500 Literes tengeri akvárium építése az alapoktól!

minden téma ami a kezdő akvarista segitségére lehet
hanter13
Korallszirt Mester
204 2 4 1 1

Re: 500 Literes tengeri akvárium építése az alapoktól!

hanter13 » 2016.01.12. 22:06

moonraker » 12 jan. 2016 21:01 írta:Az akvárium vegyes lessz majd de először nem túl kényes állatokat teszek bele mindenképpen.
A méret 140*60*60 cm 10mm üvegből ami megvan kifúrva megcsiszolva Jól értem, hogy akkor ez már meg van?
Az állvány 30*50 zsártszelvény és 90cm magas lesz ez bőven elbírja ezt a terhelést az állvány tetején vízálló 18mm rétegelt lemez saváló csavarokkal lefogatva rajta 30mm nikecel.Az alsó polc 12mm vízálló rétegelt lemez saváló csavarokkal lefogatva. Nem biztos, hogy le kell fogatni csavarral, de le lehet. A 3 cm nickecel szerintem nem szükséges, szerintem elég kb. 1,5-2cm. Hány lába lesz az állványnak? Mivel lesz bevonva? A sima festék 1 év alatt lemállik rozsdástul kb...
Alúl van betervezve egy vízálló elosztó doboz a zárlat védelemért ill Fi relé ill jó földelés ami nélkül egy akvárium főleg tenger életveszélyes!!! Mindig értetlenül állok a FI relé téma előtt. Én 30 éve nem laktam olyan helyen ahol ne lett volna központilag. De úgy látszik én vagyok az UFO :evil:
Az üveg hátul lesz megfúrva H2O verflow lefolyóval a 2 db nyomó ág kacsacsőr bevezetővel lesz megoldva hogy jobban terelje a vizet. Nem ismerem ezt a H2O overflow dolgot, de a nevéből ítélve nem értem. Minek overflow ha fúrva van az aksi?
Lesz bútorozba tölgy bútorlappal alul felül és építek be elszívót fentre ill lentre is amihez építek szabályzó modult hogy akkor induljon a ventilátor amikor kell.
Mivel lesz lekezelve a rohadás ellen? Az elszívást hogy oldod meg? Nekem beletört a bicskám... Mivel és hova vezeted ki?
Egy közlekedőben lesz elhelyezve ahol télen fűtve van ami kb 23 - 24 fokot lelent nyáron kicsit töb lesz de lesz betéve légkondi. Ebben az esetben nem lesz szükséged fűtésre szerintem. Persze rakhatsz bele, majd legfeljebb kidobod..
Az akváriumban 2db Tunze turbelle 6101 12000L/h lesz bent ami elég lesz átáramoltatni a vizet és rajta lesz az áramlás vezérlő is. Ha alul kevésnek bizonyul a vízmozgás akor egy Jabeo 101 áramoltatót betudok még tenni. Milyen az a Jebao 101?
Alul Eheim felnyomók lesznek 1250 típus. A lehabolót is egy Eheim felnyomó nyomja majd a visszatérő ágon meg Egy aquabee motor kerül rá és egy 200W ATMAN fűtés megy bele. Ezt a mondatot nem értem. Most akkor ki kivel lesz?? A lehabra oké az eheim, felnyomónak vagy aquabee vagy jebao kéne. Az eheim 1250 se nem takarékos, se nem halk.Lesz egy kiegyenlítő tartály amit két lépcsős vízszintszabályzóval csinálok meg.A tartály mérete 40*40*50
A világítás LED lesz és megvan 3 lámpám ami össz 225W amiben magas fényű ledek vannak és bevan építve a kék led is. Ez nem tol nagy hőt és kevés fogyasztás melett jó fényt ad. Ez majd kiderül, hogy milyen.
Szerintem mire összeáűll minden még 50-60.000Ft rámegy (szerintem ezt erősen alulbecsülted, de majd elválik) de mivel van iparom ezért nagykeráron kapok meg mindent ami kell így az árak alakulhatnak.
Havi szinten annyit szánok az üzemeltetésre amennyi szükséges ezt előre nem lehet megmondani! Én 15-25 közé tippelem mindenestül.
Mivel van kb 100-150 Kg száraz kövem ezért ezzel indul az akvárium de élő vízzel lesz feltöltve. Ennyi kő nem kell bele. Viszont kellene venned legalább 10-20 kg élőkövet. A nálam okosabbak azt mondják, hogy az élővíz sokat nem segít... de legalább beviszel vele szennyezést.
Induláskor max szenet használok még hogy a lehabolóbol kikerülő vizet még átszűrjem és a maradék szennyet is megszűrjem ill tisztább lesz a víz tőle!A szűrést lebegtető szűrővel csinűlom meg mert akkor a víz sokkal nagyobb felületen találkozik a szénnel mintha beledobnám zsákba valahova.
A balling és a reaktoros témának utánnanézek de induláskor egyik sem fog kelleni. helyes / így van

Remélem nem hagytam ki semmit és válaszoltam minden kérdésre kimerítően!
: spetya007 (1)

moonraker
Remeterák

moonraker » 2016.01.13. 05:09

A festés nem nagy kunszt kétszer van alapozva meg kétszer festve valamilyen jó zománcfestékkel! Nekem van kb 10 éves állványom amin alig látszik az idő. Az elszívás ezért kell hogy a sós pára ne a lakásba mennyen meg rakodjon ki az állványon stb. 50 es ragasztható vízcsővel lesz csinálva meg kell egy csendes ventlátor meg egy pára érzékekelő. A nikecelt azért gondolom vastagabbra mert közel 8 mázsa lesz rajta ott már észnél kell lenni dolgokkal. Az állványnak 6 lába lesz hogy középpen se hajoljon meg de ekkora zártszelvénynél amivel csinálom élére fordítva nem lehetne gond! Meg meghegesztem rendesen!a Fi relé mindíg jó ha van egy vizes térbe kis áramu és áramerösségű ha baj van oldjon azonnal! A szerkezet MDF lappal lesz burkolva és lesz még szekrény felette majd. Azért EHEIM meg Aquabee motorok lesznek mert van belőlűk vagy 5 db némelyik még dobozban és van eltérő kapacítású is. Ahhoz hogy induljon üresen csak kővel a medence még korallhomok ,só meg akkor pár élőkő kell és enny! Ez nincs még 60.000 sem! A többi ráér! Az owerfow egy jófajta lefolyó az akváriumba!

S****a
Kitiltott felhasználó
434

S****a » 2016.01.13. 08:12

Csak annyi megjegyzés, hogy tiszta víz párolog az akvariumbol amit ozmoval folyamatosan vissza kell pótolni, hogy a viz sosurussege ne változzon mert azt a korallok nehezen tolerálják. Ezért egy vízszint szabalyzora is szükséged lesz (mondjuk egy Tunze 3155)
Az olvasás veszélyezteti a hülyeséget.

Groeg
Korallszirt Mester
962 1 6

Groeg » 2016.01.13. 08:16

moonraker » 13 jan. 2016 05:18 írta:http://www.customaquariums.com/c-2-h2overflow.aspx

Ez nem biztos, hogy csendes lesz.

moonraker
Remeterák

moonraker » 2016.01.13. 08:24

Vizszint szabályzó lesz egy 2 lépcsősami két jelzést tud adni. Mindenképpen automatikusan adagolom a vizet ami elpárolog. De én csinálom meg hozzá az elektronikát ami már régebben bizonyított!
Mivel hátul van az üveg megfúrva tudtok ajánlani csendesebb lefolyót ha az általam kinézett típus hangos véleményetek szerint?

S****a
Kitiltott felhasználó
434

S****a » 2016.01.13. 08:30

moonraker írta:Vizszint szabályzó lesz egy 2 lépcsősami két jelzést tud adni. Mindenképpen automatikusan adagolom a vizet ami elpárolog. De én csinálom meg hozzá az elektronikát ami már régebben bizonyított!
Mivel hátul van az üveg megfúrva tudtok ajánlani csendesebb lefolyót ha az általam kinézett típus hangos véleményetek szerint?

http://www.shop-meeresaquaristik.de/Fil ... 12367.html

barnajanos
Korallszirt Mester
820

barnajanos » 2016.01.13. 08:31

moonraker » 2016.01.13. 05:09 írta:Ahhoz hogy induljon üresen csak kővel a medence még korallhomok ,só meg akkor pár élőkő kell és enny! Ez nincs még 60.000 sem! A többi ráér! Az owerfow egy jófajta lefolyó az akváriumba!

No akkor számoljunk. 10 kg élőkő 35.000 Ft, és ez a nagyon minimum mennyiség szerintem. Minél több annál jobb, annál gyorsabban alakul ki a stabil élővilág. És ami időt az elején a kinlódással töltesz az is nettó veszteség (villanyszámlában, meg ami anyagokat még felhasználsz pl. baci kultúra hegyek, vízcserék, algapucolás, ...). Olvasd el placi kolléga témáját, asszem Egyből a mély vízbe a címe. Ő tisztán száraz kővel indult. Látni fogod mit szívott vele. Persze lehet használt küvet venni olcsóbban, de ott nagyon figyelj oda mit veszel. Én csak működő akváriumból merném megvenni a követ, ahol látszik hogy szép akváriumot képes fenntartani. Símán bele lehet szaladni nitrátos, üvegrózsás kövekbe is, amivel nagyon sok macerát veszel a nyakadba. És az élővilág se olyan rajta mint a friss import kövön.
Kell még egy vödör só ami 20eFt körül van. Plusz ozmovíz, ami minimum 5eFt. Száraz kővel indításnál kell még baci kultúra is sok, ami még pár ezer forint. Máris túlléptük a 60 ezret, pedig a minimum élőkővel számoltam, és egy csavar sincs még hozzáadva. Meglepődnék ha 100eFt alatt lennél mire feltöltöd az akváriumot. Aztán jönnek az élőlények.

A csendes lefolyás titka, hogy a víz ferdén lejtősen jöjjön lefele. Nem lehet a csőben se vízszintes se függőleges rész, nem lehet könyök se (hirtelen kanyar). Ezért legjobb ha gégecsővel van megoldva. És az üvegen kívül kapni kell levegőt a csőnek (mondjuk egy T idom az akvárium mögött, aminek egyik ága felfele áll és felér a vízszint fölé). Ha ez így van megoldva akkor csendes. Vagy ha van több lyuk fúrva, akkor az egyik ág felül kicsit alacsonyabbról veszi a vizet, ezen van alul egy csap, és azzal beszabályozod hogy itt jöjjön le a víz 99%-a, és végig tele legyen a cső. A másik cső a vészlefolyó szerepét tölti be, mert a csapos szabályozás bizonytalan, állítgatni kell, ha fentről valami beleesik akkor el is tud dugulni. Kell valami ami ilyenkor közbelép és megmenti a szobát az elázástól.

S****a
Kitiltott felhasználó
434

S****a » 2016.01.13. 08:47

Arra figyelj, hogy ha ilyen hátsó fali lefolyód van, akkor az üvegen átmenő könyök ne függőlegesen menjen le, hanem kicsit döntve és a gegecso is. Így a viz nem lezuhanni fog hanem a gegecso falán lefolyni és így halkabb lesz.

moonraker
Remeterák

moonraker » 2016.01.13. 08:55

Hát az induló kőltség vagt y átlépi a 60 at vagt y nem majd kiderül amit még megkell venni azt megkell venni. Viszont naGF y kJ erre megtudok venni mindent! Az ozmót szerintem vaGF y gyantával csinálom vagy beüzemelem a lágyító gépet!
Mivel olyan helyen dolgozom ezért a villany olcsóbb azzal nem igen foglalkozom. 2 lefolyónak van juk meg 2 visszatérőnek.mindkét sarkába van egy egy. Szerintem az úgy jó lesz. Majd induláskor a baci kultúrát megbeszéljük hogy milyent tegyek bele. De akkor nem tőltöm fel a medenét élő vízzel ahogy javasolták nehogy bevigyek vele valamit haem zsir új vízzel.

Én is hozzászólok