Szűrő rendszerek

technikai kérdések, ötletek, konkrét kivitelezések, épí­tési tanácsok
pato
Ikra

Szűrő rendszerek

pato » 2018.06.26. 23:51

Nem találtam olyan témát ami ezzel foglalkozna ezért nyitottam egy újat, de lehet volt már ilyen... Már régebb óta olvasok különboző szűrési technikákról és szeretnék néhány kérdést feltenni illetve többet megtudni a témával kapcsolatban.

Egy tengeri akváriumnál eddigi ismereteim szerint az alapot, egy jó lehabzó és az élőkövek és homok biológiai szűrése adja. Ezenkívűl a fizikai és kémia szűrés bővíthető különböző szénszűrőkkel, szivacsokkal stb.. Emelett több helyen is olvastam refugiumokról, mangrovés szűrésről.

Engem főleg a refugiumok és egyéb "alternatív" szűrési módszerek érdekelnének. Mik a tapasztalatok, mik vannak és melyikkel érdemes foglalkozni? Illetve ha van mi a "tökéletes" (vagy legalább ahhoz legközelebbi ha van ilyen) szűrési megoldás?

Isotop
Császárhal
244 3 2

Re: Szűrő rendszerek

Isotop » 2018.06.27. 06:30

Nekem nem rémlik, (6 éve vagyok a fórumon) hogy bárki is letért volna a hagyományos útról..

Számomra ez a megoldás eléggé szimpi, és a jövőben, lehet hogy ki is próbálom..

http://www.ecosystemaquarium.com/produc ... racle-mud/

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2018.06.27. 09:09

Nekem - és úgy általánosságban a nemzetközi közösségnek - az a tapasztalata, hogy ugyan tökéletes szűrés nincs, de ahhoz legközelebb az általunk "Berlini" rendszernek nevezett szűrés messze a legegyszerűbb ÉS leghatékonyabb. Tehát aminek az alapja egy erős habzó.

Időről időre felélednek mindenféle alternatív módszerek. Ezek közül soknak van létjogosultsága részben vagy egészben (inkább részben), mint pl.: az algaszűrő mostanság újra népszerű a Triton rendszerrel kapcsolva. Csak a "miért" változott. Régen az algaszűrő tápanyag-kontroll szerepet töltött be, a Tritionban teljesen más a célja, mert a habzás már elég jó ahhoz, hogy ne legyen gond a vízminőséggel.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!
: Hezoa (1)

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2018.06.27. 10:37

Visszatérve az utolsó kérdéseidre:

Én a mostani akváriumomat közel 3 hónapig futtattam habzó nélkül / minimális habzóhasználattal az alacsony tápanyagszintek miatt, csupán algaszűrővel.

A legfontosabb tapasztalatom (eltekintve attól, hogy értelem szerűen habzó nélkül elkezdett a nitrát / foszfát szép lassan emelkedni, ami esetemben kívánatos volt, de másnál nem feltétlen az) az volt, hogy sok egyéb anyag is felgyülemlik habzó nélkül a vízben. Pl. kén, molibdén, különböző fémek, foszfát tessztel nem mérhető foszfor, stb..) Ezeknek egy része nyilván egy ideig / alacsony koncentrációban ártalmatlan, akár még pozitív hatása is lehet de nagy töménységben már nem egészséges és gondokat okoz(hat).

Ezek miatt én nem hiszek semmilyen alternatív habzó nélküli rendszerben. A habzó szvsz legyen mindig a stabil alap. Ezek után lehet finomhangolni mindenfélével, ismerve és számolva az esetleges mellékhatásokkal. Pl: egy jó refugium segít a PH ingadozást csökkenteni, elszaporodnak benne olyan kis állatkák amik az akváriumban a halak miatt nem tudnának, ez remek tápanyag illetve maradék eltakarítók. Az algák tudnak cukrokat termelni ami kutatások szerint tápanyag a koralloknak. És még lehetne sokáig sorolni. A kulcs, hogy az ember megértse, hogy mit miért csinál. Mert ami működik X akváriumban nem feltétlenül fog működni Y akváriumban - és ennek nem feltétlenül a termék az oka, hanem a körülmények, amik között használjuk.

Hezoa
Remeterák
5

Hezoa » 2018.06.27. 12:12

Ha nem túl erős a leghabzó,lehet kompenzálni több élőkővel?
"Pezsdüljenek a vizek. . ."

pato
Ikra

pato » 2018.06.27. 12:33

Köszönöm a válaszokat!

Úgy értettem én is, hogy a berlini alap mellé még miket lehet kiegészítésként alkalmazni. Amikről eddig hallottam a különbözö szivacsok, szénszűrők meg UV-szűrők melett, azok a refugiumos, algás meg egyéb növényes módszerek voltak. Ezek szerint nagyjából ezek azok amik működnek is.

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2018.06.27. 13:15

Hezoa írta:
2018.06.27. 12:12
Istenigazából nem, mert pl. foszfátot nem nagyon fog bontani a baktérium közösség, illetve - privát vélemény - az élőkő nagyon túl van értékelve, ha a mennyiségét tekintjük.

Továbbá +10 kg kő 50e forint. +50e forintból egy klasszissal jobb habzót lehet vásárolni és annak szvsz több értelme van.

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2018.06.27. 13:21

pato írta:
2018.06.27. 12:33
Köszönöm a válaszokat!

Úgy értettem én is, hogy a berlini alap mellé még miket lehet kiegészítésként alkalmazni. Amikről eddig hallottam a különbözö szivacsok, szénszűrők meg UV-szűrők melett, azok a refugiumos, algás meg egyéb növényes módszerek voltak. Ezek szerint nagyjából ezek azok amik működnek is.
Szivacsot illetve mechanikus szűrést én személy szerint maximum időszakosan használnék.

Én pl. szenet folyamatosan használok, mert az algaszűrő sárgítja a vizet, amin a szén sokat segít.

UV szűrő otthoni körülmények között (feltételezve, hogy nem egy betegséggel küzdesz) kidobott pénz.

A refugiumot / algaszűrőt két célra lehet hasznlni:

1) Az algák remekül csökkentik a nitrát / foszfát értékeket. Tehát a vízminőség javítására tökéletesen alkalmasak. Amire figyelni kell, hogy az algák rengeteg nyomelemet is kivesznek a vízből a korallok kárára, erre oda kell figyelni és megfelelően adagolni a szükséges nyomelemtöbbletet

2) ahogy már korábban írtam új kutatások szerint az algák ciklikusan komplex karbohidrátokat engednek a vízbe, mint a működésük mellékterméke. Ez hasznos tápanyag az akvárium lakóinak és a koralloknak is. Erre is lehet őket hasznosítani.

Cserébe azért rengeteg hátulütőjük van, pl.: a helyigény, az energiaigény, a már említett "kannibalizmus" a korallokkal szemben (mert ugyan az az igényük csak az algák jobban hasznosítják az anyagokat), sárgítják a vizet, gondozást igényelnek, stb...

Aki tudatosan használ algaszűrőt, nem csak azért, hogy legyen ott nagyon szépen tud működni és nyugodtan lehet használni, ha tiszta a működés és a cél is.

Hezoa
Remeterák
5

Hezoa » 2018.06.27. 20:27

sasa írta:
2018.06.27. 13:15
Hezoa írta:
2018.06.27. 12:12
Istenigazából nem, mert pl. foszfátot nem nagyon fog bontani a baktérium közösség, illetve - privát vélemény - az élőkő nagyon túl van értékelve, ha a mennyiségét tekintjük.

Továbbá +10 kg kő 50e forint. +50e forintból egy klasszissal jobb habzót lehet vásárolni és annak szvsz több értelme van.
Köszönöm a választ!Tehát fölösleges az akvárium térfogának 10%-nál több élőkővel ellátni az akváriumot?
"Pezsdüljenek a vizek. . ."

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2018.06.27. 21:31

Ha csak nem dekorációs céllal venned akkor nem, inkább költsd az arat jobb technikara.

Én is hozzászólok