Áttérés a csöpögős szisztémáról a berlini típusra

Áttérés a csöpögős szisztémáról a berlini típusra

Egy évig üzemelt csöpögős rendszerű szűrésben egy 350 literes szirtes akvárium. Mivel a szirtes akvárium nem csöpögtetős szűrést igényel így úgy döntöttem átalakítom berlini típusúra.
A következő okai voltak az átállásnak:
– magas nitrát szint
– magas foszfát szint
– nem kívánatos algák

Első lépés a csöpögtető torony megszüntetése, perlon vatta szűrő beiktatása, egy H&S 150 F 2001 fölöző beüzemelése plusz néhány kiló élőkő rakása a technikai tartályba, tibs féle zajcsökkentő ötletek alkalmazása.

Ez az átalakítás egy vízcsere alkalmával történt, ami elég sok időt igényelt. Következő lépés előre jól megtervezett és lemodellezet átalakítási folyamat az akvárium korallszirtjének az átrendezése illetve pvc tartó állványra való felrakása. Ez egy több napos munkafolyamat, melyről egy pontos átalakítási tervet kell készíteni.
Külföldi akvaristák tanácsait leszűrve minimum kettő naposra terveztem az átalakítást(ragasztó száradása, szírt összerakása). Fontos kellő literszámú tároló edényünk legyen, előtte 24 órával sós víz bekeverése, az akváriumban élő állatok átmeneti elhelyezésének előkészítése. Az akvárium vízének ¾ részét leengedtem egy tiszta tároló edénybe ahova fűtést és keringetést biztosítottam, utána a szétbontott szirtet a maradék vízben jól átmostam és átraktam a leengedett vízbe. A fölkavart, koszos vizet kiöntöttem.

Az aljzatot kiszedtem, ami az én esetemben nem kerül vissza, csak 3 hónap múlva dekorációnak a szírt elé. A megtervezett és előre elkészített és ozmo vízzel feltöltött pvc tartót a kitisztított és szárazra törölt akváriumba beragasztottam. Száradási ideje minimum 24 óra.

Közben az élőkő és az állatok vízhőmérsékletét figyelni. Következő nap az akváriumot tiszta vízzel átmostam és szárazra töröltem. Fontos gumikesztyűt használni. A szírt összerakása egy időigényes munka és segítség szükséges hozzá. Az összerakásnál ara kell figyelni hogy a kövek közt is az áramlás tudjon mozogni, és lépcsőzetes legyen hogy a korallokat könnyen tudjuk elhelyezni.

A munka közben egy műanyag permetezővel a köveket sós vízzel nem árt nedvesíteni hogy elkerüljük a rajta levő élőlények elpusztulását. Az élőkövet soha nem szabad kefélni esetleg egy sebész csipesszel a nemkívánatos algákat leszedni. Miután stabilan állt a szirt , (Fúró és kötegelő használata)

Elkezdtem feltölteni a leengedett víz egy részét , ügyelve hogy ne keverjem fel a leülepedett koszt. És pótoltam az előre bekevert sós vízzel a szintig . Állatok visszahelyezése és keringetés elindítása következett. A pvc tartó lényege az hogy a szirt alól vízcsere alkalmával letudom szívni a lerakodott koszt, és az áramlás szinte mindenhol éri a szirtet.

Akvárium technikai oldala, másik helységből nézve.

ha8rd

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.