500 Literes tengeri akvárium építése az alapoktól!

minden téma ami a kezdő akvarista segitségére lehet
killerpanda
Bohóchal
62 1

Re: 500 Literes tengeri akvárium építése az alapoktól!

killerpanda » 2016.01.12. 09:48

Selena » 12 jan. 2016 10:30 írta:Tehát akkor a kolléga hagyjon abba mindenféle kerdezgetest és inkább menjen be egy könyvesboltba és vegyen könyvet. Ok, maximum egy könyvet fog találni, Janosunket...persze abból sokmindent meg fog tudni, de közel sem mindent...a technikarol például nem sokat...vagy keresgeljen az interneten...persze ha beszél angolul, németül vagy éppen spanyolul...és ha nem beszél csak magyarul? Vagy menjen el akvaristakhoz...és ha Pilipocson lakik és nincsen 100km-es körzetben még sós víz sem...Szvsz így lehet jól elriasztani valakit erről a fórumról... És én pont ezért is hiányolom nagyon az akvárium naplokat ahol az akvarista folyamatosan vezeti mi történik az akvaba hétről hétre és azt a fórum megvitatja... Na ezekből lehet igazán tanulni...de lehet én látom megint rosszul...

Hali, az én ertelmezesem szerint nem azt írta hogy ne kerdezzen, hanem előbb olvasson utána, - mindegy milyen feluleten - miképp működik a rendszer, a lehabzo pl, miért van ra szukseg, mert ezek megtalalhatoak itt is.
Regebbi topicok atolvasa, pl a tied is, sok kerdesre valaszt adnak, mivel a legtobbjuk mar felmerult es meg is lettek válaszolva, stbstb.

Utana pedig itt lehet pontosítani, illetve tovabbvinni a történetet.

moonraker
Remeterák

moonraker » 2016.01.12. 09:58

Szervusz!
Sok téren igazad van kell tanulni és utánnanézni dolgoknak hogy mi miért van de jó könyv ill leírás kevés van ami van az meg angol ezért érdeklődök a tapasztaltabb fórumtársaktól meg ha összeá minden akkor gyakorlatban meglehet tanulni. Tengeriztem már régebben több évig de azóta a technika kicsit fejlődött! Ami az állatokat illeti bohochalat szeretnék aztán majd a többi majd alakul. Korallban lágykorallokkal meg LPS es kezdeném 3s hogy később SPS lesz e nem tudom! A technikát úgy építem meg hogy tudja a kellő vízminőséget és a többi a jövő zenéJn és. A LED lámpák ma meglesznek meglátom mekkora fényt adnak és ha nem lesz jó akkor van HQI lámpám.

S****a
Kitiltott felhasználó
434

S****a » 2016.01.12. 10:01

Sajnos emberek vagyunk és a saját karunkon tanulunk...de rendben legyen úgy...úgyis az újonc akvarista fogja eldonteni hogy mit csinál és nem mi...az én régebbi topikom sajnos használhatatlan ugyanis az összes bejegyzésem törődött...de talán az új, igaz az már nem annyira részletes...
Nade mindegy is...ha a kolléga kérdez azért próbáljunk meg Neki a legjobb tudásunk szerint válaszolni ahogy mindig is tettük...én is ezen a fórumon tanultam meg sokmindent...
Az olvasás veszélyezteti a hülyeséget.

moonraker
Remeterák

moonraker » 2016.01.12. 12:15

Nekem nem azzal van bajom hogy nem tudom hogy a lehabzó mire való és most hogy szűrőt építek rengeteg képet leírást néztem de én inkább szeretem a tapasztaltabb fórumozók véLk eményét kikérni hogy kinek mi vált be és mi működik jól. Selena fórumtárs sokat segített meg egy páran de sajnos nem mindenkiben van meg a segítő szándék pedig szerintem egy fórum azt a célt szolgálja hogy a feltett kérdésekJ et kitárgyaljuk megvitassuk. De ez az én véleményem! Nem vagyunk egyformák.

barnajanos
Korallszirt Mester
820

barnajanos » 2016.01.12. 14:20

Értem én hogy segítő szándék, de amikor a kérdés mögött érződik hogy nem tudod az alapokat akkor nem érdemes a kérdésre válaszolni mert úgyse mész vele semmire. Konkrét példa: megkérded, hogy hova tedd a CO2 palackot a balling tartályok mellett. Elkezdhetem magyarázni hogy mi az a balling meg mire kell a CO2 de ilyenkor inkább az motoszkál bennem hogy a szükséges mennyiségű tudást nem lehet egy fórumba begépelni. Megtettem, könyv méretű lett. Egy fórum nem az a hely ahova 50-100 oldalas írásokat be kéne illeszteni. Konkrét kérdésekre szívesen válaszolok, de nulláról nem tudom elmagyarázni a dolgokat. Illetve nem is nulláról, mert azért valami tapasztalatod van, de hogy pont mi az nem derült ki. Így azért elég nehéz. Persze találgatni lehet, meg le is írhatom hogy nekem pl. az Atman fűtő vált be mostanában, de azt érzem, hogy ez a legkisebb megoldandó kérdés nálad. Ezért írtam, hogy az alapoktól kéne elindulni. Hidd el nem rossz szándék vezetett, hanem ahogy Hanter is leírta: így lenne az egyszerűbb meg az olcsóbb.

Az meg hogy mindenki a saját kárán tanul persze igaz, csak kérdés milyen mértékben. Én pl. megvettem pár tízezer forintnyi könyvet már az elején, azóta meg bőven százezer felett járhatok. Viszont minden forint megérte, anélkül nagyságrendekkel többe került volna. Ami egyszer már fel van találva miért én kísérletezzem ki újra?

ToniCube
Bohóchal
76

ToniCube » 2016.01.12. 14:25

barnajanos » 12 jan. 2016 15:20 írta:Értem én hogy segítő szándék, de amikor a kérdés mögött érződik hogy nem tudod az alapokat akkor nem érdemes a kérdésre válaszolni mert úgyse mész vele semmire. Konkrét példa: megkérded, hogy hova tedd a CO2 palackot a balling tartályok mellett. Elkezdhetem magyarázni hogy mi az a balling meg mire kell a CO2 de ilyenkor inkább az motoszkál bennem hogy a szükséges mennyiségű tudást nem lehet egy fórumba begépelni. Megtettem, könyv méretű lett. Egy fórum nem az a hely ahova 50-100 oldalas írásokat be kéne illeszteni. Konkrét kérdésekre szívesen válaszolok, de nulláról nem tudom elmagyarázni a dolgokat. Illetve nem is nulláról, mert azért valami tapasztalatod van, de hogy pont mi az nem derült ki. Így azért elég nehéz. Persze találgatni lehet, meg le is írhatom hogy nekem pl. az Atman fűtő vált be mostanában, de azt érzem, hogy ez a legkisebb megoldandó kérdés nálad. Ezért írtam, hogy az alapoktól kéne elindulni. Hidd el nem rossz szándék vezetett, hanem ahogy Hanter is leírta: így lenne az egyszerűbb meg az olcsóbb.

Az meg hogy mindenki a saját kárán tanul persze igaz, csak kérdés milyen mértékben. Én pl. megvettem pár tízezer forintnyi könyvet már az elején, azóta meg bőven százezer felett járhatok. Viszont minden forint megérte, anélkül nagyságrendekkel többe került volna. Ami egyszer már fel van találva miért én kísérletezzem ki újra?

Szerintem a lexikális tudás fontos, de a gyakorlati amit tud hasznosítani.

Ergo, moonraker, ha lehetőséged van rá, menj el valakihez akinek van működő akváriuma, lehetőleg hasonló méretben, s "másold le", ha tetszik.
Az működni fog, s ha többet is megnézel, akkor nem fogsz felesleges dolgokat beletervezni s semmit sem kihagyni.

Konkrétan, pl nekem egy 140/60/60as közel 500 literes van. El tudom mondani mi van hozzá, mitől működik, millyen csapdákba futottam bele. Ezzel s az előző 2 aksimmal, az elmúlt 4 évben. De regényeket nem szeretek írni :) ergo telefonon vagy személyesen. Ha érdekel, küldj egy PÜt, s telefonszámot.

Humbuk
Bohóchal
77 2 1

Humbuk » 2016.01.12. 19:48

Én mint teljesen kezdő szintén azok álláspontját vallom, akik azt mindják elöször utánna kell nézni a dolgoknak. Nincs elég infó a fórumon :shock: ne szórakozzatok már velem! Én biztosra mindom több 100 órát olvastamm már itt és amit eddig megtanultam itt szettem magamra (Na jó János könyvét én is olvastam, de mire megvettem a fórumról már nagyon sok mindenről olvastam). Nézzétek meg hány ezer oldal topik van. Kinyitsz egy 5-7 éve nyitott topicot és végog olvasod, egy kezdőnek minden infó friss info. Azt hogy nem segítő készek a fórum tagok szerintem nem igaz, ha van konkrét kérdésed kapsz rá választ, de ha csak kérdezget arra nem lehet válaszolni , azaz inkább úgy mondom nagyon fárasztó és nehéz.
A naplókban sok igaszság van, abból nagyon sokat lehet tanulni, de a napló tulajdonosára nagyon sok feleslegesnek érzett plusz terhet ró amire sokszor nincs idő, legalább is én ebben a cipőben járok.

moonraker
Remeterák

moonraker » 2016.01.12. 20:02

Csak kérdezgetek informálodok ez igy van de csak pontositani szeretném az elképzeléseimet a fórumtársakkal! És van aki segít nem mindenki szeretne egy könybesboltból tanulni. Van biologus a családban így hogy mi miért van van némi fogalmam.

hanter13
Korallszirt Mester
204 2 4 1 1

hanter13 » 2016.01.12. 20:23

Ugyan tartom az előző véleményem, de akkor lássuk a részleteket.

- milyen aksi lesz? (lágy, lps, sps, vegyes, előbb ilyen, aztán olyan?)
- mekkora lesz az aksi
- mekkora lesz a szekrény?
- milyen lefolyót tervezel? alul, hátul, box?
- hány fokos helységben lesz? Lesz-e bútorozva alul, felül?
- milyen állványon fog állni? tégla, fa, vas, alu?
- milyen eszközeid vannak most amit fel akarsz használni? Pontosan, típus, teljesítmény megjelöléssel, darabszámmal
- mennyit szánsz a projektre a meglévő cuccokon felül? (akvárium üveg megvan?)
- mivel fogsz világítani? Ne írd, hogy led, aztán ha nem jön be hqi. 300 liter felett ez nagyon komoly rezsi különbség. Nem úgy megy az, hogy csak lecseréled..
- havonta mennyit szánnál rá a fenntartásra kb?
- mennyi halat akarsz bele?
- élő vagy száraz kővel indítanál?

ui: olvass utána, hogy mi a különbség a balling és a ca reaktor között. Továbbá vedd figyelembe, hogy a reaktor nem egyenlő a ca reaktorral. Reaktort kapsz 10 ezerért, ca raktorból a szarok is több 10e-be kerülnek.

moonraker
Remeterák

moonraker » 2016.01.12. 21:01

Az akvárium vegyes lessz majd de először nem túl kényes állatokat teszek bele mindenképpen.
A méret 140*60*60 cm 10mm üvegből ami megvan kifúrva megcsiszolva
Az állvány 30*50 zsártszelvény és 90cm magas lesz ez bőven elbírja ezt a terhelést az állvány tetején vízálló 18mm rétegelt lemez saváló csavarokkal lefogatva rajta 30mm nikecel.Az alsó polc 12mm vízálló rétegelt lemez saváló csavarokkal lefogatva.
Alúl van betervezve egy vízálló elosztó doboz a zárlat védelemért ill Fi relé ill jó földelés ami nélkül egy akvárium főleg tenger életveszélyes!!!
Az üveg hátul lesz megfúrva H2O verflow lefolyóval a 2 db nyomó ág kacsacsőr bevezetővel lesz megoldva hogy jobban terelje a vizet.
Lesz bútorozba tölgy bútorlappal alul felül és építek be elszívót fentre ill lentre is amihez építek szabályzó modult hogy akkor induljon a ventilátor amikor kell.
Egy közlekedőben lesz elhelyezve ahol télen fűtve van ami kb 23 - 24 fokot lelent nyáron kicsit töb lesz de lesz betéve légkondi.
Az akváriumban 2db Tunze turbelle 6101 12000L/h lesz bent ami elég lesz átáramoltatni a vizet és rajta lesz az áramlás vezérlő is. Ha alul kevésnek bizonyul a vízmozgás akor egy Jabeo 101 áramoltatót betudok még tenni.
Alul Eheim felnyomók lesznek 1250 típus. A lehabolót is egy Eheim felnyomó nyomja majd a visszatérő ágon meg Egy aquabee motor kerül rá és egy 200W ATMAN fűtés megy bele.Lesz egy kiegyenlítő tartály amit két lépcsős vízszintszabályzóval csinálok meg.A tartály mérete 40*40*50
A világítás LED lesz és megvan 3 lámpám ami össz 225W amiben magas fényű ledek vannak és bevan építve a kék led is. Ez nem tol nagy hőt és kevés fogyasztás melett jó fényt ad.
Szerintem mire összeáűll minden még 50-60.000Ft rámegy de mivel van iparom ezért nagykeráron kapok meg mindent ami kell így az árak alakulhatnak.
Havi szinten annyit szánok az üzemeltetésre amennyi szükséges ezt előre nem lehet megmondani!
Mivel van kb 100-150 Kg száraz kövem ezért ezzel indul az akvárium de élő vízzel lesz feltöltve.
Induláskor max szenet használok még hogy a lehabolóbol kikerülő vizet még átszűrjem és a maradék szennyet is megszűrjem ill tisztább lesz a víz tőle!A szűrést lebegtető szűrővel csinűlom meg mert akkor a víz sokkal nagyobb felületen találkozik a szénnel mintha beledobnám zsákba valahova.
A balling és a reaktoros témának utánnanézek de induláskor egyik sem fog kelleni.

Remélem nem hagytam ki semmit és válaszoltam minden kérdésre kimerítően!

Én is hozzászólok