Az aquasunlight 2x250w HQI +4x54w T5 armatúra módositása

Az aquasunlight 2x250w HQI +4x54w T5 armatúra módositása

A nemrég vásárolt armatúrán kénytelen voltam változtatni mivel a reflektor kiképzése nem volt megfelelő. Ez abban nyilvánult meg hogy a fényerősséget hosszában kettö csikra concentrálta igy az ebben a sávban lévő korallokat megégette a máshol lévőket pedig barnulásra kényszeritette a fényhiány miatt.

Ezt a jelenséget a vizfelszintõl 23cm-es magasságban elhelyezett lámpatest produkálta. Igaz a gyártó 40cm-es magasságot ajánl, de ezt egy nappali szobában lehetetlen betartani mivel a cél az hogy az akváriumot világitsuk meg nem pedig annak környezetét ( nálam teljesen nyitott az akvárium), és ennél a magasságnál jelentős a fényveszteség is. Mielött ismertetném a gyakorlati kivitelezést térjünk ki a fényvisszaverődés idevonatkozó fizikai törvényeire a reflektor kialakitásához.

A balodali ábrán a szoródó reflexió-t láthatjuk ahol a behatoló és visszaverödő fénysugár szöge nem egyezik meg. Itt a felület egyenetlen és a hatásfok sem a legjobb, viszont nem koncentrált a fénysugár igy nem produkál “meleg pontot”. A jobboldalon pedig a tükrös felület által visszavert tükröző reflexió-t (specular) figyelhetjük meg ahol behatoló és visszaverödő fénysugár szöge megegyező. Ezt az utóbbi tipust választottam a reflektor anyagához.

A tükröző reflexió részletesen ábrázolva.

Ezután lássuk azt hogy mi történik ha tükrös felület szögét változtatjuk a fényforráshoz képest, és ezzel már csak egy lépésre vagyunk a reflektor gyakorlati megvalósitásához.

A készitendő reflektort tervezéséhez az AutoCAD programot használtam. A fényvisszaverődés szögének a rajzolása abból áll hogy a fényforrás közepéből húzunk egy vonalat a tükrös felületre és ahol ezek találkoznak innen húzunk egy merõleges segédvonalat a tükrös felülethez képest majd ezután ugyanebbõl a pontból kiindulva megrajzoljuk a visszaverődő fénysugarat aminek a szöge megegyezik a bejövővel, ugymint a harmadik ábrán látható. Ezt az emlitett programmal elég könnyű csinálni. Esetleg lehet kézzel is rajzolni de ehhez biztosan több idő kell.

Az armatúra félig lebontva az eredeti reflektorral és a 250W-os elektronikus ballast-al. A középen látható furatok az éjszakai LED-k számára vannak kialakitva.

A már meghajlitott reflektor a két szélső takaró alu lemezzel amit itt még takar a védőfolia. Itt a kettő reflektor helyett egy nagyot alakitottam ki megörizve az éjszakai világitást biztositó LED-eket. A képen sajnos nem látható a reflektor teljes hossza.

A hajtogatás ezen a gépen történt milliméteres pontossággal. A reflektor és a szélső takarók anyaga 0,5mm-es tükrös felületű aluminium ez 95%-os reflexióval rendelkezik.

A már összeszerelt lámpa az új reflektorral. Az első beüzemelés után rögtön látható volt a különbség mivel a fényelosztás sokkal jobb lett, de a végsőszó ugyis a korallok-é mivel őket nem lehet becsapni.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.