.09.25. 19:44

Egyet értek a többiekkel. Nulla pénzből a tengerit felejtsd el. Sok mindent lehet barkácsolni,de élőkövet,halat,sót stb nem lehet barkácsolni. Az én 170 l-es ksim most kb 300 000 körül van de ezt nem számolom,úgy gondolom felesleges is.
Most csinálgatok szép lassan egy 500-ast nem számolom,mert ha számolnám lehet hogy nem csinálnám,elmennék inkább merülni all inclusive 2x1 hétre a Vörös tengerre :hehe:

Groeg
Korallszirt Mester
949 5

Groeg » 2011.10.06. 19:00

Azt szeretném kérdezni: az egyik acrom, ami eddig zöld színű volt, átment kék színűbe.
Kb. egy hónap leforgása alatt. Ez normális?

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2011.10.06. 19:04

Groeg írta:Azt szeretném kérdezni: az egyik acrom, ami eddig zöld színű volt, átment kék színűbe.
Kb. egy hónap leforgása alatt. Ez normális?

Csak nyomelemek kérdése. A színek elég jól befolyásolhatóak vele ha amúgy minden paraméter rendben van.
: Groeg (1)

Groeg
Korallszirt Mester
949 5

Groeg » 2011.10.06. 19:15

Én is erre gyanakodtam, de egy hete leálltam a nyomelem adagolással, mivel egy kis algásodást tapasztaltam. Szerinted próbáljam újra? (mármint a nyomelem adagolást)

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2011.10.06. 19:26

Félreértettél.

A különböző nyomelemek különböző színeket hoznak elő a korallokból (természetesen egy rózsaszín korall sose lesz citromsárga, de zöldből könnyedén elő lehet csalni kéket vagy lilát például).

Ha jód-bróm-flór kombó pl. a rózsaszín színeket erősíti
A kálium és a bór a vörös pigmentet erősíti
A Vas-mangán-cink, stb.. a zöldet
A kék és lila színeket nem ismerem pontosan milyen összetételű nyomelem-komplex erősíti.

Ha nálad az adagolás úgy történik, hogy valamelyik fajtából domináns mennyiséget adagolsz (Vagyis többet, mint a természetes fogyás) akkor abba az irányba el fognak menni a színek.
Ha a zöld színű acro kékbe megy át annak 2 oka lehet:

1., Kevés a vasad (ez a kevésbé valószínű, mert akkor inkább tompulna a színe)
2., Többet adagolsz a kék színt erősítő nyomelemekből, mint amennyi természetesen fogy. Ez egy érdekes játék: egy darabig jó, mert tudsz kék korallt csinálni, csak vigyázni kell a mennyiségekkel, mert a túladagolás is káros.

Ha leállsz mindennel azzal csak azt éred el, hogy valószínűleg visszazöldül a korallod. A kék úgyis szebb :)

Én is hozzászólok