Chelmon rostratus – csipeszhal
Tudományos név: Chelmon rostratus (Linnaeus, 1758)
Magyar név: Csipeszhal
Synonim tudományos nevek:
- Chaelmo rostratus (Linnaeus, 1758)
- Chaetodon enceladus (Shaw, 1791)
- Chaetodon rostratus (Linnaeus, 1758)
- Chelmo rostratus (Linnaeus, 1758)
- Chelmon lol (Thiollière, 1857)
Idegen nyelvi nevei:
- Banded Longsnout Butterflyfish
- Beaked Butterflyfish
- Beaked Coralfish
- Breaked Coral fish
- Copperband Butterflyfish
- Copper-banded Butterflyfish
- Longnose Butterflyfish (angol)
- Orangebinden-Pinzettfisch
- Kupferbinden-Pinzettfisch (német)
Származási hely: Csendes-óceán nyugati része, Andamán-tenger, Ryu-kyu szigetek, Ausztrália (Nagy-korallzátony)
Tarthatóság: nehezen tartható faj
Korallos medencében tartható: általában korall biztos, azonban néhány egyed a csőférgeket, kagylókat és kisebb rózsákat megtámadhat.
Mérete: 14-20 cm-re nő meg
Táplálkozása: alacsonyabb rendűekkel táplálkozik, apró rákok, üvegrózsa, férgek, mesterséges élelmiszerekre, fagyasztott élelmiszerekre nehezen szokik rá.
Viselkedése: Fajtársaival agresszív lehet, egyébként a többi halat nem bántja
Ajánlott akvárium méret: 300 felett, inkább 500-1000 liter
Általános leírás:
A halunk a pillangóhalak családjába tartozik. Testfelépítése is ennek megfelelően alakul. Magas testfelépítésű, melyet fokoz az úszók elhelyezkedése. A hátúszójában több tövis is található, szám szerint 9 db. Ezeket a töviseket védekezésre is használja. Feje, szája hosszan előre nyúló innen kapta a nevét (csipeszhal) is. Teste alapszíne ezüstös fehér, melyet 5 narancs vörös, barnás vörös függőleges sáv tarkít. Az első sáv a szemen is keresztül halad. A farok tövön egy fekete függőleges sáv látható. A hátúszó hátsó felén egy szemfoltot láthatunk. Mivel a farokúszója áttetsző, így a teste látszatra a legszélesebb részénél ér véget.
A természetben a korallszirteken 1-25 m mélységben él magányosan, vagy párban. Többször lehet találkozni velük a folyótorkolatokban, part menti részeken. A víz sűrűsége 1.020-1.025 (1.026), hőmérséklete 24-26 Celsius fok.
Akváriumban való tartásának legkritikusabb része a beszoktatás fázisa. Egyrészről a vízminőségre érzékeny, más részről nehezen szoktatható rá az akváriumban megszokott élelemhez. A frissen beszerzett példányokat nagyon lassan szoktassuk hozzá az akvárium vizéhez.
Amennyiben az akváriumban találhatók apró élőlények, férgek, üvegrózsák úgy ezek kezdetben megfelelnek. A szakirodalom szerint vannak egyedek, melyek csak ezeket eszik, majd amikor ezek száma lecsökken, fokozatosan éhen halnak. Az elmúlt években néhány csipeszhalhoz volt szerencsém. Mindegyik példány megtanult, mást is enni, tehát ebből a szempontból én nem tapasztaltam problémát. A legmakacsabb példány esetében a tubifex törte meg az ellenállását. Utána már minden mást elfogadott. Általában a fagyikajára is hamar rászoktak, főleg, ha volt más hal is az akváriumban, ami már ette ezeket. Volt példány, ami a lemezes tápot is simán ette.
Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy vannak élelmiszerek, melyeket ugyan szeretnek, de tapasztalataim szerint könnyen okoznak bélbetegséget (bélgyulladást). Ilyen takarmány a sokak által kedvelt és etetett vörös szúnyoglárva. Valamint ennél a fajnál is és általában más olyan fajoknál, amik természetes takarmánya valamilyen (általában mérget) anyagot tartalmaz, a hosszú távú egészséges tartásához szükséges, hogy valamilyen mértékben, de hozzájusson ezen anyagokhoz. Különösen igaz ez olyan fajoknál, melyek természetes tápláléka szinte kizárólag ilyen élőlényekből áll. Igaz ez hüllőkre, madarakra, kétéltűekre és halakra is. A szervezetük anyagcseréje úgy alakult ki, hogy bizony igényli ezen anyagokat hosszabb távon. Jelen estben a csalánzó apró tengeri rózsákról van szó és az ezekben lévő csalánméregről. A legegyszerűbb, ha a tartó medencéjükből már kifogyott az üvegrózsa, azt továbbra is adni neki. Erre alapvetően két lehetőség kínálkozik. Az egyik, hogy kérünk az akvarista barátainktól, a másik, hogy egy kis akváriumban, az alsó szűrőakváriumban, annak egy részében magunk elkezdjük az üvegrózsát tenyészteni, és hetente, kéthetente adunk neki ezt is enni.
Egy videó a Tidal Gardens cégtől, mint érdekesség.
Egyébként a jól beszokott halacska sokáig elél akváriumban. A viselkedése rendkívül érdekes, különösen, hogy alapvetően nem egy félénk halacskáról van szó, aki, ha fenyegetik a hátúszó tüskéivel hamar a fenyegető felé fordul.
Aki rendelkezik megfelelő akváriummal számára és hajlandó az etetésével kapcsolatos plusz munkát is vállalni, egy érdekes hallal ismerkedhet meg személyében.
Felhasznált irodalom:
- Frank de Graaf: Tropische Zierfische im Meerwasser aquarium
- http://www.iucnredlist.org/details/165659/0
- http://en.wikipedia.org/wiki/Copperband_butterflyfish
- http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+25+212&pcatid=212
- http://www.reefkeeping.com/joomla/index.php/past-issues/2009/august-2009/article/6-fish-profile-
- http://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/91_Chelmon_rostratus.htm
- http://www.fishbase.org/summary/Chelmon-rostratus.html